RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 16 Mayıs 2023, Salı 14:18:53 tarihnde eklendi. 104 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uyarıyorum!

ABHAZ DİASPORASI ADINA KEFKEN – BABALI’DA DÜZENLENECEK OLAN 21 MAYIS ANMA TÖRENİNDE SİYASİ PARTİLERİN GÖLGESİ OLMASIN!
Uyarıyorum!

 16/05/2023.Antalya. 16 Mayıs 2023. Abhazyam.com. Fatih Atan. (A’tanba - Тванба). Sevgili abhazyam.com izleyicileri, 21 Mayıs 2023 Pazar günü Kafkas – Abhaz Sürgünü’nün 159. Yıldönümü anma töreni düzenlenecek. Tören, Abhaz Diasporası tarafından Abhaz Dernekleri Federasyonu (Abhaz – Fed) öncülüğünde Kocaeli – Kefken – Babalı Sahili’nde ve Karaağaç Köyü mezarlığında gerçekleştirilecek.

 

Kafkas Diasporası ise Ankara ve İstanbul gibi alanlarda özellikle Rusya Federasyonu temsilcilikleri önlerinde, her yıl olduğu gibi protesto türü eylemler gerçekleştirecek.

 

Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra, konu hakkında ki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Biliyorsunuz bu yıl sürgünün 159 yılı ve Babalı’da düzenlenen anma törenlerinin başlangıç yılı olan 1993 den bu yana da 30 yıl geçti.

 

Bundan 30 yıl önce 1993 yılı içerisinde, Abhazya Cumhuriyeti toprakları üzerinde, Gürcistan işgaline karşı mücadele veren Abhaz ulusu, yaşanan gelişmeleri Abhaz – Kafkas Diasporasına anlatmak ve Abhaz Diasporası’na atavatana geriye dönüş çağrısı yapmak amacıyla elçiler göndermişti.

 

Abhazya Cumhuriyeti’nden gelen elçiler, Eyuzipha Fenye, Gojba Mirod, Smır Ruşbey ve Abhaz diasporasından savaşa katılan Ersin Özel ve Muzaffer Yavuz’dan oluşuyordu. Maalesef Gojba Mirod savaş sırasında şehit oldu, değerli dostum Şair Smır Ruşbey’i de, 2019 yılında kaybettik. Gojba Mirod ve Smır Ruşbey’i saygı ile anıyor, EyuziphaFenye, Ersin Özel ve Muzaffer Yavuz’a da uzun ömürler diliyorum.

 

Kafkas – Abhazya Dayanışma Komitesi tarafından heyet üyelerinin Türkiye genelinde düzenlenecek olan gezilerini organize etmek üzere ben görevlendirildim. 28 Nisan 1993 Tarihnde başlayan ve 23 Mayıs 1993 Tarihinde Kefken – Babalı’da sona eren bu gezi ve Kefken anması hakkında “Türkiye’de ki Abhazlar” adlı kitabımda geniş bir biçimde söz ettim. İlgi duyanlar, kitaba internet üzerinden ulaşabilirler. (Babalı Sahili Tören videosu için bknz: https://www.youtube.com/watch?v=i0vRly8CbJE )

 

Abhaz Diasprası, 1993 Tarihinden bu yana, geleneksel olarak anma törenlerini Kefken – Babalı sahilinde düzenliyor. Bu yılın ayrı bir özelliği bulunuyor. Bu yıl, Abhaz – Fed öncülüğünde, Kocaeli Abhaz Kültür Derneği Başkanı Hasan Gonca tarafından, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Kocaeli Üniversitesi tarafından, Kefken – Babalı sahilinde, çevre düzenlemesi yapıldı. Çevre düzenlemesi kapsamında, Karadeniz’in dalgaları ile Kefken sahiline savrulan Ketsepha Elif’in ağıtlarından esinlenilerek Kocaeli Üniversitesi tarafından tasarlanan heykel açılışı da yapılacak.

