RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 05 Eylül 2020, Cumartesi 09:38:50 tarihnde eklendi. 1634 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Stanislav Tarasov

Aliyev’den Doğu Akdeniz Çıkışı!
Stanislav Tarasov

 

STANİSLAV TARASOV “ALİYEV, YUNANİSTAN’IN AZERBAYCAN BÜYÜKELÇİSİNİN RUH HALİNİ NEDEN BOZDU?”

05/09/2020. Moskova. 03 Eylül 2020. REGNUM. Stanislav TARASOV. Foto: Ivan Shilov. Çeviri: Fatih Atan (Atanba - Тванба). Bakü, Erivan'ın Türk karşıtı ittifak olan Yunanistan - Kıbrıs - Ermenistan'a doğru oluşabilecek olan entegrasyonunun onu Karabağ yönü de dahil olmak üzere geniş bir siyasi ve diplomatik manevra alanına götüreceğinden korkuyor. Oyun ayrıca bir yandan Yunanistan ile Kıbrıs, diğer yandan Türkiye, Moskova ve Batı arasında, Bakü ve Erivan dengesi düzeyinde de oynanıyor ve bu da Doğu Akdeniz'de zaten var olan gergin durum içerisinde yeni düğümler yaratıyor.

Dünya diplomatik uygulamasında, yabancı bir büyükelçinin kimlik belgelerini sunma prosedürü, kural olarak, devlet başkanına özel bir siyasi önem vermektedir. Her şeyden önce, büyükelçi devlet başkanıyla ilk resmi temasa girdiği için, bu toplantı tamamen insani bir bakış açısından önemlidir, çünkü kişisel bir güven ortamı, karşılıklı sempati (veya tam tersi) belli bir dereceye kadar ortaya çıkar, bu da büyük ölçüde geleceği, başarıyı veya başarısızlığı önceden belirleyebilir. Misyon, ev sahibi ülkenin liderliği ile düzenli iletişim kurma becerisidir. Yunanistan'ın yeni Azerbaycan Büyükelçisi Nikolaos Piperigkos'un kimlik belgelerini sunma prosedüründen nasıl bir izlenim bıraktığını söylemek zor. Ancak, bu Güney Kafkasya Cumhuriyeti’nde önümüzdeki diplomatik misyonunun kolay olmayacağı kesin olarak anlaşıldı. Çünkü Azerbaycan devlet başkanı İlham Aliyev, görüşmede bir dizi siyasi ve jeopolitik yargıda bulundu ve bunlardan bazıları “acil uyarı” olarak sınıflandırılabilir. Analiz kolaylığı için, onları birkaç teze ayıracağız.

İlk tez. Aliyev görüşme sırasında Yunanistan büyükelçisine, “Üzerine değinmek istediğim sorun, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz bölgesinde son zamanlarda yaşanan alevlenmeyle ilgilidir” dedi. – ve devam etti -  “Size söyleyebilirim ve Türkiye'nin sadece bizim için bir dost ve ortak değil, aynı zamanda kardeş bir ülke olduğu da bir sır değil. Destek vermekten tereddüt etmiyoruz ve her durumda Türkiye'yi destekleyeceğiz. Türk kardeşlerimizden de aynı desteği görüyoruz. Azerbaycan'ı her konuda destekliyorlar ve biz de Doğu Akdeniz'deki istihbarat alanı da dahil her konuda onları destekliyoruz. Umarız ki, görece yakın zamanda iktidara gelen Yunanistan'ın yeni hükümetinin, önceki hükümetin Azerbaycan'a yönelik politikasını yeniden gözden geçirir.. Bağlantıları yeniden kurabilir, olumlu dinamikler yaratan konuları tartışabiliriz. Ancak elbette bu, Yunan hükümetinin politikasına ve konumuna bağlı olacaktır” diyerek sözlerini sürdürdü.

