RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 02 Nisan 2017, Pazar 13:48:22 tarihnde eklendi. 411 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Stanislav Tarasov

STANİSLAV TARASOV “STRATFOR, BALKANLAR VE KAFKASLARDA NELER HAZIRLIYOR? İKİ KARMAŞIK BÖLGE, JEOPOLİTİK ORTAMDA 1. KONUMA GELİYOR”
Stanislav Tarasov
Balkanlar ve Kafkaslara Dikkat!
 
STANİSLAV TARASOV “STRATFOR, BALKANLAR VE KAFKASLARDA NELER HAZIRLIYOR? İKİ KARMAŞIK BÖLGE, JEOPOLİTİK ORTAMDA 1. KONUMA GELİYOR”
 
02/04/2017. Stanislav Tarasov. 27 Mart. REGNUM. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба). Stratejik Bilgi alanında uzmanlaşmış ve “CIA Gölgesi” olarak nitelendirilen, Amerikan STRATFOR Analitik Şirketi, Küresel Analiz Bölüm Başkan Yardımcısı Reva Gougeon, stratejik bilgide “ortaya atılan haber” anlamına gelecek bir açıklamada bulundu. Bayan Gougeon “Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan ile oyun oynuyor, Dağlık Karabağ konusunda, Kafkasya’da ilginç eğilimler var” – diyor -. “Orada hala, savaşın tırmanma olasılığı bulunuyor. Rusya’nın hedefi olarak düşünüyorum – Gerçek anlamda çatışma ve görüşmeler ortamında konumunu güçlendirmek için. Bundan dolayıdır ki özellikle, Türkiye’yi buradan uzaklaştırmak için öncelikli sorun olarak Suriye’ye yönlendiriyor. İran’da başka sorunlarla meşgul ediliyor. Ve Rusya, Kafkasya’da kendi varlığını güçlendirmek için geniş bir alan yaratıyor.” Bilgisine yer veriyor.         
 
Karşılaştırmada Bulunmak İçin: 2016 yılı başlarında Startfor tarafından yapılan, 2015 – 2025 yılları ile ilgili olarak “Rusya, Kafkasya’nın güneyinde kontrol yeteneğini yitiriyor” değerlendirmesinden bu yana beşinci değişim olduğunu bilmek gerekli. Şimdi Bayan Gougeon “Rusya, eğer burayı ölü nokta gibi göstermek istiyorsa, Batının Ukrayna’ya, bütün diğer önemli sorunlara dikkatini çekebilmek için yeni savaş oyunlarına gereksinimi bulunuyor.” Ve “Yeni savaş oyunları, Balkanlar ve Karabağ’da gündeme gelebilir.” Diyor. Bu tür kıyaslamalar, sıradan bir karakter taşımıyor. Amerikalı uzmanlar sık, sık kendilerine soruyorlar, Balkanda gerçekleşenler, Karabağ’da neden olmuyor, Eski Yugoslavya için 21 Kasım 1995’de imzalanan Dayton Anlaşmasının ki, bu anlaşma ülkenin çöküşüne yol açtı ve 2001 yılında Dağlık Karabağ sorunu çözümü için yapılan Key West görüşmelerinde neden gerçekleşmedi.
 
O dönemde, Washington’un, Balkanlarda hangi istemleri gerçekleşti? NATO, gücünü yükseltti ve genişleyerek nüfusunu artırdı. ABD, onların yardımı olamadan, onlara sormadan, herhangi bir soruna müdahale edebileceğini, Avrupalılara göstermiştir. Washington, Dayton anlaşmasının hiçbir tarafı tatmin etmediğini, eski sorunların çoğunluk olarak sürdüğü ve yenilerinin eklendiğini, mükemmel bir biçimde anladı. O zaman, Amerikalılar, Balkanlarda yeni silahlı çatışmalar çıkarmak için ortalığı karıştırarak, sadece güçlü olarak kalacaklarını düşündüler. Avrupa Birliği, bölgede baş sayman olarak görevlendirildi. Aynı zamanda, bazı Amerikalı diplomatlar “Burada ABD’i ilgilendiren hiçbir şey bulunmuyor” dediler.
 