 

Heykelin tasarımının Doç. Dr. Ceyhun Konak, tarihi akademik çalışmalarının ise Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Polatel tarafından yürütüldüğü bildirildi. Kendilerine de teşekkürü bir borç olarak belirtirim.

 

Türkiye’de yaşayan Abhaz Diasporasının geniş katılımı ve Abhazya Cumhuriyeti’nden gelecek olan heyetin de katılacağı anma törenlerine Antalya’dan bir otobüs ile katılım sağlanacak. Bu arada, Abhaz Diaspoıasının geniş bir bölümünün yaşamış olduğu ve 1977-1978 yıllarında yönetim kurulu üyeliğinde bulunduğum İstanbul Abhaz Kültür Derneği’nin üyelerine, eğer katılım sağlanırsa otobüs kaldıracağız türünden yapmış olduğu açıklamayı da eleştirmekten de geri kalmayacağım.

 

İstanbul Abhaz Kültür Derneği, özellikle Abhazya Kurtuluş Savaşı sırasında, Abhaz – Fed’in kuruluşunda öncülük yapmış bir yapıdır. Bu hatayı düzelteceklerinden eminim.

 

Şimdi gelelim tarihsel uyarıma, geçtiğimiz yıl yine Abhaz – Fed ve Kocaeli Abhaz Kültür Derneği öncülüğünde yapılan anma töreninde, birtakım aksaklıklar yaşandı. Tören Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile gerçekleştiği için, tören programında yeri olmayan Uluslararası Kafkas Derneği üyelerinin çeşitli giysiler ile ön plana geçmeye çalıştığı görüldü.

 

Abhaz – Fed yöneticilerini bu konuda uyarmama rağmen, bu kuruluşun temsilcilerinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından tören programına alınmasının istendiği, bu saatten sonra bir şey yapamayacaklarını söylediler.

 

Sonuç olarak, bu dernek üyelerinin Karaağaç köyündeki dua okuması da dahil olmak üzere tüm anmalarda ön plana geçmeleri, getirmiş oldukları tv çekim ekipleri ile propaganda yapma girişiminde bulunmalarını gördük.

 

Bu yıl ise, Abhaz Diasporasını çok daha büyük bir sınav bekliyor, Anıt açılışı ve Karaağaç törenleri bu yılda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleştirileceğe benziyor, ancak önümüzde Türkiye’de düzenlenecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. Turu 28 Mayıs 2023 Tarihinde gerçekleşecek.

 

Yani, Anıt açılışından bir hafta sonra.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne destekleri için teşekkürü bir borç bilirim, ancak geçtiğimiz yıl yaşanan sıkıtıların bu yılda gerçekleştirilmemesi gerektiği uyarısında bulunuyorum.

 

Anıt açılış törenlerinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yönetiminin bulunduğu siyasi partinin propaganda alanı durumuna getirilmemesi uyarısında bulunuyorum.

 

Abhaz Diasporası içerisinde çeşitli siyasi düşüncelerde bulunan insanların bulunduğunu, ancak Abhaz toplumu ve Abhazya Cumhuriyeti hakkında nasıl bir birlik içerisinde bulunduğunu 1992 – 1993 Abhazya Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiğini hatırlatmak isterim.

 

Abhaz – Fed ve Kocaeli Abhaz Kültür Derneği yönetimlerini anıt açılışı törenlerine, Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan tüm siyasi partilere çağrı yapmalarını, ancak tören sırasında hiçbir siyasi propagandaya izin verilmeyeceğini açıklamaları gerektiğine inanıyorum.

 

Abhaz – Fed ve Kocaeli Abhaz Kültür Derneği Yönetimlerinin bu uyarılarımı gözönüne alacağını düşünerek, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi’ne Abhaz Diasporasının bu önemli alanının unutulmayacak bir konuma getirilmesinde verdikleri desteğe bir kez daha teşekkür etmeyi borç olarak belirtiyorum.

 

Saygılarımla.

 

Abhazyam.com Genel Yayın Yönetmeni

 

Fatih Atan (A’tanba - Тванба)

 

www.abhazyam.com

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Fatih Atan Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.