RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 01 Haziran 2013, Cumartesi 12:26:12 tarihnde eklendi. 974 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taksim Gezi Direnişi Sembolü

"TAKSİM GEZİ" DİRENİŞİNİN SEMBOLÜ "KIRMIZI ELBİSELİ KIZ"
Taksim Gezi Direnişi Sembolü Fatih Atan (A'tanba)


01/06/2013. Değerli okuyucular, Abhaz Diasporası'nın en yoğun yaşamış olduğu Türkiye Cumhuriyeti, son günlerde tarihinde yaşanmamış olayların içerisinde bulunuyor.


İstanbul Gezi Parkı'nda yapılacak olan ve T.C. Başbakanı R. Tayyip Erdoğan tarafından yapılan "Taksim Kışlası içerisinde AVM (Büyük Alışveriş Merkezi) yapılacaktır" açıklaması sonrasında, önce küçük protesto eylemleri ile başlayan, ancak AKP Hükümeti Başbakanı ve Devlet Yöneticilerinin "Ceberrut Devlet" anlayışını toplum üzerinde göstermesi sonucunda tepki bir çığı gibi arttı.


Şu anda Türkiye'nin nerede ise tamamında eylemler, AKP Hükümeti'nin on yıllık süreç içerisinde uygulamış olduğu baskıcı- islamist politikalarının geriye teptiğini gösteren protesto eylemlerine dönüşmüş durumdadır.


Dünya basınında eylemin zoraki kahramanı İTÜ Şehir ve Planlamacılığı Bölüm Asistanı Ceyda Sungur ve kendisine gaz sıkan polis görüntüsü, "Taksim Gezi Direnişi" Eyleminin tarihsel fotoğrafı olarak yerini almıştır.


Ceyda Sungur, fotoğrafın görüntüsünden duyduğu mahçup rahatsız olma düşüncesinden artık kendisini arındırmalıdır.

 

Çünkü, dünya toplumlarının tarihlerinde yaşanan önemli olaylar, ileriki süreçlerde o günleri ölümsüzleştiren fotoğraflar sayesinde anılırlar.


Örnek olarak Abhazya Kurtuluş Savaşı'nın bitimini Abhazya Parlamento Binası önünde elinde silahı ile "Kafkas Dansı" oynayan savaşçı gibi.


"Kırmızı Elbiseli Kız" Ceyda Sungur, istese de istemese de "Taksim Gezi Direnişi" Eyleminin simgesi olmuştur. Aslında bundan da sıkılmamalıdır. Çünkü o en demokratik tepki eylemini gerçekleştirmiştir.


Asıl utanması gereken, o kare içerisinde masum eylemde bulunan birisine gaz sıkan polis ve onu toplumun üzerine yönlendiren AKP Hükümeti olmalıdır.


Artık, Türkiye geri dönülmez bir noktaya doğru yütümektedir, saatler ve günler önemlidir. Kitleler, en demokratik istemlerini belirtirken "Ceberrut Devlet" yapısının AKP İktidarında yerini bularak hortlaması aslında tesadüf değildir.


Yaşananlar, bizim gibi ülkelerde her on yılda bir yaşanan siyasi - ekonomik krizlerin sonucudur.

 

Eğer sistem demokratik bir biçimde onarılamaz ise, bir on yıl sonra aynı kriz ile karşılaşılacağını söylemek hiçde zor değil.


Türkiye halklarının, ülkedeki siyasi - ekonomik kriz ortamından kendisini çıkarabilmesinin ve yukarıda sözünü ettiğim on yılda bir yaşanan açmazdan kurtulabilmesi için, ülke içerisinde ki tüm toplumsal dinamiklerin, halkların kendilerini demokratik bir ortam içerisinde temsil edebilecekleri anayasannı yapılabilmesi için 12 Eylül Rejimi'ni ayakta tutan bütün yasaların ortadan kalkması gerekmektedir.


Bugünkü Siyasi Partiler Yasası ve %10 seçim barajı ile seçime gidilmesi sorunu çözmez, aksine yeni sorunları ortaya çıkarır.

 

O yüzden Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Barajının kalkması sonucunda oluşacak olan TBMM ile yeni döneme girilmeli, bunun sonucunda da Anayasanın yazılması ile son nokta konulmalıdır.


Bu süreci de bugün ve önümüzdeki günlerde yaşayacağımız direniş eylemleri belirleyecektir.


"Kırmızı Elbiseli Kız" simgesi ile başlayan direniş eylemi başarıya ulaşmalı ve "Makus Talih" kırılmalıdır.


Şairin dediği "Koyun Toplum" 21. Yüzyılda yerini "Direnen Toplıum"a bırakmalıdır.


Abhaz Diasporası'da direnen toplum içerisinde ki yerini almalıdır ve alacaktır!


Tarih göstermiştir ki "Direnen Toplumlar" kazanmıştır.


www.abhazyam.com       

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Fatih Atan Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.