RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 15 Şubat 2020, Cumartesi 18:15:43 tarihnde eklendi. 308 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan’ın Ortadoğu Oyunundaki Rolü!

STANİSLAV TARASOV “ANKARA’NIN RUSYA KARŞITI SÖYLEMLERİ, NEDENİ NE OLURSA OLSUN, DURUMU DAHA DA KARMAŞIK HALE GETİRİYOR!”
Erdoğan’ın Ortadoğu Oyunundaki Rolü!
15/02/2020. Moskova. 14 Şubat 2020. REGNUM. Stanislav TARASOV. Karikatür: Aleksandr Gorbarukoe - REGNUM. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба). Türk dış politikası, birbiri ardına bir başarısızlık döneminden geçiyor, bu da özellikle Türk partisinin finallerinin yaklaştığı Suriye'de göze çarpıyor. İlk defa Şam ve Ankara doğrudan silahlı bir çatışmaya girdi. Ama yakında tarihsel tartışmalarda bir “yağlı büyük bir nokta” olarak kalacak.
 
Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi Aleksei Erkhov endişe verici bir açıklamada bulundu. Suriye'nin İdlib vilayetindeki son olaylar nedeniyle tehdit almaya başladığını ve sosyal medya ağlarının Türkiye'nin segmentinde bir Rusofobi dalgasının arttığını söyledi. Yerkhov, beş yıl önce Türkiye'de Suriye hükümet güçlerinin Halep şehrini teröristlerden kurtardığında benzer bir durum olduğunu hatırlattı. Sonra Türkiye'de Rus karşıtı histeri hortlatıldı ve kötü bir biçimde sona erdi: Türkler kasıtlı olarak Suriye hava sahasında bir Rus askeri uçağını düşürdü, Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi Andrei Karlov öldürüldü.
 
Bizler, Türk sosyal medya ağlarında da “Beklemeyelim, yanıt verelim: Rusya ile şiddetli bir savaş bekliyoruz” veya “Türkiye'nin Suriye'yi fethetmesi gerekiyor, Esad'ı yıkma zamanı, Rusya'ya dikkat edilmesin” gibi kışkırtıcı önerilerle yapılan yayın sayısının da artışın farkına vardık. Tüm belirtiler, bu önerilerin tek bir organizasyon tarafından düzenlendiğini bizlere göstermiştir. Bir diğeri ise zaten politikacılar tarafından başlatıldı. Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) lideri Devlet Bahçeli, Moskova ve Şam'ı Türk birliklerinin Suriye'deki ölümlerinden sorumlu tutmaya çalışıyor ve Ankara'yı “Rus-Türk ilişkilerini kökten revize etmeye” çağırıyor. Bahçeli, “Suriye'yi yak, İdlib'i yok et, Esad'a bir son ver” dedi. Rusya'yı "İdlib kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmemekle" suçlayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli benzer türden ültimatomlar ortaya koydu. Benzer tür dalgalanmalar, iki ülkenin çok disiplinli işbirliğinin geliştirilmesindeki başarılarını göz ardı eder ve çok çeşitli olumsuz tarihsel birliklere, duygulara, korkulara ve varsayımlara doğru giden bir köprü atılmasına yol açar.
 
Bir yandan, Batı'da hüküm süren Rus karşıtı kampanyalara uyum gösteriyorlar, öte yandan, bu uygulamalar, Türkiye'de uzun yıllar Türk dış politikasına bir yük haline gelebilecek ve elbette Rusya'yı kızdırabilecek bir çatallanma bölgesinin oluşmasına yol açabilirler. Burada önemli bir nüans noktası görebilir. Erkhov’un açıklaması Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki bir telefon görüşmesinin ardından geldi. Haber7'nin Türkçe baskısı şunları söylüyor: Erdoğan, “Türkiye’nin Rusya açısından, Rusya’nın değilde Türkiye’nin daha önemli olduğuna inandığı için”, “İdlib için gelecek önerinin beklentisiyle” Putin’le ilişkileri kasti olarak ağırlaştırıyor. Bunlara karşılık olarak Ankara, “Rusya'nın Suriye muhalefet güçlerini tanıması karşılığında İdlib'deki radikal grupların teslim olması” teklifinde bulunabilir. Ancak bu böyle olsa bile, Erdoğan'ın hedefe ulaşmak için kullandığı araçlar buna uygun değildir. Putin'in ona karşı duymuş olduğu siyasi güvenini baltalıyor. Buna ek olarak, Türk cumhurbaşkanı hala ABD ve NATO güçlerini İdlib'i istila etmeleri amacıyla davetiye çıkarıyor, Washington'un Suriye Kürtlerini desteklemeyi reddetmemiş olmasını, kör bir bakış açısıyla değerlendirerek, taktiksel çıkarlarına bağlı olarak “Batı Kartı” oynamaya çalışıyor.
 
Ancak Erdoğan ABD'yi defalarca Suriye Kürtlerine silah tedarik etmekle suçladı, çünkü Ankara bunu Türkiye'nin ulusal güvenliğine bir tehdit olarak görüyor. Ancak, şimdi cumhurbaşkanı, Şam ve Moskova’nın Kürtler ile ilgili konumlarını değiştirerek, Ankara olmadan Washington ile diyalog kurmak için bir “fırsat koridoru” açma oyunu ile karşı karşıya kalabilir. Ya da, bir diğeri – Moskova, Şam ve Tahran, Ankara’yı, ABD ile işbirliği nedeni ile ilgili olarak Suriye’den uzaklaştırmaya başlayacaktır. Ancak Fransa’nın L’Opinion yayın organı, her hangi bir güçler uyumunda, Türkiye’nin “İdlib’deki Stratejik Savaşı” kazanamayacağına inanıyor. Erdoğan için ciddi iç politik sorunlarla ilgli olan konumunu düzeltebilmek açısından, Suriye politikasını haklı çıkarmak için yeni alternatifler araması gerekecek. Ana Muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ın bölgesel bir siyasi güç olmaktan çıkıp “Ortadoğu’daki küresel oyuncuların taşeronu” durumuna geleceğine inanması bir tesadüf değildir.
 
Ankara’nın Rusya karşıtı söylemleri, nedeni ne olursa olsun durumu daha da karmaşık hale getiriyor, zira sadece anlık görevlere hizmet ediyor ve Türkiye’nin aleyhine olan bölgesel güç dengesini değiştiremiyor. Askeri müdahale, ne zaman gerekli hale geldiğinde, “gerekli” kamuoyunun oluşturulması, stratejik olarak önemli konuma geldiğinde, eski bir hile ile karşı karşıya kalıyoruz. Harici bir rakiple karşılaşma koşullarında, iç konsolidasyon vektörü önemli bir kaynak haline gelir. Ama bu tehlikelidir. Daha sonra Moskova ile gerçekleşecek olan yüzleşmede, Ankara'ya “aniden” tam destek vermeye karar veren Amerikalıların katılımı nedeniyle acı duyulacaktır. Türk dış politikası, birbiri ardına bir başarısızlık dönemini yaşıyor, bu da özellikle Türk partisinin finallerinin sona yaklaştığı Suriye'de göze çarpıyor. İlk kez Şam ve Ankara doğrudan silahlı bir çatışmaya geçtiler ve bu durum, yeni jeopolitik gerçeklik koşullarında, kısa süre içinde, tarihsel anlaşmazlıklarda bir “Yağlı büyük bir nokta” olarak kalacaktır.
 
Kaynak: https://regnum.ru/news/polit/2858837.html
 
www.abhazyam.com 
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Konuk Yazar Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.