RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 26 Ocak 2014, Pazar 14:58:28 tarihnde eklendi. 1123 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Beyaz Sayfayı Göremiyorum

BEYAZ SAYFA’DAN, 2014 SOCHİ KIŞ OLİMPİYATLARINA DİASPORA'DA GÖRÜNÜM!
Beyaz Sayfayı Göremiyorum Fatih Atan (A’tanba)


26/01/2014. Değerli okuyucular, 2013 yılını bitirdik, ancak 2013’den kalan sorunlar 2014 başlarında da hızlı bir biçimde sürmekte, insanları ve toplumları peşinden sürüklemektedir.


Sizlere kısaca 2013 ve 2014 başlarında Abhazya Cumhuriyeti ve Abhaz Diasporası’nın yaşadığı ülkelerde bizleri ilgilendiren olaylara değineceğim.


Daha sonra, önce yarım bıraktığım 24 Kasım 2013 Tarihinde İstanbul’da yapılan Abhaz Dernekleri Federasyonu 3. Olağan Genel Kurulu’na geri döneceğim.


Şimdi, 24 Aralık Toplantısına gelmeden önce Abhaz Dernekleri Federasyonu (Abhaz – Fed)’in resmi sitesinde yayınlanan ve Kafkas – Dernekleri Federasyonu (KAFFED) ile arasındaki bir yazışmaya kısaca değinmek istiyorum. (Bknz: http://abhazfederasyonu.org/wp/?p=652 )


Çünkü bu yazışma iki yapı arasındaki ilişkilerin ne durumda olduğunu, şu andaki Abhaz Fed Yönetiminin de iki federasyon arasındaki ilişkilerin sürdürülmesindeki ısrarın, bugünkü çalışmalarına nasıl zarar verdiğini ortaya koyuyor.


Bu uzağı görememe anlayışının, Abhazya Cumhuriyeti ve Abhaz Diasporası’na nasıl zarar verebileceğinin son örneğini de yeni Abhaz – Fed Yönetiminin diğer Kafkas Diaspora STK’lara gönderdiği 21 Mayıs anma törenlerinin birlikte yapılması çağrısında görüyoruz.  (Bknz: http://abhazfederasyonu.org/wp/?p=2296 )


Abhaz Fed’in, KAFFED’e 14 Ocak 2013 Tarihinde gönderdiği, kısaca iki halkın birlikte çalışabileceği alanlarda işbirliği çağrı mesajına bir bakalım.


KAFFED’in Abhaz- Fed’e net olarak verdiği yanıt “Abhaz ve Adıge Halklarının ayrılmaz bir bütün olduğu” ve “tarih ve geleceklerinin ortak olduğu”, “Abhaz, Adıge ve Diğer kuzey Kafkas Halklarının KAFFED bünyesinde ortak çalıştığı” apaçık ortaya koyuyor.


Yani KAFFED, Abhaz – Fed’e diyor ki senin kurulman benim için yanlıştır, Abhaz ve Adıgeler ayrılmaz bir bütündür, gelecekteki kaderleri de ortaktır. Bünyesinde de Abhazların bulunduğunu, onların da bu ortak gelecek için çalıştığını söylüyor.


Abhaz Diasporası, Abhaz- Fed’i kurduğunda, Abhazya Cumhuriyeti diye bir devletin var olduğunu ve Abhaz Diasporası’nın da bu cumhuriyetin bir parçası, çalışmalarının ayrı olacağını dünya aleme açıkladı. 


Yani Abhaz ulusu ve devletinin geleceğinin bağımsız bir cumhuriyet yapılanmasında gerçekleşeceği, örgütleneceği, Abhaz Diasporası’nında bulunduğu ülkelerde hem kendi kültürel ve toplumsal yapılanmasını örgütleyeceği, Abhazya’nın bağımsızlığının dünya da tanınmasına katkı vereceği net olarak vurgulanmıştır.


KAFFED Yönetimi, Adıge ulusunun Rusya Federasyonu bünyesinde bir devlet yapılanması içerisinde olduğunu inkar edercesine Abhaz ve Adıge ulusunun geleceğinin ortak olacağını açıkça vurguluyor.


Abhaz – Fed yönetimi de hala KAFFED’le birlikte ortak çalışma umudu içerisine giriyor.


Bu iki kurum yönetimlerinden hangisi daha akıllı acaba, yoksa ikisi de mi insanları “aptal” yerine koyuyor? Sormak gerekir.


Yeni Abhaz – Fed Yönetimi başkanı Sn. Cengiz Koç’un (Ashuba) 24 Aralık 2013 Tarihli konuşmasının sonunda “Beyaz Bir Sayfa Açmak İstiyorum” diyerek bitirdiği konuşmasının günümüze kadar kimlere karşı yapıldığının örneğini gösteren 08 Aralık 2013 Tarihli “21 Mayıs Anma Törenleri” ile ilgili bir çağrı mesajı yayınlandı.


