RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 21 Mayıs 2014, Çarşamba 00:34:29 tarihnde eklendi. 1272 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

21 Mayıs Üzerine Görüş

ABHAZ DERNEKLERİ FEDERASYONU DELEGELİĞİNDEN İSTİFA EDİYORUM
21 Mayıs Üzerine Görüş
21/05/2014. Değerli okuyucular, bugün 21 Mayıs, bugün Kuzey Kafkasya ata topraklarından göçe zorlanan Kafkasya halklarının trajik göçünün 150. Yıldönümü.
 
Ben’de Abhazya’nın Duripsh köyünden göç eden Atanba sülalesi mensubu Atanba Habic’ın Türkiye topraklarında doğan 3. Nesil mensubuyum. Ne mutlu bana ki, 4. Nesil olan kızım, yeniden ata topraklarında doğma şansına sahip oldu.
 
Evet, aradan 150 yıl geçti, Habic’ın oğlu Aziz, Osmanlı topraklarında, Aziz'in oğlu Ferit ve torunu Fatih Türkiye Cumhuriyeti topraklarında doğdu ancak tarihin en mutlu cilvelerinden birisi olarak kızım Hibla 1996 yılında Abhazya Cumhuriyeti başşehri Suhum’da doğdu. 
 
Ben yaşamım boyunca hiçbir zaman göç edenlerin ağıt yakmasını gerçekçi bulmadım. 
 
Ağıtı yakması gerekenlerin, gidenlerin ardından geride kalanlar tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğine inandım. 
 
Doğru olanda budur! 
 
Büyük dedem Habic, şu veya bu nedenle toprağını terk etme kararını verdi, hem de en zor olan karayolunu seçerek göç etti. Yanında adamları ve hayvan sürüleri ile birlikte uzun bir yürüyüş gerçekleştirerek Duripsh’dan İzmit’in Hikmetiye köyüne geldi. (not: bu göç ve Anadolu’daki yaşam ile ilgili olarak bir kitap hazırlığı içerisindeyim)  
 
Ben onu sorgulayamam, ama onu bu kararı almaya iten nedenleri sorgularım, öğrenirim ve önüme bakarım.
 
Arkasından ağıt yakamam, çünkü Anadolu’ya göç etmiş ve bunun koşulları sonrasında bizler dünyaya gelmişiz.
 
Bu yüzden, bilincimin erdiği günden itibaren, göç edenlerin torunlarının ağıt yakmalarını “SAHTE GÖZYAŞLARI” olarak değerlendiriyorum.
 
Bugün bu “Sahte Gözyaşı” sahiplerinin birçoğu, hiçbir zaman yaşamayı düşünmedikleri topraklar için, atalarının göç etmesinde sorumlu tuttukları ve Rus Çarlığı’nın mirasçısı olduğuna inandıkları Rusya Federasyonu temsilcilikleri önünde ABD Yeşil dolarları ile desteklenen bol yeşil Adıge bayrakları ve aralarına serpiştirilmiş, Abhaz, Oset ve Çeçen bayrakları ile protesto gösterileri düzenleyecekler. 
 
Bugün için Diasporada yaşayanlar için ata topraklarında yaşamaları için hiçbir engel bulunmamaktadır. 
 
Sadece tek bir engel vardır, göç topraklarında yaşayanların 150 yıldır yaşamış oldukları topraklarda aldıkları kültür!
 
Bunu kim inkâr ediyorsa, bilin ki “Sahte Gözyaşı” sahibidir.
 
150 yıldır, yaşadıkları topraklarda hem din, hem kültür, hem siyaset, hem ekonomi anlamında ata topraklarından ayrı yaşayanlar, şimdi meydanlarda hiçbir zaman için yaşamayacakları ata toprakları için tek bir sorumluyu suçluyorlar.
 
Bunun ayrıntısına girmek istemiyorum, sadece Abhazları ilgilendiren kısmına kısaca değineceğim. 
 
