RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 07 Aralık 2013, Cumartesi 15:47:16 tarihnde eklendi. 1470 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ukrayna Üzerine Hatırlatma

VİKTOR YANUKOVİCH, SOCHİ’DE VLADİMİR PUTİN İLE YAPTIĞI GÖRÜŞME SONRASINDA “GÜMRÜK BİRLİĞİ” ANLAŞMASINI İMZALADI
Ukrayna Üzerine Hatırlatma Fatih Atan (A’tanba)
 

07/12/2013. Değerli okuyucular, Türkiye’nin Karadeniz komşusu Ukrayna’da son günlerde toplumsal hareketlenmeler yaşanıyor.


Ukrayna’daki yaşanan olaylar, Türkiye basını ve toplumunda ancak magazinsel zeminlerde (Ukrayna’lı şarkıcı Ruslana Ljiçko haberleri) kendisini gösteriyor.


Bu ülkede yaşanan olaylar hakkında derin analizler yapılmıyor. Ancak konunun önemini bilen AB, ABD ve tüm batı dünyası gelişmeleri yakından takip ediyor. Hatta dışarıdan müdahalede bulunmayı da ihmal etmiyorlar.


Kiev’de AB yanlısı, Irkçı yapılanmalar, eski “Turuncu Devrim” (George Soros Destekli) guruplar “AB Meydanı”nda  protesto eylemlerini sürdürüyor.


AB ülke yönetimlerinden protesto eylemi yapanlara destek gelmekte, hatta Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle Kiev’e geliyor, Dünya Profesyonel Boks Şampiyonu “Faşist” Vitali Klitschko’nun önderliğindeki muhalefet cephesi liderleri ile görüşüyor, eylemlere destek veriyor.


Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin Kiev meydanında muhalefet lideri, Irkçı Vitali Klitschko ile fotoğrafları ve Avrupa ve Ukrayna’nın kaderinin ortak olduğunu belirten demeçler AB’nin resmi yayın organlarında yayınlanıyor. Polonya, Fransa bu destek programında öncülük görevlerini sürdürüyorlar.
 

Gürcistan’da “Gül Devrimi” (George Soros Destekli) ile iktidara gelen eski devlet başkanı Mihail Saakaşvili, eylemcilere destek vermek ve Ukrayna’da yaşanan gelişmeleri Gürcistan’a nasıl taşıyabileceğini anlamak amacı ile Kiev’e gitmeye hazırlanıyor.


Ukrayna Parlamentosunda Devlet Başkanı Viktor Yanukovich’e destek veren Ukrayna Bölgeler Partisi Başkan Yardımcısı ve Ukrayna Parlamentosu milletvekili  Mikhail Chechetov 6 Aralık’ta bu gelişmeleri REGNUM Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede “Zaten, bölgede ki ülkelerde kirli renkli devrimlerin yaşama geçirilmesi için çalışan bir çok ülkenin rejisörleri Ukrayna’da bir kaç yıldır çalışıyordu ve eski Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’de gidip geliyordu” dedi.


Mikhail Chechetov değerlendirmesini “Bizler Ukrayna’ya masum insanların kanları pahasına kirli renkli devrim senaryolarını taşımak için bir çok ülkeden insanların ve kurumların geldiğini biliyoruz. Bu yönetmenler, senaryolarını gerçekleştirmek için her türlü provokasyon, insanlık ve ahlak dışı, insan öldürmeye kadar varan eylem biçimlerini, yaşama geçirdiler. Ve şimdi de Bir renkli devrim lideri olan Mihail Saakaşvili’de Ukrayna’ya gelmeyi planlıyor.  O zaten uygulamaları ile Gürcistan’ın yarısını kaybetti. Ve şimdi bize öğretmeye geliyor. Ve eğer bizler onun söylediklerini dinleyecek olursak aynı olayla karşılaşmayacak mıyız? Ukrayna’nın yarısını kaybederiz. Ve onların (Muhalefetin) kaosa ve yıkıma, sivil toplumun yıkılmasına gereksinimi var” diyerek sürdürdü. (bknz: http://www.regnum.ru/news/1742073.html#ixzz2mmKtB3ZU )


Değerli okuyucular Ukrayna’da yaşanan bu karışıklığın ana nedeni Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukovich’in, AB yerine Rusya – Belarus – Kazakistan arasında varolan “Gümrük Birliği” anlaşmasına dahil olmak istemesinden kaynaklanmaktadır.


Bu ne demektir?


AB’nin Moldova – Ukrayna – Belarus – Gürcistan – Ermenistan ve Azerbaycan’a sunmuş olduğu “Doğu Ortaklığı” projesinin ortadan kalkması anlamına geliyor demektir.