Diplomatlar, Balkanlarda - Bürksel’in gücünün zayıfladığı gerekçesiyle, Washington’a bölgedeki hakim konumunu güvence altına almasını önerdiler. Bununla birlikte, ABD’li diplomatlar önerilerinde Dayton’daki senaryonun, Dağlık Karabağ ile ilgili olarak Key West’de işe yaramamış olsada “Karabağ sorunu, ABD yönetimi için Bosna’dan daha büyük stratejik öneme sahiptir” yinelemesi yapıyorlar. Amerikan The National Interest dergisi “Çatışma alanı, Gürcistan’ın kuzeyi ve Rusya, batıda – Türkiye ve güneyde – İran, Azerbaycan topraklarının, Ermenistan tarafından işgal edilen toprakları ve İran boşluğu ile hiçkimse tarafından izlenemeyen bir sınır boyunca uzanan bir bölgeyi oluşturuyor. Bakü – Tiflis – Ceyhan petrol boru hattı, bölgenin sadece 12 mil kuzeyinden geçmektedir. Azerbaycan – Afganistan’daki askeri birlikleri için önemli bir geçiş noktasıdır. Artık az değil. Ermeni ve Azeri lobilerinin kumanda kulelerini Amerika tarafına yönlendirmek ve barışı sağlamak için önemliydi”, oluşum “Ve Kafkaslarda, Balkanlarda olduğu gibi yeni bir güç dengesini yanısatacaktır.”  Değerlendirmesi yapıyor.                              
 
Key West’de iki devlet başkanı Ermeinstan Robert Kocharian ve Azerbaycan Haydar Aliyev “yerleşim planlarının ana hatlarını ele aldılar, çok iyi bir çalışma gerçekleştirdiler”, ancak İngiliz uzman Thomas de Waal “bir anda dağıldılar” diye yazdı. Görünüşe göre, Bakü “Ermenilerin, SSCB’nin çöküşündeki varlığı nedeniyle ABD tarafından Dağlık Karabağ çatışmalarında ödüllendireceğini düşünerek” Dağlık, Karabağ sorununda Ermeniler lehine karar vereceği inancıyla AB’nin konumuna güvenmiyordu. Baba – Aliyev, Ermenistan’daki iktidar elitinin, batı yanlısı yönelimleri yerine, Moskova ile yapacağı diyalog ile avantaj elde edeceğini umuyordu. Bize göre, olayların bu biçimde sonuçlanacağını hesaplamayı düşünmemek olmazdı, ancak başkanın sağlık durumu buna izin vermedi. Amerikalı uzmanlar, Key West’de “Dayton Gerçeğindeki An’ı” Dağlık Karabağ sorununda, bölgenin büyük gücü olan Moskova’nın ana belirleyici faktör seçimi konumunda bulunan Bakü ve Erivan’dan hangisinin ortağı olma olasılığı konusundaki soruların yanıtını aradılar. Ancak, 2001’in aksine bugün Bakü ve Erivan, yerlerini değiştirdiler.
 
The American Interest Dergisi, birkaç gün önceki ABD baskısında Balkanlardaki statükonun istirasızlığından söz ederek “AB’nin bölgedeki liderliğinin başarısızlığından ve iç etnik mücadelelerden” söz ediyor. Ve potansiyel olarak “ABD’nin dışarıda bulunan güçlerini geri çekmesi, bölgede bulunan dinamikler tarafından batıya karşı kullanılabilir” diyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean – Klod Yunker, geçtiğimiz günlerde İngiliz Financial Times gazetesi ile yaptığı söyleşide, ABD Devlet Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin Brüksel ziyareti sırasında onu uyardığını hatırlattı. Yunker “Başkan Yardımcısına söyledim: AB’den ayrı yola gitmeyin, AB Başkanlarını da buna teşvik etmeyin, sizin için, Batı Balkanlarda yeni bir savaş başlar. Eğer onları bırakırsak – Bosna ve Hersek, Sırp Cumhuriyeti, Makedonya, Arnavutluk – bütün bu ülkelerin herbirinde yeniden savaş başlayacaktır” dedi.
 
Avrupa Komisyonu (EC) Başkanı “İnsanlar Brexit için – Bu Son, diye düşünüyor. Hayır, bu sadece başlangıçtır” diyerek sözlerini sürdürdü. Yani, Avrupa politikalarını en iyi bilen ABD’dir, “AB’den ayrılmaları için diğerlerini çıkmak için çağıran” ve onu parçalamak isteyenin Rusya olmadığı ortaya çıkıyor. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk tarafından yapılan açıklamada, “Avrupanın ana tehditlerinden birisi olarak” yeni ABD yönetimini gösterdi, ancak buna ek olarak “Rusya, Çin ve İslam Terörünü” tehdit olarak gösterdi. The American Interest, Brüksel’in ABD’nin Avrupadaki gücünün zayıflamasını kayda değer görüdüğünü ve bundan korktuğunu belirten yazısında “Rusya, bölgedeki Ortotdoks ve Slav nüfusa atıfta bulunarak, etkisi için mücadele edecek ve Türkiye’de Balkan Müslümanlarının koruyucusu durumunda bulunuyor” diye belirtiyor.
 
