RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 22 Nisan 2022, Cuma 19:41:28 tarihnde eklendi. 40 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Stanislav Bernwald

Mariupol’da Yaşam Normale Dönüyor!
Stanislav Bernwald

DONETSK HALK CUMHURİYETİ İLETİŞİM BAKANI İGOR KHALEPA “ MARİUPOL TELEVİZYON MERKEZİ, YAKINDA TÜM CUMHURİYET VE ZAPOROZHYE BÖLGESİNE’DE YAYIN YAPACAK!”

 

 

22/04/2022. Mariupol. 22 Nisan 2022. Vesti.ru. Stanislav Bernwald. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба). Mariupol kurtarıldı. Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergei Shoigu, bunu Devlet Başkan Vladimir Putin'e söyledi. Shoigu, 2014 yılında Kiev rejiminin Mariupol'u Donetsk bölgesinin pratikte geçici başkenti ilan ettiğini ve onu sekiz yıl içinde güçlü bir müstahkem bölgeye, radikal Ukraynalı milliyetçiler için bir sığınağa dönüştürdüğünü vurguladı. İkincisi şimdi Azovstal fabrikasının sanayi bölgesinde saklanıyorlar. Onlarla henüz ilgilenilmedi. Ve Mariupol şiddetli bir savaşın ardından iyileşmeye başladı.

 

Çeçen Cumhuriyeti Devlet Duması Milletvekili ve Çeçen Cumhuriyeti Devlet Başkanı Danışmanı Adam Delimkhanov ile birlikte Azovstal bölgesindeki birliklerimizin mevzilerine doğru ilerliyoruz. Orası hala sıcak durumda bulunuyor. Rus ordusunun ve Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) askeri birliklerinin muhasarası altında bulunuyor, Ukraynalı milliyetçi birimler sığınaklarda saklanarak daha derine doğru çekiliyorlar.

 

Adam Delimkhanov “Hala silahları, havan topları var. Hatta tanklar bile yeraltı sığınaklarından atış yapıyor. Bildiğimize göre, eksi altı veya yedi kat bulunuyor. Şehrin geri kalan kısmı tamamen temizlendi” dedi.

 

Adam Delimkhanov “Şimdi bir bölümün temizlenmesini bekliyoruz. Dışarıda keskin nişancılar bulunuyor. Savaşçılar 30-40 dakika içinde Azovstal'daki ana idari binaya doğru ilerlemenin mümkün olacağını söylüyorlar. Tüm koordinasyonun yönlendirildiği bir komuta merkezi vardı. Ve şimdi, savaşçıların dediği gibi, orada bulunan her nokta temizlendi, ancak birkaç keskin nişancı kaldı. Ve bu binaya giden yol açık olacak” dedi.

 

Çeçen Cumhuriyeti Devlet Başkanı Danışmanı Adam Delimkhanov, bu binanın neden bu kadar önemli olduğunu açıkladı.

 

Adam Delimkhanov “Azovstal'ın idari binası neden bu kadar önemli? Azovstal fabrikasına ve şehre komşu olduğu için. Yani tüm koordinasyonlarını oradan yaptılar. Bu kısımlar askerlerimiz tarafından temizleniyor, keskin nişancılar ortadan kaldırılıyor” dedi.  

 

Ateşkesin kalkmasına tam olarak bir dakika kaldı. Başka bir yeşil koridor var. Umarız “Azov” Nazileri aklı salim gösterip ortaya çıkarlar. Rusya Federasyonu ve DHC savaşçıları, dışarı çıkıp silahlarını bırakan herkese yaşam garantisi veriyorlar.

 

Militanlar, ateşkesten yararlanarak kuşatmadan kurtulmaya çalışıyorlar. Yalnız, çiftler, küçük gruplar halinde. Ancak bunun yerine "eski “Laterna çalgısı çaldıkları” yerde yakalanırlar.

 

Yakalanan yaralı bir militan - Askeri kayıt ofisinden 74. keşif taburuna görevli olarak gönderildim. Tüm faşistler, yani Azak taburu ayrıldı, - diyor

 

- Bekle, nereye gittiler?

 

- Bunu Azovstal'da anladım. Dürüst olmak gerekirse, doğru söylüyorum, bugün beni terk etmelerinden sonra buradan biraz daha uzaklaştım, yere uzandım, sonra bulduğum beyaz bir paket aldım ve yürüdüm, kuşunuza (SİHA) beni bulması için el salladım.

 

Çeçen “Akhmat”  birliğinin Çeçen savaşçıları yaralı adama tıbbi yardım sağladı. Bacağında kurşun yarası ve kırık var. Yine ilan edilen iki saatlik ateşkes sırasında, tek bir militan bile Azovstal tesisinden gönüllü olarak ayrılmadı. Fabrikaya yakın bölgelerin temizleme çalışmaları yeniden başladı.

 

Azovstal fabrikası birkaç yüz metre uzaklıkta bulunuyor. Şimdi, silah seslerini duyduğunuz gibi, sürdürülen bir temizlik var. Gerçek şu ki, Azak militanlarının Azovstal fabrikasından çıkışı için verilen süre sona erdi ve şimdi askerler fabrikaya yaklaşmak için bölgeyi temizliyorlar. Anlayacağınız üzere Azak militanları pes etmeyecek. Böylece yok edilecekler.

 

Adam Delimkhanov’un şu anda telsizden aldığı bilgiye göre, idari bina çoktan temizlendi. Azak militanları bodrumdaydı. Şimdiye kadar yok edildiler. Onlar vazgeçmek istemediler. Yakında o binaya gideceğiz. Yol vuruluyor.

 

Çeçen Cumhuriyeti başkanının danışmanı Adam Delimkhanov, “Bugün, Azovstal hattındaki her şeyin tamamen engellendiğini ve faşistler ve Bandera guruplarının gidecek hiçbir yerleri kalmadığını söyleyebiliriz” diyor.

 

İşte Azovstal'ın idari binası. Faşistlerin koordinasyonu orada gerçekleşti. Milliyetçi birliklerin savaşçıları sonuna kadar direndi. Birkaç dakika önce, savaş burada sona erdi, temizlik yapılıyor. Bodrumda bulunan tüm militanlar yok edildi. Ve şimdi Mariupol'un milliyetçilerden tümüyle kurtarıldığını söyleyebiliriz.

 

Kaynak Video görüntüsü: https://www.vesti.ru/article/2710111

 

www.abhazyam.com

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Konuk Yazar Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.