RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 10 Ağustos 2017, Perşembe 21:46:36 tarihnde eklendi. 320 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Stanislav Tarasov

Putin Abhazya’ya Neden Uçtu!
Stanislav Tarasov
STANİSLAV TARASOV “RUSYA, GÜNEY KAFKASYA’DAKİ VARLIĞINI GÜÇLENDİRİYOR!”
 
10/08/2017. Moskova. Stanislav Tarasov. 09 Ağustos. REGNUM. Foto: Jonathan Alpeyrie. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба). Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Abhazya’ya bir çalışma ziyaretinde bulundu ve Devlet Başkanı Raul Hadjimba ile görüşmelerde bulundu. Rusya Devlet Başkanı, daha önceleri 2009 ve 2013 yıllarında ve şimdi de bu Ağustos ayında bölgeyi ziyaret etti. 
 
Söylenenlere göre, Putin’in bu ziyareti, özellikle, Gürcistan ile 8 Ağustos 2008’de yaşanan savaşın yıldönümü tarihine rastlatıldı. Ancak, tarih her zaman tekerrür etmez. Bundan dolayıdır ki Tiflis’dekiler, Abhazya’ya yapılan bu ziyaretin, NATO ve üyleri tarafından ortaklaşa düzenlenen NATO Noble Partner 2017 Askeri Tatbikatının (12 Ağustos’a kadar sürecek) açılışına katılmak üzere ilk kez Gürcistan’a gelen ABD Devlet Başkan Yardımcısı Mike Pence’e karşı misillleme olarak görülmesi gerektiğini hemen “kavradılar”. NATO Askeri güçleri ve askeri techizatları, deniz araçları ve hava kuvvetleri tarafından bu cumhuriyet topraklarına taşındı. Tiflis yakınlarında bulunan Vaziani askeri üssüne, ABD’nin Abrams tankları ve piyade askeri savaş araçları olan Bradley’ler getirildi. 
 
Moskova, bu gelişmelere, meydan okuma biçiminde karşılık vermelidir. Sonuçta, eğer daha önce “Gürcistan Hayali” adlı gurubun kurucusu olan ve iktidarı elinde bulunduran Gürcistan başbakanı Bidzina İvanishvili “Ağustos 2008’de yaşanan olay, Mihail Saakaşvili tarafından gerçekleştirilen aptalca bir eylem” ve mevcut Gürcü yetkililerin “aynı yönetmlerle hareket etmeyeceğiz” açıklamalarına karşılık, şimdi Tiflis’dekiler ayrı şarkılar söylüyor. Başbakan Giorgi Kivirikashvili’nin, “Ülkemizin NATO üyesi olaması için bütün araçlara sahibiz” açıklaması, uzmanlar tarafından Abhazya ve Güney Osetya’nın yeniden Gürcistan’a döndürülmesi için bir hareket olarak değerlendiriliyor. Ve sadece bu da değil. Kuzey Atlantik İttifakı’nın eylemleri, Gürcistan’ı Kuzey Kafkasya’daki ana kalesi olarak oluşturmayı amaçlıyor gibi görünüyor. Daha önce böyle bir mesaj verilmişti, Tiflis, Türkiye’nin de kaygılarına yol açan, NATO’nun, Poti’de “Stratejik Anlamı” olan bir Sahil Güvenlik Üssü kurması için öneri sunmuştu. 
 
Putin, konuşmasında, “Rusya Federasyonu ve Abhazya, Güney Kafkasya’nın güvenliğini sağlamak amacıyla işbirliği sağlanması konusunda görüş birliği içindeler”, dedi. Rusya ve Abhazya, askeri – teknik alanlarda jeopolitik anlamda yelpazeyi genişletmektedir. Benzer bir açıklama Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu tarafından, Moskova’nın “Ulusal güvenlik önlemlerine yönelik tehditleri etkisiz duruma getirmek, amacıyla, Güney Askeri Bölgesi içerisinde, stratejik caydırma faaliyetlerini yürütmek için savaş tecrübelerinin artırılması zorunluluğu gerekmektedir” açıklamasında bulunuldu.Bakan, bu yönde atılacak önemli adımlardan birisinin, tüm orduda genel anlamda Mart 2017’den itibaren bu tür askeri bölge oluşturmak olduğuna dikkat çekmişti. Bakan, bir dizi yabancı ülkenin, Rusya’nın Ortadoğu ve Kafkaslardaki eylemlerini tehdit olarak gördüklerinden Rusya sınırındaki askeri varlıklarını artırdığını vurguladı.
 
Bu sözler, doğrudan Gürcistan ile ilgilidir. Bu ülkenin Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Abhazya ziyareti ile “kınama” yayınladı, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko, Gürcü mevkidaşı Giorgi Margvelashvili ile bir telefon görüşmesi yaparak, onunla “dayanışma” içerisinde olduklarını belirtti. Bu tür bir tepki de Brüksel’den geldi. Ancak, Bakü, ihtiyatlı bir biçimde sessiz kaldı.                            
 
 Kaynak: https://regnum.ru/news/polit/2308510.html
 
www.abhazyam.com 
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Konuk Yazar Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.