“Doğu Ortaklığı” Projesi zaten 2008 yılında Gürcistan’da yaşanan gelişmeler, Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarının Rusya Federasyonu tarafından tanınması ile önemli bir biçimde sekteye uğramıştır.


Dağlık Karabağ sorununun sürmesi ile Ermenistan’a Azerbaycan ve Türkiye tarafından uygulanan ambargonun sürdürülmesi, sorunun çözümünde önemli bir engel olarak görülmektedir.


2006 yılında yapılan Belarus devlet başkanlığı seçimleri sonrasında, AB, seçimlerin meşru olmadığını açıklayarak “Doğu Ortaklığı” projesinin tam olarak sarsılmasına yol açmıştır. AB, başta devlet başkanı Aleksandr Lukashenko olmak üzere birçok devlet yöneticisinin seyahat özgürlüğüne, siyasal - ekonomik varlıklarına kısıtlama getirdi, ekonomik ambargoyu günümüze kadar sürdürüyor.


Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukashenko, o dönemde yapmış olduğu açıklamada, Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıkarının Belarus tarafından tanınma sürecinin de tartışıldığı konu hakkında AB’den önemli bir siyasetçinin gelerek kendilerini tehdit ettiğini itiraf etmişti.


Lukashenko, Avrupalı ünlü siyasetçinin açık bir biçimde “Ve o bana böyle bir tanınmadan sonra Avrupa Birliği ve Amerika ile olan ilişkilerimizin nasıl olacağını anlattı.”   Diyerek tehditi açıkladı. (Bknz: http://www.abhazyam.com/haber/1357/belarusa-tehdit.html )


Şimdi, günümüz koşullarında gelinen noktada, AB’nin “Doğu Ortaklığı” Projesinin karşısında oluşan ve Ocak 2010 Tarihinde yürürlüğe giren Rusya – Belarus – Kazakistan “Gümrük Birliği” anlaşmasına yeni bir ortak katılıyor.


Ukrayna’da başlatılan AB ve ABD destekli “Kirli Renkli Devrim” eylemleri süre dursun. Devlet Başkanı Viktor Yanukovich, Resmi ziyaret için yola çıktığı Çin Halk Cumhuriyetine gitmeden önce 6 Aralık Cuma günü Sochi’de, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile iki ülke arasındaki konuların görüşüldüğü bir çalışma toplantısı yaptı.


İki ülke lideri arasında yapılan görüşmede, Moskova’da yapılacak olan Rusya – Ukrayna İlişkileri Komisyon Toplantısı öncesi konuları görüştüler. (Bknz: http://www.regnum.ru/news/fd-abroad/ukraina/1742229.html#ixzz2mmPFDA6P )


7 Aralık 2013 tarihli bir açıklama ise Ukrayna’daki gelişmelerin geldiği son noktayı bizlere net olarak göstermektedir.


Rusya’da yayınlanan “Kommersant” dergisi, The Economist Dergisi Yönetmeni Edward Lucas’ın 7 Aralık twitter hesabında yazdığı mesaja dayanarak, Ukrayna devlet başkanı Viktor Yanukovich’in Sochi’de Ukrayna’nın Gümrük Birliği’ne katılması yükümlülüğü de dahil olmak üzere bir dizi anlaşmayı imzaladığını yazdı.     
(Kaynak: http://www.regnum.ru/news/fd-abroad/ukraina/1742229.html#ixzz2mmPFDA6P )


Değerli okuyucular, Rusya – Belarus – Kazakistan “Gümrük Birliği” görüldüğü üzere Ukrayna ile ile birlikte yeni bir üye kazandı. Viktor Yanukovich, koltuğunun altına bu anlaşmaları alarak “Şanghay Beşlisi”nin güçlü ortağı Çin’e gidiyor. İleride olabilecek olanları sizlerin yorumlarınıza bırakıyorum.


Bilindiği üzere Rusya, Abhazya ve Güney Osetya arasında geçtiğimiz günlerde içerisinde gümrük birliği konuları olmak üzere yapılan anmlaşmalar, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev tarafından imzalandı (Bknz: http://www.abhazyam.com/haber/4048/ticaret-kanunu-tasarisi.html )  ve Duma Meclisi Kanunu 10 Aralık’ta görüşecek ve büyük bir olasılıkla kabul edecektir. (Bknz: http://www.regnum.ru/news/fd-abroad/abxazia/1742140.html )


Değerli okuyucular, AB, ABD ve Rusya (Gümrük Birliği) – Şanghay Beşlisi arasında oynanan satranç oyununda Ukrayna tarafından atılan, Rusya’nın desteklediği önemli bir hamlenin, Kiev’de düzenlenen protestolar ile engellenemeyeceği görülüyor.


