RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 16 Mayıs 2013, Perşembe 10:32:44 tarihnde eklendi. 1248 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anaklia'dan Kartal'a

KAFFED, “HAYAT AĞACI” ANITINI, “KARTAL SOYKIRIM ANITI” UYDURMASI İLE AÇARAK, KUZEY KAFKASYA DİASPORASINI ALDATIYOR VE YANILTIYOR
Anaklia'dan Kartal'a 16/05/2013. Değerli okuyucular, 14 Mayıs 2013 tarihinde Kafkas Kültür Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) internet sitesinde “21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgün Anıtı” ile ilgili olarak bir haber yayımlandı.


Haberde aynen şöyle yazıyor “21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgün Anıtı' 18 Mayıs 2013'de saat: 19.30'da  Kartal Sahil Yolu, Dragos DSİ Kampı Karşısı, Yelken Kulubü İskelesi yanı Kartal'da açılıyor...


19'uncu yüzyılda Rus - Kafkas savaşları sonrasında tarihin en büyük soykırım ve sürgününde yaşamını yitiren Kuzey Kafkasyalıların anısına KAFFED - Kartal Belediyesi işbirliği ile Kartal Belediyesi tarafından yaptırılan "21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgün Anıtı" açılışı yapılacaktır.” 
(Bknz: http://www.kaffed.org/index.php/haberler/federasyondan/item/1653-istanbul-da-çerkes-soykırım-ve-sürgün-anıtı-açılıyor.html )


Aslında bu haber, konu ile ilgisi olmayan insanlarda çok farklı bir tepki oluşturmayabilir. “Çerkes – Soykırım” kavramları özellikle Kuzey Kafkasya Diasporası’nda farklı biçimlerde yorumlanmakta ve değerlendirilmektedir.


Ancak KAFFED gibi yıllardan beri Kuzey Kafkasya Diasporası üzerinde etkisi olan bir kurum tarafından bir yazı olursa Diaspora dışında diğer toplumları da ilgilendiren bir olay ile karşı karşıya geliriz.


Hele, hele T.C. içerisinde bulunan bir siyasi partiye mensup olan Kartal (İstanbul) Belediyesi yani Cumhuriyeti Halk Partisi (CHP) haber içerisinde yer alırsa bu haber farklı biçimlerde yorumlanmaya başlanır.


KAFFED’in "21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgün Anıtı" haberindeki açıklamaya göre adı geçen belediye ve CHP’nin “Çerkes Soykırımı”nı resmi olarak kabul ettiği anlamına gelir. Yani Kartal Belediyesi, KAFFED ile işbirliği içerisine girerek “Çerkes Soykırım” anıtının açılışını 18 Mayıs 2013’te gerçekleştirecek.


CHP’de resmen “Çerkes Soykırımı”nı kabul etmiş olacaktır.


Düşünebiliyor musunuz? Ermeni soykırımının tartışıldığı bir ülkede al başına yeni bir bela.


CHP, daha “Ermeni Soykırımı”nı kabul etmeden, “Çerkes Soykırımını” kabul etmiş olacak!


CHP ve Kartal Belediyesi’nin acaba KAFFED’in kendilerini zor durumda bırakacak olan bu açıklamasından haberi var mı?


Ancak konu ile ilgili olarak kısa bir inceleme yapanların, KAFFED’in insanları nasıl aldattığını hemen görecektir.

 

Kartal Belediyesi’nin etkinlik açıklamalarını araştıran bir kişi gerçeğin böyle olmadığını görecektir.


Kartal Belediyesi’nin internet sitesine bakanlar, “II. Taş Heykel Sempozyumu 2012” adı altında düzenlenen bir etkinliği görebilirler.


Bu etkinlik içerisinde KAFFED tarafından "21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgün Anıtı" olrak topluma lanse edilen anıtın, bu etkinliğe katılan Kabardey – Balkar Cumhuriyeti Vatandaşı olan Heykeltıraş Arsen Gushapsha’ya ait olan “HAYAT AĞACI" adı altındaki eser olduğunu görebilirler. (Bknz: http://www.kartal.bel.tr/tr/Heykel-Sempozyumu/tasheykelsempozyumu.aspx )


Değerli okuyucular, “Çerkes Soykırımını” Parlamentosunda kabul eden Gürcistan’ın Anaklia kentinde törenle açılan (Abhazya Sınırında bulunan bölge) “Çerkes Soykırım Anıtı” sonuçta Gürcistan’ın Rusya Federasyonu’nu siyasi olarak sıkıştırmasının bir sonucu olarak kabul edebiliriz.


Ancak Kartal’da ki Heykeltıraş Sempozyumu’na “HAYAT AĞACI” olarak katılan ve “Çerkes Soykırımı”nı kabul etmemiş bir ülkenin siyasi partisinin yönetiminde olan bir belediye tarafından bir heykelin “Çerkes Soykırım Anıtı” adı altında açılmasını kimler kabul edebilir.


Bilindiği üzere daha önce, KAFFED ve Kartal Belediyesi tarafından “Abhazya Kültür Günleri” diye başlatılan, ancak Gürcistan’ın siyasi baskısı sonucunda “Abhaz Kültür Günleri” adı altında sürdürülen “Skandalın etki ve tepkileri sona ermeden şimdi yeni bir “Skandal” ile karşı karşıyayız.


Bizler artık KAFFED’in skandallarına alıştık.


KAFFED Yönetimi “Güneşin Balçıkla Sıvanamayacağını” daha öğrenemedi.


Ancak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Kartal Belediyesi, “Çerkes Soykırımı”nın kabul edilmesini ve “HAYAT AĞACI” heykelinin birden bire “Çerkes Soykırım Anıtı” haline dönüştürülmesini nasıl değerlendirecektir.


CHP ve Kartal Belediyesi’nin yanıtını ve tepkisini merak ediyor, bekliyoruz.


www.abhazyam.com 
            
 

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Fatih Atan Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.