RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 16 Mayıs 2024, Perşembe 15:17:21 tarihnde eklendi. 60 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özen Sanbay

Çöp Dernekler!
Özen Sanbay

ÖZEN SANBAY ATSANBA “ÇÖPE ATILACAK DERNEKLER İFADESİ ASLA KABUL EDİLİR DEĞİL!”

16/05/2024. Antalya. 14/05/2024. Abhaz Haber. Fatih Atan. (Atanba - Тванба). Abhaz Haber Yazarı Özen Sanbay (Atsanba) tarafından 11 Mayıs 2024 Tarihinde, Sakarya’nın Gebeş Köyü’nde Abhaz-Fed Danışma ve Onur Kurulu ve Abhaz – Fed Yönetim Kurulu ile birlikte gerçekleştirilen toplantı hakkında “Abhaz – Fed Her Politika İle Yönetilemez!” bir yazı yayınladı. Bizler’de Sn. Özen Sanbay’ın yazısında belirtildiği gibi Abhaz – Fed üyesi, herhangi bir dernek hakkında “Çöpe Atılacak Dernek!” deyiminin tüm Abhaz Kültür Derneklerine karşı kullanıldığını kabul ediyor ve bu sözü söyleyen kişinin tüm derneklerden ve Abhaz Diasporası toplumundan özür dilemesi gerektiğine inanıyoruz.

Saygılarımızla!

Abhazyam.com Genel Yayın Yönetmeni

Fatih Atan. (Atanba - Тванба).

Aşağıda Özen Sanbay’ın (Atsanba) Abhaz Haber’de yayınlanan yazısının bir kısmı bulunmaktadır! 

Özen Sanbay (Atsanba) Yazısı:    

Abhaz-Fed Her Politika ile Yönetilemez

Abhaz-Fed Danışma ve Onur Kurulu federasyonun resmi yayın organlarında yayınlanan ve Rusya Federasyonunu hedef alan bildiri hakkında tereddütlerini ve olası gelişmeleri müzakere etmek maksadı ile tüzük gereği yapması gereken olağan toplantısını 11 Mayıs 2024 tarihinde Gebeş Köyünde gerçekleştirdi.

Abhaz-Fed Danışma ve Onur Kurulu federasyonun resmi yayın organlarında yayınlanan ve Rusya Federasyonunu hedef alan bildiri hakkında tereddütlerini ve olası gelişmeleri müzakere etmek maksadı ile tüzük gereği yapması gereken olağan toplantısını 11 Mayıs 2024 tarihinde Gebeş Köyünde gerçekleştirdi.

Danışma Kuruluna başkanlık eden Atiyba Ümit “Bu oturumun olağan toplantı olduğunu üyelerin kendi aralarında gündemi değerlendirecekleri bir görüşme olacağını, ancak meselenin önemine binaen geniş katılımlı görüşme yapılmasının uygun olacağını “ ifade ederek katılımcıları selamlayarak oturumu açtı. Federasyonun resmi yayın organlarında yayınlanan bildiri sonrası abhazyam.com web sitesinde Fatih Atan imzalı bir makalenin yayınlanmasını Danışma Kurulu isteği olarak gerçekleştiğini iddia ederek başka bir deklarasyon yayınlayan federasyonun bu bildirisi ret edilerek,  asılsız suçlama olduğunu asla kabul etmediklerini, Rusya Federasyonunu hedef alan yazının da kabul edilebilir olmadığını” belirten bir konuşmayla oturumu açarak konuşmak isteyenlere söz verdi.

Biraz hararetli başlayan toplantıda söz alan Abhaz-Fed Genel Başkanı Sayın Atrışba Levent Belin “1997 Yılında Abhazya Parlamentosunun Sürgün ve Soykırım kararı aldığını bundan neden rahatsızlık duyulduğunu sordu.  Yönetiminin çalışmak istediğini, engel olunmaması gerektiğini,” “sizleri demokrasiye davet ediyorum “ Dedi. Başkanlar Kurulu ile de yaşadığı problemleri anlatarak “ bazılarının çöp olacağını” ifade etti. Yine toplantıda hazır bulunan Denetleme Kurulu Başkanı ile anlamsız bir polemik yaşandı.

Günümüz itibariyle Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Kurul Delegesi olmaktan başka hiçbir etiketi olmayan ama 2008 yılından buyana Abhaz Yapılanmasının oluşması, Türkiye genelinde teşkilatlanması çalışmalarında görsel, sözel, maddi, manevi her türlü çalışmanın içerisinde olan birey olarak son birkaç ay içinde gelişen olaylara dışarıdan bakan biri olarak değerlendirmek isterim.

Sayın Genel Başkanın anlatımlarından öğrendiğime göre Yönetim Kurulu ile Federasyonun diğer organları arasında fikir ayrılığı üst seviyeye çıkmış. Acilen çözüm bulunmalı. Meseleyi halledecek olan Danışma ve Onur Kurulu, olmadı mı? Kökten çözüm Genel Kurul.

Sayın Genel Başkanın 1997 yılında Abhazya Parlamentosunun Sürgün ve Soykırım kararı aldığını bundan rahatsızlanmanın manasız olduğu ifade etmişti. Oysa iddia edilen devlet 26 Ağustos 2008 tarihinde Abhazya Cumhuriyetini tanıyıp koşulları değiştirmişti. Bu anlamda yayınlanan bildiri Rusya Federasyonu-Abhazya Cumhuriyeti ilişkilerine zarar verebileceği gibi Abhazya diaspora ilişkilerini de sekteye uğratabilir.

Şöyle ki;

Abhazya'da kısa süre içinde yapılan vatandaşlık işlemleri aksayabilir, Türkiye'de pasaport verilmesi projesi gerçekleşebilir mi?  Abhazya'ya direkt ulaşım projesi ne olur, nasıl olur? Abhazya seyahatlerinde sınır geçişlerinde zorluklar yaşanabilir, olası engellemeler mümkün, Abhazya - Diaspora ilişkileri büyük zarar görecek, temsilciliğin geri çağrılmasına bile neden olabilecek seviyelere varabilecektir. Abhazya vatandaşı gençlerimizin ülkemizde yaptıkları eğitimleri de zora düşebilir.

Politik hata yapıldı.

Kuzey Kafkasya’nın diaspora yapılanmaları dünya siyasetindeki yerini şu ya da bu tarafa “neticeleri itibariyle” yaslanarak yürütmektedir. Abhaz Diasporası anavatanı Abhazya çizgisinde yürümek, ona göre hareket etmek mecburiyetinde. “Bazı siyasetçilerin politikaları” ile Abhaz-Fed yönetilemez.

Çöpe atılacak dernekler ifadesi asla kabul edilir değil.

 

Yazınıntamamını okumak için (Bknz: https://www.abhazhaber.com/makale-detay/abhaz-fed-her-politika-ile-y%C3%B6netilemez-21.html)

……….

www.abhazyam.com

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Konuk Yazar Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.