Kendilerine Abhaz adını veren, Diaspora insanlarının bazıları Abhaz olmanın sadece Abhazca konuşmak olduğunu sanıyorlar, Abhaz gelenek ve göreneklerinin “Apsura”nın hangi dinsel kökenlerinin olduğunu görmek istemiyorlar.
 
Abhaz gelenek ve görenekleri “ÇOK TANRILI” gelenek ve görenekler tarafından belirlenmiştir. 
 
Bunun dışında ki ve özellikle 150 yıldır tek tanrılı “İSLAM”  dini gelenek ve göreneklerine göre yetişen ve yaklaşık 100 yıldır “Türk” kimliği ile yoğrulmuş bir nesil. 
 
Şimdi Rusya Federasyonundan hesap soruyor (!)
 
Diaspora Abhazları ve diğer Kuzey Kafkasya Diasporası halkları, Rus Çarlığının sorumluluğuna öncelik verirken, Büyük Britanya ile Osmanlı İmparatorluklarının sorumluluklarını görmezden geliyorlar. 
 
Hele, hele Abhaz, Adıge, Ubıh Diasporası ise, atalarının nerede ise tamamının, Osmanlı İmparatorluğu içerisindeki, asillerin, paşa, bey ve imamların kandırmaları ile topraklarından sökülerek, Karadeniz’in azgın dalgalarında, Osmanlının köhne gemilerinde, Anadolu kıyılarında yaşamlarını yitirdiklerini unutmuşa benziyorlar.
 
Günümüze geldiğimizde, Abhaz Diasporası, özellikle Abhazya’nın bağımsızlığının Rusya Federasyonu tarafından tanınmış olduğu 2008 Tarihinden itibaren, anma törenlerini Kefken sahilinde ve eski Karaağaç Abhaz Mezarlığında yapıyor. 
 
Benim son olarak gelmek istediğim konu ise, Abhaz – Fed Resmi internet sitesinde yayınlanan T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilen “Kefken Anma” Törenine daveti ve R. T. Erdoğan’ın yanıtı. (Bknz: http://abhazfederasyonu.org/duyurular/21-mayis-surgun-programina-davetettigimiz-sayin-basbakanimizin-federasyonumuza-cevaben-gonderdigi-mesaji-telgraf.html )
 
Değerli okuyucular, ben Abhaz – Fed Yönetimlerinin çalışmaları hakkındaki eleştirilerimi, daha önceleri belirtmiştim. (Bknz: http://www.abhazyam.com/kose-yazisi/322/beyaz-sayfayi-goremiyorum.html )
 
Hatta, son Abhaz – Fed Genel Kurulu’nda Abhazya Cumhuriyeti’nin Türkiye Büyükelçisi Vladimir Avidzba’ya yapılan hakaretlere yanıt veren, yeni seçilen yönetim kurulunun anti demokratik bir uygulama ile oluşturulduğunu belirterek, tek “red” oyunu vererek, oybirliği ile seçilmemesini sağlamış bir kişi olarak da kayıtlara geçtim. 
 
Abhaz – Fed Genel Kurulu sonrasında, bazı Abhaz Diaspora insanlarının yapılan hakaret eylemi dahil olmak üzere, yanlışlıklar yapıldığını belirtmeleri ve kınama yazısı ile tepkilerini belirteceklerini açıklamalarına rağmen, bırakın eleştiriyi, hala hem de Abhaz- Fed’in resmi internet sitesi, yarı resmi internet sitesi olan Abhaz Haber’de makaleler yazmayı sürdürüyorlar.
 
Eleştiriyi ve kınamayı o toplantıda yapacaklardı, yoksa sonradan yapılacak olan eleştirilerin hiçbir anlamı olmaz. 
 
Değerli okuyucular, 40 kişi ile yapılan bir toplantı sonrasında seçilen Abhaz – Fed delegesi olarak, Abhaz Dernekleri Federasyonu Yönetimi’nin, Abhazya Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ndeki işgaline karşı olduğumu ve orayı terk etmeleri gerektiğini Genel Kurul konuşmamda belirtmiştim. (Bknz: http://www.abhazyam.com/kose-yazisi/317/tam-yapilamayan-konusma.html )
 
Bugün için, işgal hala sürüyor.  
 
