RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 12 Haziran 2013, Çarşamba 13:31:14 tarihnde eklendi. 912 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taksim Çığlığı

TÜRKİYE VE DÜNYA HALKLARI, TAKSİM'DEKİ ÇIĞLIĞA KULAK VERİN!
Taksim Çığlığı Fatih Atan (A’tanba)


12/06/2013. Değerli okuyucular, Türkiye’de yaşanan toplumsal tepki 16. Günün doldurdu. Dünya ulusları tarafından ibretle izlenen AKP İktidarının saldırgan tutumu sürüyor.


Taksim’de yapılmak istenen “AVM Kışlası” inşaatı sırasında ağaçların kesilmesinin küçük bir gurup tarafından protesto edilmesi, günümüz koşulları içerisinde artık AVM Kışlası’nın yapılıp, yapılmaması olayını aşmış görünüyor.


Tayyip Erdoğan, gelişmeleri kendisine ve AKP İktidarına karşı bir tehdit olarak gördü ve her zamanki gibi bu tehdidin, ülke bütünlüğü ve hükümet yönetimini tehdit anlamına geldiğini belirterek, işi şirazesinden çıkardı.


12 Haziran 2013 Tarihi itibarı ile Türkiye’nin birçok şehrinde meydanlar, AKP İktidarının 10 yılı aşkın süredir uygulamış olduğu siyasi – ekonomik politikalara karşı tepkilerini belirten insanlar ile doluyor. Geceleri saat 21:00 itibarı ile araçlar korna çalıyor, elektrikler yakıp söndürülüyor, tencere – tava gürültüleri ile mahalleler sokağa çıkıyor.


Türkiye’deki ekonomik krizin yansımaları bu olaylar sonrasında toplumda çok daha net olarak görülecektir. 


Yaşanan gelişmeler artık tüm Türkiye genelinde bir biçime giriyor, Dünyanın birçok ülkesinde, Taksim Gezi Direnişine karşı destek eylemleri düzenleniyor, yabancı ülke liderleri sürekli olarak Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümeti’ni kitlelerin demokratik protesto eylemlerine karşı şiddet kullanmaması konusunda uyarı mesajları yayımlıyor.


Türkiye’de yaşanan gelişmeleri doğru okuyamayan AKP iktidarı gibi olayların başlarında doğru irdeleyemeyen CHP, BDP, MHP gibi siyasi partiler uzak mesafeli davrandılar.


Bu partiler içerisinde CHP’li İstanbul Milletvekilleri ve BDP Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkçü’yü de partilerinin başlardaki soğuk duruşuna karşı tavır göstermelerine ve “Taksim Direnişi” içerisinde yer almalarını da Tarihi Doğru Okumalarına bağlıyorum.


CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra özeleştiri yaptı, Taksim Gezi Direnişine CHP olarak destek verdiklerini açıklayarak doğru olanı yaptı. Gün itibarı ile CHP Türkiye genelinde direnişe destek veriyor ve kitlelere uygulanan polis şiddetinin engellenmesi için çalışıyor.


MHP ise lideri Devlet Bahçeli’nin başlarda eyleme karşı tavır göstermesine rağmen, özellikle ülkücü gençlik kesiminin AKP İktidarı ve polis baskısına karşı, Taksim Direnişine destek vermesi, tabanını kaybetme korkusunu gösterdi ki 11 Haziran 2013 Meclis konuşmasında direnişe destek verdiklerini açıklamak zorunda kaldı.


Mecliste gurubu bulunan siyasi partiler içerisinde en zor durumda kalan parti ise BDP olarak görülüyor. Başta gelişmelere soğuk bakan, Sırrı Süreyya Önder’in tavrını bireysel olarak nitelendiren BDP son günlerde tam bir bocalama içerisinde görülüyor.


BDP Yönetimi, PKK lideri Abdullah Öcalan ile birlikte, AKP İktidarı ile yürütülen “Barış Süreci”ne zarar geleceği, eylemler içerisinde bazı milliyetçi gurupların bulunması, Türk Bayraklarının taşınması karşısında tepkici oldu.

 

Başta Diyarbakır, olmak üzere Kürt halkının yaşadığı birçok Güneydoğu Bölge şehirleri eylemlerin başlangıcında sessiz kaldı.


Ancak BDP’de aynen MHP gibi, sadece “milliyetçi” politikalar ile bir yere gidilemeyeceğini, başta milletvekilleri olmak üzere parti tabanının Taksim Direnişçilerinin yanında yer alması sonucunda son günlerde tavır değiştirerek eyleme destek vermek zorunda kaldı.


Türkiye’de yaşayan Kürt Halkı, ülke içerisinde birlikte yaşadığı diğer halklar ile birlikte demokrasinin olabileceğini ve bunun birlikte alınabileceğini “Taksim direnişi” nedeni ile net olarak anladı.


Bunu başta fark edemeyen ve “Ceberut” AKP İktidarı ile angaje olan BDP ve Türkiye halklarına “Binlerce yıllık İslam Bayrağı” altında demokrasi yaşamını sunan PKK lideri Abdullah Öcalan, bu süreçte yalnız kaldılar.


Kürt ve Türkiye halkları, kurtuluşun tek başına değil de hep birlikte olacağını “Taksim Direnişi” ile öğrendi.