Yakında, Ukrayna’ya ekonomik, siyasal ambargolar gündeme gelecektir. Ancak “Gümrük Birliği” ülkeleri ile yapılan anlaşmalar, bu ambargoların şansını yok edecektir. (Belarus’da olduğu gibi)


Abhazya Cumhuriyeti’de yaşamış olduğu ambargolu yılları nasıl alt ettiğini ve günümüze kadar geldiğini bizlere göstermiştir.


İleriki günlerde Abhazya Cumhuriyeti’nin “Gümrük Birliği”ne Rusya ile yapılan Ticaret ve Gümrük Anlaşması sayesinde bir biçimde entegre olacağını göreceğiz.


Zaten geçtiğimiz günlerde bu anlaşmaların bir uzantısını Tkvarchal Kömür Madenlerinin işletilmesi amacı ile 4 Aralık’ta Abhazya Ekonomi Bakanı David Iradyan ve “Karadeniz Doğal Kaynakları” «Черноморские природные ресурсы» Genel Müdürü Javinder Singh ile imzalanan lisans anlaşmasının imzalanmasında görüyoruz.


Jasvinder Singh imza töreni sonrasında yaptığı açıklamada "Abhazya - çok umut verici bir ülke , büyük bir geleceği var ." "Biz maden değil, aynı zamanda diğer alanlarda, büyük bir iş fırsatı görüyoruz" diyor. (Bknz: http://apsnypress.info/news/10753.html )


Değerli okuyucular, geçtiğimiz günlerde 24 Kasım 2013 tarihinde Abhaz Dernekleri Federasyonu (Abhaz – Fed) Genel Kurulu’nda YK Raporunu okuyan arkadaşımız, Abhazya ile TİKA, TUSKON gibi sözde ekonomik organizasyonlar ile Abhazya arasında arabuluculuk yapıldığı, Türki (!) Cumhuriyetler ile yapılan toplantılardaki üye sayısının arttırıldğından söz edildi.


Değerli okuyucular, Abhaz – Fed Yönetimi ve Türkiye ile Abhazya’yı ekonomik anlamda entegre etmeye çalışanların anlayamadığı satranç oyunu Karadeniz havzasında sürüyor.


Yukarıda sözünü ettiğim biçimde düşünen “kafalar” bu oyunun dışında kalacaklardır.


Değerli okucular, Abhazya Cumhuriyeti ve Abhaz Diasporası olarak, “Gümrük Birliği” ülkeleri sayısının arttığı bir dönemde, olayın siyasal boyutununda olacağını bilerek Gümrük Birliği ülkesi Belarus’tan Abhazya’nın bağımsızlığını tanımaları çağrısında bulunmuştuk.


Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu’nun Belarus tarafından tanınma çağrısı halen Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukashenko’nun ve Parlamentonun önünde çözümlenmemiş olarak durmaktadır.


Bizler de bu konu hakkında, günümüze kadar süren bir kampanya başlatmıştık.  (Bknz: http://www.abhazyam.com/haber/1026/belarusa-dilekceler.htmlhttp://www.abhazyam.com/haber/1584/nina-mazaiden-basin-toplantisi.html )


Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukovich’de 27 Nisan 2010 Tarihinde Strazburg’da yaptığı konuşmada "Abhazya ve Güney Osetya'nın Bağımsızlıklarının verilmesi için uluslararası kriterlerin geliştirilmesi gerekir" diyerek Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarının tanınmasının gerektiğini belirten açıklamalarda bulunmuştu. (Bknz: http://www.abhazyam.com/haber/1164/viktor-yanukovich-aciklamasi.html )


Şimdi, Abhazya Cumhuriyeti ve Abhaz Diasporası’nın önünde yeni bir görev bulunuyor.


Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukashenko ve Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukovich’e geçmiş dönemlerde yapmış oldukları siyasi açıklamaların arkalarında durmaları ve Abhazya Cumhuriyeti ile Güney Osetya Cumhuriyeti’nin bağımsızlıkarını tanımaları çağrımızı yineleyelim.


Tarih, dünyada ki güçlü siyasal ve erkonomik güçlerin mücadelesinde yengiler ve yenilgiler ile yürüyor.


Devletler bu mücadele içerisinde sağlamış oldukları siyasal ve ekonomik kazançlarını toplum ile paylaştıkları oran ölçüsünde sistemlerini belirliyor.


Abhazya Cumhuriyeti’nin önünde uzun bir süreç var ve yaşanan bu satranç oyununda doğru hamleleri yaparak yürüyüp, yürümediğini ve kazancını toplumu ile paylaşıp, paylaşmadığını hep birlikte görecek ve yaşayacağız.


www.abhazyam.com    
 

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Fatih Atan Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.