RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 03 Ağustos 2023, Perşembe 17:52:00 tarihnde eklendi. 574 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnisiyatif Yarışı Sürüyor!

ABHAZ DİASPORASINDA ORTAYA ÇIKAN “APARTMAN YASASI” ÇERÇEVESİNDEKİ İNİSİYATİF KAPMA YARIŞINA GÜRCİSTAN’DA Kİ DEVLET YANLISI ABHAZLARDA GİRİYOR!
İnisiyatif Yarışı Sürüyor!

03/08/2023. Antalya. 03 Ağustos 2023. Abhazyam.com. Fatih Atan. (Atanba - Тванба). Değerli okuyucular, Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosunda bulunan “Apartman Yasası Taslağı” çerçevesinde, hem Abhazya Cumhuriyeti’nde, hem de özellikle Türkiye’de yaşayan Abhaz Diasporasında, tartışmalar sürüyor.

 

Ben, işin ayrıntısına girmeden, günümüzde özellikle Türkiye’deki Abhaz Diasporası içerisinde yaşanan gelişmeler hakkında ki görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Abhazya Cumhuriyeti’nde bugün yaşanan, emlak krizi aslında yeni değil, bunun nedeni de bugüne kadar, Abhazya’da doğru düzgün bir emlak yasasının olmamasıdır. Bunun nedeni de, Abhazya’nın SSCB döneminden gelen bir emlak yasasının bulunamaması, SSCB dağıldıktan sonra da, kurtuluş savaşının yaratmış olduğu kaos ortamı nedeniyle sorunun hala çözülememesidir.

 

Savaş sonrasında, bazı emlak ve topraklara el koyanların, ancak günümüze kadar yasal olarak çözüm getirelemeyen bu sorunları, bazı vatandaşların, Rus vatandaşlarına kağıtlara yazarak satış yaptıkları ve bu sorunların yün yumağı gibi toplanması varolan sorunu ortaya çıkardı.

 

Abhazya Cumhuriyeti II. Devlet Başkanı Sergey Bagapş döneminden buyana sorunun bir biçimde çözümü için bir takım formüller ortaya çıktı, ama görüldüğü üzere sorun yerli yerinde duruyor.

 

Bu sorunun çözümü için iki ülke devlet başkanları dahil olma üzere, yetkililer arasında görüşmeler yapıldı, hatta, başbakanlık, dışişleri bakanlığı da yapmış olan, günümüzde Abhazya Devlet Güvenlik Konseyi Sekreterliği görevini sürdüren, Sergey Şamba, Ocak 2016’da  “Birleşik Abhazya” «Единая Абхазия» Siyasi Partisi VI. Kongresinde yapmış olduğu konuşmada “Bizler, bu koşullar içerisinde, emlak kanunumuzda, yabancılara mülk satışı konusunda serbestlik oluşturmak zorundayız. Bizler, onların yatırımları ve çalışma koşullarında sağlam bir güvenlik garantisi sağlayamaz isek, bu ülkeye yatırımcı çekmek mümkün olmayacaktır” açıklamasında bulunmuştu.  (Bknz: http://www.abhazyam.com/haber/5425/sergey-sambadan-aciklamalar.html )

 

Hatta, Sergey Bagapş döneminde Abhazya’ya gelen Singapur’lu uzmanlarla yapılan görüşmeler sonrasında hızını alamamış, bu sorun çözülürse “Abhazya’nın bir Singapur olacağı”nı da belirtmişti.

 

Sergey Şamba konu hakkında ki en son açıklamasını ise 70. Yaşgünü nedeniyle 14 Mart 2021’de Sputnik Abhazya Muhabiri Liana Bjnoupha ile yapmış olduğu ve Abhazyam.com’da tamamını yayanladığımız söyleşide daha da net açıklamalarda bulunmuştu.

 

Size konu hakkında ki açıklamalarını iletiyorum, dilerseniz söyleşinin tamamını Abhazyam.com da bularak okuyabilirsiniz. Sergey Şamba açıklamasında ne diyor. “Sanırım bu konu hakkında, Parlamento'da milletvekili olarak bulunduğum son dönemde konuşmaya  başlayan ilk kişi bendim. Bu konu hakkında neler olup bittiğinden söz ettim, endişelenmemek mümkün değil çünkü bu iş dünyasında çok fazla suç olayı bulunuyor. Daire satıyorlar, birbirlerini kandırıyorlar, bu temelde cinayetler yaşanıyor. Tüm bu anlaşmalar yine bütçe gelirlerinden kaçırılıyor. Vatandaşlık verilmeden bu çalışmaların nasıl yasallaştırılacağından söz etmiştim. Birçok insan vatandaşlık aldı ve bunu nasıl başardıklarını da biliyoruz. Bütün bu yaşananların tümü yolsuzluklara yol açtı. İlk başta herkes kategorik olarak “hayır” dedi, sonra ya apartman daireleri ya da sorunlu alanlar hakkında farklı seçenekler hakkında konuşmaya başladılar. Somut bir yanıt veremem ama bu konuyu tartışmaya başlamalıyız.

