RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 20 Mart 2021, Cumartesi 12:39:50 tarihnde eklendi. 2142 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sergey Şamba Söyleşisi – VII

SERGEY ŞAMBA “RUS VATANDAŞLARINA GAYRIMENKUL SATIŞI KONUSUNDA, DEVLET BAŞKANI YAKINDA MOSKOVA’YA GİDECEK VE ORADA SORUN MASAYA YATIRILACAKTIR!”
Sergey Şamba Söyleşisi – VII
20/03/2021. Suhum. 15 Mart 2021. Sputnik. Liana Bjnoupha. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба).  Abhazya Cumhuriyeti Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şamba.  70. Yaşgünü olan 15 Mart’ta Sputnik Abhazya Muhabiri Liana Bjnoupha’nın  ulusal kurtuluş hareketine nasıl aktif olarak katıldığı, savaştan sonra Gürcistan ile müzakerelerin nasıl yürütüldüğü ve Abhazya ile arasındaki ilişkilerin gelişimini nasıl gördüğü, bugün ülkedeki siyasi durumun ne durumda olduğu ve nasıl düzeltileceği hakkında, ve ayrıca, yolsuzlukla mücadele yasasında ve cumhuriyetin dış politikasının başkanlık sisteminde nasıl yürütülmesi gerektiği hakkındaki sorularını yanıtladı.
 
Not: Ropörtaj uzun olduğu için sizlere bölümler halinde ulaştıracağız. Abhazyam.com.   
 
Sergey Mironovich Şamba: Abhazya Cumhuriyeti’nde bir devlet adamı ve halk figürü, arkeolog, tarih bilimleri doktoru, Abhaz halkının ulusal kurtuluş hareketinin aktif katılımcılarından biri olan Aydgylara Halk Forumu'nun başkanı olarak görev aldı. 1997'den 2010'a kadar Abhazya'nın dış politikalarını yürüten dışişleri bakanlığı çalışmalarına başkanlık etti, başbakan, devlet başkanı adayı ve parlamento başakn yardımcılığı görevlerini yürüttü. Sergey Şamba, Temmuz 2020'den beri Abhazya Güvenlik Konseyi Sekreterliği görevini yürütüyor.  

Liana Bjnoupha - Aslan Bjaniya ve Vladimir Putin'in Kasım 2020'deki görüşmesinin ardından, ülkeler arasında ortak bir sosyal ve ekonomik alanlarında işbirliği için bir program onaylandı. Abhazya'da bu programın taslağı için teklifler hazırlamak üzere bir çalışma grubu oluşturuldu. Rus tarafının önerileri arasında toplumda olumsuz bir yankı uyandıran kısımlar da bulunuyor. Örneğin, Abhazya'da yabancı vatandaşlar tarafından gayrimenkul alımına getirilen kısıtlamaların kaldırılması sorunu, enerji sektörüyle ilgili sorunlar. Sizin, bu tartışmalı noktalar hakkında ne gibi düşünceleriniz ve önerileriniz bulunuyor?
 
Sergey Şamba - Sanırım bu konu hakkında, Parlamento'da milletvekili olarak bulunduğum son dönemde konuşmaya  başlayan ilk kişi bendim. Bu konu hakkında neler olup bittiğinden söz ettim, endişelenmemek mümkün değil çünkü bu iş dünyasında çok fazla suç olayı bulunuyor. Daire satıyorlar, birbirlerini kandırıyorlar, bu temelde cinayetler yaşanıyor. Tüm bu anlaşmalar yine bütçe gelirlerinden kaçırılıyor. Vatandaşlık verilmeden bu çalışmaların nasıl yasallaştırılacağından söz etmiştim. Birçok insan vatandaşlık aldı ve bunu nasıl başardıklarını da biliyoruz. Bütün bu yaşananların tümü yolsuzluklara yol açtı. İlk başta herkes kategorik olarak “hayır” dedi, sonra ya apartman daireleri ya da sorunlu alanlar hakkında farklı seçenekler hakkında konuşmaya başladılar. Somut bir yanıt veremem ama bu konuyu tartışmaya başlamalıyız.

Şimdiye kadar, bu soru parantez dışında bırakıldı, ancak mümkün olan en kısa sürede yanıtlamamız gerekiyor. Her halükarda, devlet başkanı yakında Moskova'ya gidecek ve sorun masaya yatırılacak. Anlık siyasi çıkarlar için değil, toplumun ve devletin çıkarları doğrultusunda hareket edersek, o zaman bir sonuca varırız.
 
Sürecek…
 
Kaynak: http://sputnik-abkhazia.ru
 
www.abhazyam.com

ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.