RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 21 Aralık 2023, Perşembe 17:04:51 tarihnde eklendi. 163 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sergey Markedonov

Abhazya’nın Jeopolitik Konumu!
Sergey Markedonov

 

SERGEY MARKEDONOV “ABHAZYA’NIN JEOPOLİTİK KONUMU MU, YOKSA DEVLET YÖNETİMİNİN DAHA FAZLA MEŞRU DURUMA GELMESİ İÇİN VERİLEN MÜCADELE Mİ ÖNEMLİ?” 

21/12/2023. Suhum. 14 Aralık 2023.Apsnypress. Sergey Markedonov. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба). Siyaset bilimci Sergei Markedonov, tarih, güncel siyaset ve uluslararası ilişkiler konularındaki Telegram kanalında Abhazya'daki mevcut duruma ilişkin düşüncelerini paylaştı.

1. Abhazya’nın konumu, son zamanlarda jeopolitik zorluklar bağlamında pek tartışılmıyor. Gürcistan hükümeti yönetimi “ikinci cephe” açılması fikrini kategorik olarak reddediyor ve iktidar partisinin içindeki muhalefetinde de sadece “toprak bütünlüğü” konusunda değil, bazı kronik bölünmeler bulunuyor. Moskova’nın, cumhuriyetin (Abhazya Cumhuriyeti – abhazyam.com)  tanınmasını reddetme girişimi bulunmuyor, aksine  ona olan desteğini güçlendiriyor.

Vladimir Zelensky, Ukrayna tarafından tanınan, Kırım Parlamentosu’nun Ekim 2023’de düzenlenen 2. Parlamento Zirveesi’nde yapmış olduğu konuşma sırasında, Abhazya’nın güvenliğine yönelik tehditlerden söz etmişti. Ukrayna devlet başkanına göre ülkesinin silahlı kuvvetleri, Rus Karadeniz Filosunun gemilerini sadece Kırım'da değil, aynı zamanda Abhazya'daki Oçamçira üssünde de “vurmaya” hazır. Pekçok gözlemci bu açıklamayı daha çok siyasi bir görüş olarak değerlendirdi. Ancak bu tür görüşlerin hiçbirini hafife almamak gerekir. Öyle olsa bile, askeri-siyasi statükoda “saha içerisinde” bir değişiklik olduğuna dair belirgin bir işaret bulunmuyor.

2. Ancak, Abhazya devlet yönetimi temsilcilerinin son zamanlarda uluslararası sorunları eskisinden çok daha sık ele almaya başladığı gerçeğine dikkat etmeden geçemeyiz. Abhazya Cumhuriyeti devlet Başkanı Aslan Bjaniya, Abhaz parlamentosunda yaptığı konuşmada “Abhazya, mevcut küresel çatışmanın en sıkıntılı noktalarından biri olarak duruyor. ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından temsil edilen Batı dünyası, bizim var olmamamızı sağlamak için mümkün olan her şeyi yapıyor” dedi. Bundan kısa bir süre önce Bjania, Ermenistan Başbakanı'nı şiddetli bir biçimde eleştirdi ve asıl olarak Dağlık Karabağ'ı “teslim etmekle” suçladı.

12 Aralık'ta Abhazya Cunhuriyetı Dışişleri Bakanı İnal Ardzınba Şam'ı ziyaret etti (Suriye, Mayıs 2018'de Abhazya'nın bağımsızlığını tanıdı ve Abhazya Cumhuriyeti büyükelçiliği Ekim 2020'de bu şehirde açıldı). Abhazya Cuhuriyeti dışişlrti Bakanı, devlet başkanı Beşar Esad ile yaptığı görüşmede, Rusya'nın Ukrayna'daki özel askeri operasyonunu destekledi ve ABD'nin Orta Doğu'daki eylemlerini de kınadı. İnal Ardzınba'nın Abhazya’daki dış ilişkiler politikalarını yönetme görevine gelişiyle birlikte dış politika konuşmalarını büyük ölçüde sıkılaştırdığını ve bu konuşmaları Rus standartlarına mümkün olduğunca yaklaştırdığını da belirtelim.

3. Suhum’lu tanınmış gazeteci İnal Khaşık'a göre, “Daha önce bulunan hiçbir devlet başkanlığı döneminde, hatta ülkenin en zor zamanlarında bile, jeopolitik sorunlar, ülke içi sorunları çözmek için bu kadar ısrarla kullanılmamıştır”. Bu değerlendirmeye katılmamak oldukça zor görünüyor. Ayrıca, küçük Abhazya'nın büyük Rusya ile entegrasyon düzeyinin, tam olarak Bjania döneminde, Suhum'da da olsa, niteliksel olarak yeni bir düzeye ulaştığı da gözlemcilerin gözünden kaçmıyor. Tskhinval'in aksine, her zaman için belirli bir özerkliğinin olduğunu ve bu özerkliğini Moskova'ya karşı belli bir mesafede korumayı tercih etmiştir.

4. Buradaki ana entrika nerede duruyor? Aslan Bjania, sokak protestoları sırasında başka bir iktidar değişikliğine yol açan iç siyasi krizin ortasında Mart 2020'deki devlet başkanlığı seçimini kazandı. O zamanlar meşruiyet eksikliği, Abhazya ulusal devlet projesinin neredeyse bağışıklık sisteminin yetersizliğine bağlanıyordu. Yeni Yıl kutlamalarının hemen ardından Suhum'daki idari binalara el konulması gibi olaylar, Viktor Çernov'un sözleriyle cumhuriyetteki iktidarın “ayaklar altına alındığını” gösterdi. Bu görüşe, “Ülkeyi kurtaran yorgun muhafızların” yardımıyla daha önce yaşanan iktidar değişikliklerini,yetkililer ile muhalefet arasındaki kronik çatışmaları ve bunların kalıcı döngüsünü de (ancak bu gelişmeler, yönetim kalitesinde ve sosyo-politik düzeyde bir artış eşlik etmez) sorumluluk) ekleyelim. Bu arka plan karşısında Bjaniya, Abhazya'nın siyasi zayıflığının üstesinden gelmenin reçetesi olarak Moskova ile bağların niteliksel olarak güçlendirilmesini seçti.

Bu konu, Devlet Başkanı’nın “Pek çok sorunumuz var ve bunları Moskova'nın desteği olmadan, varolan kaynaklarımız pahasına kendi başımıza çözemeyiz” sözlerinde özetini buluyor!

5. Doğal olarak her projenin paket programında kendine has zorlukları bulunuyor. Ve uzun zamandır beklenen istikrara ulaşma yolundaki “katma değer” katkıları, Abhazyanın siyasal bağımsızlığının kademeli olarak azaltılmasıdır. Pitsunda devlet konukevi, apartman - apartotel, enerji alanındaki özelliştirme çalışmaları, genel eğilimlerin sadece kısmi tezahürleridir. Buradaki her şey basit, sıradan ve belirsiz değildir. Bu Projede bulunan tüm katılımcılar boyun eğmeyecek veya aşırı baskı yapmayacak, genel ve özel olanı korumak için en uygun olanı bulabilecek kadar akıllı olacaktır.

https://t.me/DonskoyCossack

Kaynk: https://www.apsnypress.info/ru/home/aspekt/item/8955-geopolitizatsiya-abkhazii-ili-borba-za-dopolnitelnuyu-legitimnost-vlasti

www.abhazyam.com

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Konuk Yazar Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.