1992 – 1993 Abhazya Kurtuluş savaşı sırasında Gürcistan’a askeri – ekonomik ve siyasi destek veren Süleyman Demirel hükümeti ile başlayan ve günümüz Recep Tayyip Erdoğan (AKP) Hükümeti ile sürdürülen ulaşım ve kültürel ambargo ile geliştirilen baskılar sürdürülmektedir. 
 
Bilindiği üzere, Recep Tayyip Erdoğan (AKP) Hükümeti, iktidara geldiği 2002 tarihinden bu yana Abhazya Cumhuriyeti’ne siyasi ve kültürel anlamda en yoğun ambargo uygulayan hükümet olarak tarihe geçmiştir. 
 
Geçmiş dönemlerde Abhaz Folk ekipleri, ulusal yarışmalara kendi kimliği ile katılırken, AKP Hükümeti döneminde bunlar yasaklanmıştır.
 
Ayrıca Gürcistan hükümetlerine NATO ülkeleri ile birlikte T.C. hükümetleri askeri eğitim, savaş gemisi, askeri malzeme desteğinde bulundular.
 
Türkiye ve Abhazya arasında ticari mal taşıyan yük gemilerine karşı Gürcistan tarafından uygulanan korsan eylemlerine göz yummuştur.  
 
Gürcistan tarafından Ağustos 2008’de Güney Osetya’ya düzenlenen askeri saldırı sırasında özellikle Türkiye’nin askeri yardım ve desteği ile 1500’e yakın sivil Oset insanı yaşamını yitirdi.
 
Gürcistan’ın Abhazya’ya saldırıları sırasında T.C. Hükümetlerinin desteği ile binlerce Abhaz insanı yaşamını yitirdi, milyarlarca dolarlık maddi hasar oldu.
 
Şimdi Abhaz – Fed Yönetimi, hem kendi ülkesinde yüzlerce insanın yaşamını yitirmesine neden olan, anti demokratik baskı rejimini toplumlar üzerinde katmerleştiren, Abhaz ve Osetlerin katledilmesine askeri – siyasi olarak destek veren bir hükümetin liderini Kefken’e çağırıyor.
 
Bu çağrı, hem göç sırasında yaşamını yitiren Abhaz ve Kuzey Kafkasya’lılara, hem Abhazya ve Osetya’da yaşamını yitiren Abhaz ve Osetlere, hem de Türkiye’de Roboski, Gezi ve son günlerdeki Soma Madeni Katliamında, vd. yaşamlarını yitirenlere, demokrasi mücadelesi verenlere karşı yapılan bir hakarettir.
 
Ülkesinde katliamlara imza atmış bir kişiye, Kefken Anma Törenine katılma çağrısını yapan Abhaz – Fed Yönetimini istifaya davet ediyorum.
 
Abhaz – Fed, T.C. içerisindeki siyasi parti ve iktidarlara karşı tarafsız ve bağımsız politika izlemesi gereken bir Sivil Toplum Kuruluşudur. 
 
Abhaz – Fed’in, özellikle AKP İktidarına karşı göstermiş olduğu taraflı politikasını kınıyor, uygulanan bu hatalı politikayı onaylamadığım için Abhaz Dernekleri Federasyonu, İstanbul Abhaz Kültür Derneği Delegeliği görevimden İSTİFA ediyorum.

Abhaz Diasporasının engin sağduyulu kamuoyunun Abhaz – Fed’in Tayyip Erdoğan’a karşı yapmış olduğu “Kefken’e Davet” çağrısına karşı tepki göstermesini diliyorum.
 
Tarih, Hata Yapanları En Ağır Bir Biçimde Yargılayacaktır! 

www.abhazyam.com 
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Fatih Atan Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.