 

Şimdiye kadar, bu soru parantez dışında bırakıldı, ancak mümkün olan en kısa sürede yanıtlamamız gerekiyor. Her halükarda, devlet başkanı yakında Moskova'ya gidecek ve sorun masaya yatırılacak. Anlık siyasi çıkarlar için değil, toplumun ve devletin çıkarları doğrultusunda hareket edersek, o zaman bir sonuca varırız” (Bknz: http://www.abhazyam.com/haber/6625/sergey-samba-soylesisi-vii.html )

 

Günümüz koşulları içerisinde parlamentoda taslak durumunda bulunan konu hakkında Abhazya Cumhuriyeti Devleti Yönetimi ve halkı da Sergey Şamba’nın 2021 söyleşisi dışında bir şey demiyor.

 

Gelelim Abhaz – Kafkas Diasporası’nda yaşanan gelişmelere, özellikle, Abhaz Diasporası içerisinde Abhazya Cumhuriyeti hakkında, sadece anlatılanlarla yaşayan ki, tarafsız bir biçimde aktarılmayan, sadece Diaspora içerisinde tarafkir bir biçimde anlatılanlarla yetinen bir toplum içimizde bulunuyor.

 

Abhaz Diasporası, Apartman Yasası Taslağı daha ortaya çıkmadan, konu hakkında bilgi sahibi olmadan, bazı kişi ve kurumlar tarafından, sanki Abhazya satılıyormuş gibi, kara propaganda yapmaya başladılar.

 

Devlet yönetimi ve Muhalefetin konu hakkında ki görüşlerini elimizden geldiğince sizlerle buluşturmaya, konu hakkında bilgilendirmeye çalıştık. Ancak Abhaz Diasporası insanlarının bir bölümü içerisinde yaşadığı Türk toplumundan ayrı değil, ne yazık ki okuma, yazma ve araştırma konusunda eksik bir toplum.

 

Özellikle Abhazya Cumhuriyeti’nin sadece Abhazlara ait bir ülke olmadığını, çok uluslu bir devlet yapısı olduğunu hala anlayabilmiş değiller.

 

Abhazya Cumhuriyeti, SSCB dağıldıktan sonra yaşamış olduğu kurtuluş savaşı sonrasında, “De Facto” olarak bağımsızlığının Rusya Federasyonu tarafından tanınmış olduğu 2008 yılından günümüze kadar da “De Jure!” olarak varlığını sürdürüyor.

 

Abhazya Cumhuriyeti özellikle bağımsızlığının tanınması sonrasında, Rusya Federasyonu tarafından, maddi ve siyasi olarak destek görmektedir. Ülke olarak, savaş sırasında özellikle altyapı tesislerinde ciddi hasarlar yaşandı. Binalar yıkıldı, elektrik, su, ulaşım ve kanalizasyon gibi altyapı tesislerinin onarımında Rusya’nın maddi desteği sağlandı.

 

Abhazya Devleti ve toplum yapısında ise, SSCB döneminden kalma yasalar olduğu için, mülk edinme, yasal olarak o mülkün korunması konusunda kanun düzenlemeleri bulunmuyordu. Bu sorunu Sergey Şamba, yukarıda ki söyleşisinde açık olarak belirtiyor.

 

Abhazya Devleti ve toplumu bu sorunların çözümü için çareler arıyor. Abhazya Cumhuriyeti Devleti Vatandaşı olarak, geçmiş çözüm deneyimlerini gören bir kişi olarak, toplumun yararına bir çözüm bulacağına da inanıyorum.

 

Şunu da unutmayalım, şu anda Abhazya Cumhuriyeti’nde yukarıda da belirttiğim gibi, elektrik, altyapı ve su sorunları sürüyor, maaşlar ve altyapı harcamaları, sınırların korunması, Rusya Federasyonu ve Abhazya Cumhuriyeti ile yapılan anlaşmalar gereğince Rusya Federasyonu tarafından sağlanan destekler sayesinde  taraından gerçekleştiriliyor.

 

Belirtilen yasa tasarısı görüşülürken, ileride doğabilecek olan sorunların da gözönüne alınacağına inanıyorum.  