Bizim yorumumuza göre. Aliyev, Avrupa'da moda olan neo-Osmanlı doktrini ruhu içerisinde Azerbaycan'ın “Türkiye'nin devamı” olarak algılanmaması gerektiğini Atina'ya açıkça belirtiyor. Her şey çok daha karmaşık. Bir yandan Doğu Akdeniz'de Yunanistan, Fransa, Kıbrıs ve İsrail'in katılımıyla Türk karşıtı bir koalisyon kuruluyor. Öte yandan bu tür koalisyonlar şekilsiz ve istikrarsız konumda bulunuyor, kimin, niçin kimin arkasında olduğu, neyin yeni cepheler yaratabileceği açık değildir. Nitekim Türk yayın organı Cumhuriyet gazetesi “ABD'nin farklı koalisyonlar tarafındaki çalışmalarına” dikkat çeken yayınında, “Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de altın anahtarı elinde tutan Rusya ile ittifak kurma sürecini hızlandırması gerektiğine” inanıyor. Aynı yayına göre “Ankara'nın, Rusya'nın Doğu Akdeniz'e girme politikasına karşı çıktığı günler geçmişte kaldı, Rusya zaten Doğu Akdeniz'de” bulunuyor. Rus enerji şirketi Novatek, Lübnan'da gaz rezervleri aramak için İtalyan Eni ve Fransız Total ile bir konsorsiyum oluşturdu. Rus “Lukoil” şirketi, Mısır’ın Zohr sahasının% 30'unu satın aldı. Rus şirketleri de Suriye'nin kıyı bölgelerinde 25 yıl sondaj yapma hakkına sahip. Ayrıca Rus şirketleri, İsrail gazının Doğu Asya'ya LNG şeklinde satışı için pazarlık yapıyor. Türk yayın organı Habertürk'ün belirttiği gibi, “Dünyanın bu bölgesindeki Rusya, kendisine yararlı olacakların yanında yer alır ve alacaktır” ve gerekirse, “Türkiye'ye sunabileceği çekici bir ürün ve diğer ülkeler ve şirketler ile de işbirliği platformları yaratmasına yardımcı olabilir”. Ama bu olmayabilir de.

İkinci tez. Azerbaycan cumhurbaşkanı olası Yunanistan-Ermenistan-Kıbrıs ittifakından duyduğu endişeyi dile getirdi. “Bu üçlü işbirliği biçimi bizi endişelendiriyor. Elbette her ülke doğru olduğunu düşündüğünü yaşama geçiriyor. Bu nedenden dolayıdır ki, bizler bunu bir biçimde veya başka biçimde engelleme veya engellememe pozisyonunu almayız. Ancak, bizi endişelendiren bu durumu benden duymanızın iyi olduğunu düşünüyorum ve bende bunun neden böyle olduğunu açıkladım” dedi.

Bizim yorumumuz. Elbette, Aliyev, Ermenistan tarafında böyle bir ittifakın askeri unsurunun koşula bağlı olacağını anlıyor, ancak önerilen koalisyon biçiminde Erivan'ın siyasi ve diplomatik manevra için bolca fırsat elde edeceğinden de korkuyor. Aliyev'in, Rusya'ya yeniden başvurmak için Yunanistan büyükelçisiyle iletişim kurma fırsatını kullanması da ilginçtir: Bakü'de artık Rusya'nın Ermenistan ve Azerbaycan ile olan dostluğunun prizmasından bakıldığında Rus silahlarının tedarik edilmesi düşünülmüyor. Bu aynı zamanda, Erivan'ın Yunanistan ve Kıbrıs'ın katılımıyla Türk karşıtı bir ittifaka entegre edildiğinin ve bu devletlerin Doğu Akdeniz'deki duruma ilişkin tutumunu desteklediğinin ortaya çıkması, Moskova açısından bir ip ucudur. Oyun aynı zamanda bir yandan Yunanistan ile Kıbrıs, diğer yandan Türkiye, Moskova ve Batı arasında ki bir denge düzeyinde de oynanıyor ve bu da Doğu Akdeniz'de zaten var olan gergin durum içerisinde yeni düğümler yaratıyor. Aynı zamanda, tarafların her biri, taviz vermenin, ileriye doğru herhangi bir hareket olasılığı yaratmayacağından, sadece müzakere ve rakibin diğer pozisyonlarını güçlendireceğinden korkmaktadır. Dünyanın bu bölgesindeki jeopolitik dram güç kazanıyor.

Kaynak: https://regnum.ru/news/polit/3053430.html

www.abhazyam.com 

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Konuk Yazar Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.