Taksim Direnişinin, siyasal bir biçime evirilebileceğini gören ve anlayan Türkiye’yi yöneten yeni sistem uygulayıcıları, “Taksim Direnişi”nin simgesi olan Gezi Parkının ortadan kaldırılması için 11 Haziran sabahı eyleme geçti.


Ancak, karşılaştığı direniş sonucunda, Gezi Parkını sökemedi, akşamleyin Taksim’e gelen Yüz Bin üzerindeki her meslekten direnişe destek verenler, sabaha kadar polis ile çatıştı ve “Taksim Gezi”yi korudu.


İstanbul valisi H. Avni Güler yanına Emniyet Müdürü ve Jandarma Alay Komutanı’nı alarak, tam bir “Ceberut Devlet” koruyucusu olarak basın toplantısı düzenledi.


Aynen 12 Eylül Dönemi yöneticileri gibi, devlete karşı gelenlerin ezileceğini, devletin gücünü göstereceğini belirten ve İstanbul halkını açıkça tehdit eden konuşmasını tüm Türkiye halkları ve Dünya basını ibretle izledi.   


Türkiye’de uygulanan “Ceberut Devlet”in yaldızları, bir gün içerisinde döküldü ve ”Kral Çıplak” olarak tüm dünya tarafından görüldü.


Ancak bu çıplaklığın görünmemesi için direnenler var, bu direnenler arasında ne yazık ki tüm Türkiye halkları içerisinde bulunan Abhaz ve Kuzey Kafkasya Diasporası da bulunuyor. Onlarında çıplaklığı yaldızları dökülerek ortaya çıkacaktır. Bunu herkes bilsin.


Abhazya’ya yıllardır siyasi, askeri, ulaşım, kültürel olarak ambargo uygulayan Ceberut Devletin uygulayıcısı AKP iktidarına destek veren Diaspora Temsilcileri ve insanları tarih önünde hesap vereceklerdir.


Artık Türkiye, bir yol ayrımına doğru gidiyor, siyasi partiler ve eski solcular (!), ülkede demokrasinin ne durumda olduğunu, ne yazık ki yaşları 15 – 25 arasında olan 21. Yüzyıl Türkiye gençliğinden öğrendi.


21. Yüzyıl gençliğinin koymuş olduğu başkaldırı geleneği, 20. Yüzyılın gençliğinden çok farklı. Bunu algılayabilenler önlerini görebilirler.


Türkiye gençliği, 12 Eylül Rejimi uygulaması olan, %10 Seçim Barajı ve siyasi Partiler Yasası’nın ortadan kalkmasını, kendileri ile restleşen AKP İktidarına bu değişiklik sonrasında yapılacak olan TBMM seçimleri ile “Hodri Meydan” diyor.


Yeni anayasa yazılımı, “Barış süreci” vb açılımların ancak 12 Eylül rejimi yapılarının yıkılması sonucunda oluşacak olan, Türkiye’deki siyasi yapıların, Sosyal Toplum kuruluşlarının istemlerinin tartışılacağı ortam içerisinde olabileceği anlaşıldı.


12 Eylül yasaları ile İktidarı ellerinde bulunduranların gücü “Taksim Gezi Parkı Direnişi” ile tarihin çöp kutusuna atılmıştır.


Toplumsal direnişe direneneler de “Çöp Kutusu” içerişimde ki yerlerini alacaklardır.


Değerli okuyucular, yazıma başlık olarak seçmiş olduğum “Taksim Çığlığı” yazısını 05 Ağustos 2008 Tarihinde, Gürcistan’ın Güney Osetya’ya karşı olarak yazmış olduğum “ABHAZYA VE KUZEY KAFKASYA DİASPORA TEMSİLCİLERİ NEREDESİNİZ?” yazısını okurları ile “Kafkasya Çığlığı” olarak buluşturan değerli gazeteci Nazım Alpman’ın başlığından esinlenerek seçtim. (Bknz: http://www.abhazyam.com/kose-yazisi/271/kafkasya-cigligi.html )


Bu yazı, Abhaz ve Kuzey Kafkasya Diasporasını 08 Ağustos 2008 Tarihinde Gürcistan tarafından Güney Osetya’ya karşı yapılan saldırı öncesinde yazılmış bir uyarı yazısı idi.


Gürcistan, Güney Osetya’nın başşehri Tsinval’e karşı yapmış olduğu saldırıda 1500’ün üzerinde sivil insanın katledilmesine yol açtı.


İşte, Türkiye’de de önümüzdeki günlerde olıuşabilecek  trajik olayların yaşanmaması için o yazımdaki Abhaz ve Kuzey Kafkasya Diasporası, deyimi yerine tüm “Türkiye Halkları, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve demokrasiye inanan herkes”  konarak okunsun.


Türkiye ve tüm dünya halkları, Taksim Çığlığını duysun.


Direnişe devam!


www.abhazyam.com 
 

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Fatih Atan Yazıları
Celal Aksünger - Nurettin Yedigöl
Sevgili Fatih, seni böyle bir yazi ile tesadüfen bulunca cok heyecanlandim, sevindim, kalemine kuvvet, seni öptüm. selamlar
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.