 

Konu gündeme geldiğinde Abhaz Diasporası içerisinde Abhaz Diasporası’nın temsilcisi konumunda bulunan Abhaz – Fed Yönetimi ve “İnisiyatif Gurubu!” olarak ortaya çıkan bir gurup tarafından görüşler açıklanmaya başlandı.

 

Abhaz – Fed, konu ile ilgili olarak, kendisine net bilgiler gelmeden, taslak hakkında kendilerinin bilgisi bulunmayan dernek yönetimleriyle görüşmelerde bulunarak, konu hakkında bilgisinin olup olmadığı belli olmayan kişilerle birlikte, apar topar Abhazya’ya gitti, devlet başkanı ve yetkililerle görüşmelerde bulundu.

 

Gezi hakkında ki kısa bilgileri sizlerle Abhazyam.com da paylaştık. En son olarak, Abhaz – Fed tarafından “Abhazya’nın yönetimi, parlamentosu ve siyasal partileri ile sivil toplum örgütleri, Abhaz halkının yararına olabilecek her türlü düzenlemelere dair irade göstereceklerine yönelik inancımızı bir kez daha vurgulamak isteriz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”  Bildirisini aizlerle buluşturduk. (Bknz: http://www.abhazyam.com/haber/7251/abhaz-fed-apartman-yasasi-aciklamasi.html )

 

Aslında Abhaz – Fed Yönetimi, gezi öncesinde konu hakkında deneyimli olan, Abhazya Cumhuriyeti’ni, dünyadaki emlak yasaları hakkında bilgi sahibi olan, çevre sorunları, kültürel konular, siyssi durum hakkında bilgileri bulunan kişiler ile birlikte görüşmelerde bulunmalı, toplantılar düzenlemeli, dernek yönetimlerinin düşüncelerine başvurmalı idi. Bunlar yaşanmadan, konu hakkında doğru dürüst bilgisi olmaya kişilerle yapılan geziler, sadece turistik gezi statüsünde olur.

 

Karşısında devlet yönetiminin bulunduğunu net olarak kafalarında oturtmadan yapılan gezilerden bir sonuç alınamaz.

 

Abhazya’ya yapılan gezi de maalesef, aynı konumda gerçekleşti. Ayrıca 01Ağustos Tarihinde İstanbul’da yapılan toplantı da aynı minvalde gerçekleşti.

 

Tarafıma toplantı tarihinden bir gün önce yapılan davet, zaman yetersizliği nedeniyle gerçekleşemedi, toplantının konferans biçiminde gerçekleştirilirse, görüşlerimi paylaşabileceğimi belirtmeme rağmen, toplantı sırasında bana dönülmediği için görüşlerimi belirtemedim.

 

Bir konuya daha değinmek istiyorum, Abhaz – Fed bünyesi içerisinde bulunan derneklerin, Abhaz – Fed açıklaması sonrasında, ben açıklamanın altına imza atmadım diyerek bildiri yayınlamalarını, Diaspora içerisinde varolan birleşme çabalarını ve yaşanan istikrasız oratamı daha da ağırlaştıracağını belirtmek isterim. (Düzce Abhaz Kültür Derneği ve Fındıcak Abhaz Derneği açıklamaları)    

 

Yineliyorum, konu hakkında, bilgisi olan kişlerle yapılacak olan toplantılar bir sonuç verir, diğerleri ise, çay – kahve sohbetlerinden öteye gidemez.

 

Gelelim “İnisiyatif Gurubu!”na, gerçekten içerisinde sağduyulu, Atavatan Abhazya’yı seven, ona zarar gelmesini istemeyen, ama bilgi dağarcıkları dolu olmayan, insanlarımızı bir kenara bırakıyorum.

 

Bu gurubu yönlendiren kafa yapısını sizlerle biraz olsun tanıştırmak isterim.

 

Abhazya Cumhuriyeti’ni devlet olarak görmeyen, dışarıdan devlet yönetimlerine emir vermeye çalışan, kendi doğrultuları dışında hareket edilmesini ihanet (!) olarak gören bir kafa yapısı.

 

Sanki Abhazya’da yaşayan insanlar ve yönetimler, hiçbirşey bilmiyor, en iyisini sadece onlar biliyor.