İleride: “Eğer, Rusya ve Türkiye Balkanlardaki istikrarı bozmaya başlarlar ise, AB kendi sınırlarında patlamaya hazır tehlikeli durumlar ile karşılaşabilir ve durumu kontrol altında tutamayabilirler”. Ancak Stratfor, ABD ve Türkiye’yi “Suriye’de öncelikleri” olduğu için şemadan çıkarıyor. ABD’nin Avrupa’daki Müttefik Silahlı Kuvvetler Komutanı General Curtis Skaparotti, Senato Silahlı Kuvvet Hizmetleri Komitesi önünde yapmış olduğu konuşmada “Rusya, Dünya’daki istikrarı bozuyor ve özellikle de Karabağda, Ermenistan topraklarındaki üssünü tutmayı sürdürüyor,ve güneydoğuda bizim anahtar müttefiklerimizle, özellikle de Türkiye ile, eş zamanlı olarak Rusya ile, teröristler ve mülteci akınları ile uğraşmak zorunda kalıyoruz”. Ve Balkanlarda “Rusya, Avrupa ve Atlantik İttifakının entegrasyonu çalışmalarını yavaşalatmak için gerginliği kullanıyor” dedi.  Sonuç olarak, şema içerisinde “Rusya, Çin ve İslami Terör kalıyor”. Ancak, son zamanlarda Pekin, onun içinden çıkartılmaya başlandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, birk aç gün önce Al Jazerra’da Rusya’nın Afganistan’daki terörist guruplarla işbirliği içerisinde bulunduğunu belirten bir makaleyi tekzip etmek zorunda kaldı. Alman Gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung deyişi ile, “Kafkasya, Balkanların gücüne erişiyor” “Alt Çizgisini” geçiyor, ya da tam tersine istikrasızlığı ihraç ederek, askeri tiyatro operasyonları yaratılması olarak değerlendiriliyor. Batı dünyasından gelen bu tür zoraki değerlendirmeler ile yaratılan ciddi siyasi türbülans, deyim yerinde ise “Jeopolitik Kağıt Falı” açılma durumudur. İngiliz Üst Uzman Thomas de Waal, Ermeni Haber Ajansı “168 Zham” da «168 ЖАМ» yapmış olduğu söyleşide “Gelişen siyasi ilerlemeler sırasında, Nisan 2016’da yaşanan çatışmalar sonrasında herhangi siyasi gelişme yaşanmadı, bu bahar Dağlık Karabağ ihtilafına bağlı olarak bölgede gerginlikte artış beklenmektedir ve diplomasının hedeflerine ulaştığı konusunda hiçbir kanıt bulunmamaktadır, ve Geçtiğimiz yıl Dağlık Karabağ sorununda hiçbir siyasi gelişme gerçekleşmemiştir, bu da Azerbaycan tarafında derin bir hayal kırıklığı yarattığına işaret etmektedir” dedi.
 
Rus Dışişleri tarafından reddedilen, Batı ve Azeri medyasında “Sızıntı” olarak belirtilen Rusya’nın Abhazya’ya S – 300 Uçaksavar Füze Sistemi’nin yerleştirdiği ya da Gürcistan üzerinden Ermenistan’a Rus Askeri Birliklerinin geçirildiği haberlerinin çıkması ve bunun etki yaratması, bir tesadüf olamaz. Ancak gerçekler kalıyor, nasıl, Yugoslavya’nın dağılması sonrasında Balkanlarda olduğu gibi ve SSCB’nin dağılması sonrasında da Güney Kafkasya’da jeopolitik kırıntılar kaldı, bütün bunlar bölgesel ve küresel istikrarsızlığın nedenleridir, kalıcıdırlar. Seçim çok basit: Ya bu sorunlar çözülecek, ya da sorunları kendileri çözecek. Bugün için, batılı toplum uzmanları ve siyasetçiler, eğer Balkanlar ve Kafkaslarda gelişen olayların siyasi türbülans yaratması durumunda, sorumlu olarak bütün okların Moskova’ya çevrilmesi için siyasi durum- bilgi farkındalığı yaratıyorlar. Stratfor kendi “oyununu” sürdürüyor. Ancak, o satrancı tek başına oynamayor.  
 
Kaynak: https://regnum.ru/news/polit/2255111.html
 
www.abhazyam.com                                               
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Konuk Yazar Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.