KAFFED, Birkaffed ve Çerkes – Fed ‘e gönderilen mesajda 21 Mayıs Sürgünü’nün 150 yıl Anmasının birlikte yapılması belirtiliyor. Bugüne kadar bu örgütlerden ne tür yanıt geldiğini Abhaz – Fed’in resmi internet sitesinde yayınlanmadığı için bilemiyoruz.


Ancak, bilindiği üzere, KAFFED, Çerkes – Fed, 21 Mayıs’ı Rusya Çarlığı tarafından yapılan bir “soykırım” olarak nitelendiriyor. Anmalarını da o konum içerisinde gündeme getiriyor. Abhaz- Fed, bu çağrıyı yaparak onlara gelin, “Soykırımı birlikte analım” çağrısı mı yapıyor?


Ancak Abhaz- Fed Mesajında “Soykırım” demiyor, “Büyük Sürgün”den söz ediyor.


Abhaz- Fed Yönetiminin bu “ikircikli” anlayışının son örneğini de Gürcistan Devlet Başkanı’nın Türkiye ziyareti nedeni ile 23 Ocak 2013 Tarihinde yazmış olduğu yazıda gördük. (Bknz: http://abhazfederasyonu.org/wp/?p=2243 )


Bu yazıda Gürcistan Devlet Yönetimi ve uygulamaları eleştirilirken, TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve devlet sınırlarını tanıyan açıklaması karşısında tek bir söz edilmemektedir.


Abhaz- Fed Yönetiminin bu kafa karışıklığından kendisini kurtarması gerekir.


“Beyaz Sayfa” çağrısının Abhaz Diasporası insanlarına mı, Abhaz Diasporası’nın Lobi Kuruluşu olan ve Abhazya Kurtuluş Savaşı sırasında Diasporanın öncülüğünü yapan Kafkas – Abhazya Dayanışma Komitesi’ne mi (KADK) yapıldığını pratikte göstermesi gerekir.


Abhaz – Fed yeni yönetimi bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalarda ve çağrılarda “Beyaz Sayfa”nın, Abhaz Diasporasına değil de diğer Kuzey Kafkasya STK’larına yapıldığını gösteriyor. (Halen, Abhazya Cumhuriyeti Temsilciliğindeki işgal sürüyor.) 


Yoksa ben mi yanılıyorum?


Değerli okuyucular, bir diğer konu da, 7 Şubat – 24 Şubat 2014 Tarihleri arasında Abhazya Cumhuriyeti sınırının hemen yanında bulunan Krasnaya Polyanna’da yapılacak olan Sochi  - 2014 Kış Olimpiyatları.


Olimpiyatlar hakkında Kuzey Kafkasya Diasporası’nda belirli aralıklarla protesto eylemleri yapılıyor ve 2 Şubat’ta Rusya Federasyonu’nun İstanbul Başkonsolosluğu önünde yapılması planlanan protesto eylemleri gündemde bulunuyor.


Bilindiği üzere, Abhazya Cumhuriyeti, Sochi Olimpiyatlarının barış içerisinde yapılması gerektiğini vurguladı ve Sochi Kış Olimpiyatları süresince, kendi toprakları üzerinde olağanüstü durum ilan etti. Konu hakkında Abhazyam.com’da yeterli derecede haber bulunmaktadır.


Benim, Kuzey Kafkasya Dağlı Halkları üzerinde yaşanan katliamın “soykırım” olmadığını, katliamın protestosunun Rus Çarlığı, Büyük Britanya ve Osmanlı İmparatorluklarına karşı birlikte yapılması gerektiğini, Sochi Kış Olimpiyatlarının Abhazya ve Kuzey Kafkasya Halklarının propagandası amacı ile değerlendirilebileceğini belirten yazılarım bulunuyor.


Şimdi kısaca Abhaz Diasporası insanlarına, Abhaz Diasporası gençlerine bir çağrım olacak.


Özellikle ABD’de bulunan Jamestown Vakfı” tarafından 3- 4 yıldır sürdürülen, Sochi Olimpiyatlarının protesto edilmesi kampanyasına alet olmayın.


Sizlerin Abhazya Cumhuriyeti Bayrakları ile katılacağınız eylemler, Abhaz Ulusuna ve devletine karşı yapılan bir eylem olarak anılacaktır.


Abhaz Diasporası gençliği, protesto eylemlerinizi ellerinizde bayraklarla Abhazya Cumhuriyeti insanlarına 1996’dan bu yana ulaşım, kültürel ve siyasal ambargo uygulayan TC Devleti ve AB Üyesi ülkelerine karşı gösterirseniz inandırıcı olur ve yaşadığınız ülkelerdeki demokratik kitle örgütlerinden destek alabilirsiniz. 


Adıge Cumhuriyeti Bayrakları ile Rus konsolosluğu önünde protesto eylemi yapanlara da bir çağrım olacak.


Sizlerin yapmış olduğu protesto eylemleri, katliam düzenleyicileri için bir alt yapı oluşturacak ve onların aleti durumuna düşeceksiniz. 


Protesto eylemlerinizi, İngiltere Büyükelçiliği ve TC. Başbakanlık Binası önünde de yaparsanız daha inandırıcı olabilirsiniz.


www.abhazyam.com      

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Fatih Atan Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.