 

Internet klevyeciliğini meslek edinmiş kardeşlerim, sizleri yönetmeye çalışan ve görünüşe göre önderiniz olarak kabul ettiğnizi kişinin 1992 – 1993 Abhazya Kurtuluş Savaşı sırasında, başkanlığını yaptığı Kafkas –Abhazya Dayanışma Komitesi’nin (KADK) onayını almadan, Eylül 1992’de 2000’e Doğru Dergisinin 38. sayısında Abhazya hakkında,  “İlle de egemenlik istemiyoruz, Gürcistan’la federasyon isteriz!” diyerek açıklama yaptığını, bu açıklama sonrasında, Nisan 1993 KADK Genel Kurulu toplantısında görevden alındığını biliyor musunuz? (Tamamı için bknz. Kafkas – Abhazya Dayanışma Komitesi, bir Dönemin Anatomisi 1992 – 1993. Kitabı - Fatih Atan )

 

KADK içerisinde konu hakkında yapılan toplantıda, bu kişinin yapmış olduğu görüşmenin en sert biçimde eleştirilmesine rağmen benzer açıklamayı 10/12/1992 Tarihinde Türkiye gazetesinde yineledi, bu hareketini eleştiren bir yazıyı19/12/1992 Tarihinde “Gelişmeler Üzerine Görüşler” KADK üyelerine sunmuştum.

 

Ayrıca aynı kişinin Abhazya Cumhuriyeti’ni kuran, ilk devlet başkanı Vladislav Ardzınba’ya savaşın sürdüğü dönem içerisinde, KADK Yönetiminin haberi olmadan 26/03/1993 tarihinde “Abhazya’da Neler Yapılmalı!” diyerek, kendi görüşlerini Abhazya’ya ilettiğini, 26/08/1993 tarihinde ise KADK başkanlığından alınmasına rağmen, “Kaygılarını belirten” yazılar gönderdiğini biliyor musunuz?

 

Abhazya’ya yapmış olduğu zararların en son örneği olarak, bir zamanlar Abhazya’nın ABD Temsilciliğini yapan Yahya ve Yanal Kazan’lar tarafından ABD’de kurulan “The Coalition for aDemocratic Abkhazia” (CDA) adında bir yapının kurulduğunu, bu organizasyonun 23/04/2000 Tarihindeİstanbul’da bir toplantı yaptığını ve bu toplantı sonrasında, şimdi “İnisiyatif Gurubu!”nun önderliğini yapan kişi tarafından 09/05/2000 tarihinde Abhazya Cumhuriyeti devlet başkanı Vladislav Ardzınba’ya “Herşeyi bilen, yapan tek adam görüntüsünden sıyrılın… Abhazya’nın bir daha zarar görmeyeceği bir statü belirleyerek, bir federative çözüm projesi ortya koyup sonuç almaya çalışın…” diyerek mektup yazdığını, Vladislav Ardzınba’nın da bu kişiye nasıl bir yanıt verdiğini biliyor musunuz? (konu hakkında bknz: Abhazya Cumhuriyeti ve Abhaz Diasporası, 2007 – 2008 yılları – Fatih Atan).

 

Kitapları internet ortamında bulabilirsiniz.

 

“İnisiyatif Gurubu!” destekçileri, Abhaz Diasporası, kendisi ve Abhazya Cumhuriyeti’nde varolan, sorunları kendi bünyesi içerisinde çözmesi gerekirken, özellikle KAFFED vb. organizasyonları da sorun içerisine katarak, yıllardır Adıgelerin bir türlü başaramadığı Abhazya Cumhuriyeti vatandaşlığı konusunu gündeme getirenler, (Rusya onlaravatandaşlık hakkı vermesine rağmen başvuruda bulunanların sayısının ne olduğu biliniyor), Abhazya’yı atlama taşı olarak gören “Yeşil Hilal!” teorisyenlerinin ekmeğine yağ sürüldüğünü biliyor nusunuz?

 

Bütün bu gelişmelerin haricinde, Diasporadan nasıl yararlanabilirim düşüncesinde olan Gürcistan devlet yönetiminin de son günlerde iştahının kabardığını, Kurtuluş savaşı sırasında ve sonrasında Gürcistan ile işbirliği yapan, Abhazların Türkiye’deki Abhaz Diasporasını ziyaret ettğini, 17 Ekim 2023 tarihinde İstanbul’da “Aphkazeti – Gürcistan Devlet Topluluğu Aphkazeti Canlı koro ve Orkestrası!” olarak gösteri yapmak üzere geleceğini biliyor musunuz?

 

Abhaz Diasporasına söyleyeceğim son söz şudur, önce kendi içerinizdeki sorunları çözün, Abhaz – Fed bünyesi dışında Diaspora sorunlarını çözmeye çalışacak olanlar, yukarıdaki uyarıları gözardı etmesinler.

 

Merak etmeyin, hiç kimse Abhazya Cumhuriyeti’nin yok olmasını istemez, sağduyu her zaman kazanır.

 

Şunu bilin ki, sorunlar o ülkede yaşayanlar tarafından çözülür, dışarıdan ancak destek verilebilir, emir verilemez!

 

Unutmayın ki, “Su Uyur, Düşman Uyumaz!”

 

www.abhazyam.com    


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.