RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 03 Nisan 2013, Çarşamba 11:20:34 tarihnde eklendi. 865 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Peter Lyukimson

TÜRKİYE – İSRAİL GÖRÜŞMELERİ BİR YIL ÖNCESİNDE BAŞLADI.
Peter Lyukimson Peter Lyukimson, İsrail, «Вестника Кавказа»


TÜRKİYE – İSRAİL: DOĞU PAZARI


28/03/2013. Yahudi devleti İsrail’in, “Mavi Marmara” da yaşamını yitiren vatandaşları için Ankara’ya ödeyeceği tazminatın belirlenmesi için İsrail ve Türkiye arasında ortak bir komisyon kuruldu. İsrail Dışişleri Bakanlığı, bundan bir yıl önce, iki ülkenin “Mavi Marmara”da yaşamını yitirenlerin ailelerine tazminat ödemelerinin doğrudan ailelere değil de, Türk Hükümeti tarafından kontrol edilecek olan “İnsani Yardım Fonu”nda belirlenen listeye göre ödeme yapılması konusunda anlaştıklarını iddia ediyor. Aynı zamanda «Вестника Кавказа» muhabirinin Dışişleri Bakanlığından bir yetkiliden aldığı bilgiye göre yaşamını yitiren her bir kişi için 100.000.- $ ödenecek ve toplam miktar 1.100.000.- $ olacaktır.


Türkiye’nin yaşamını kaybeden her bir kişi için bir milyon dolar sürpriz talebi karşısında İsrail’de öfke ve tepkiye neden oldu. Buna karşılık olarak İsrail Dışişleri ve Adalet Bakanlığı ise Türkiye’ye olan taleplerini, savaş ve terör mağdurları ve kurbanlarına ödenen miktar olan 125.000.- TL, yaklaşık olarak 70 Bin dolar olarak sundular.


Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni tazminat miktarı konusunda anlaşamadılar ve bir komisyon oluşturulmasına karar verildi. Aynı dönemde Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye sürdürülen ticari ambargonun kaldırılmasını kabul ettiğini, onun tabirine göre ambargonun kaldırılacağını açıkladı. Erdoğan ayrıca, Türkiye’nin tüm koşulların yerine getirilmesine kadar İsrail ile ilişkilerin hiçbir biçimde normalleşmeyeceğini vurguladı.


Şimdilik Türkiye’de ki “İsrail üzerinde elde edilen Zafer” kutlamaları, İsrail tarafından İstanbul ve Ankara’da yaşananlar dikkatli bir biçimde izleniyor. İsrail gazetelerinde, Türk şehirlerinde sokaklarda Erdoğan’ın muzaffer bir biçimde, aşağılanmış olan İsrail Başbakanı Netanyahu’yu gösteren afişleri, basın – yayın organlarındaki Erdoğan’ın “Siyasi Zafer”ni öven programlar ve ayrıca Netanyahu’yu “aşağılayan karikatürler yayınlanıyor.


Eğer söylemek gerekirse, başlangıç olarak (ezici bir çoğunlukla olmasa da) İsrail kamuoyu tarafından Türkiye ile uzlaşma olumlu karşılandı, ancak bugün için bu eğilim tersine doğru değişti. İsrail’de büyük bir çoğunluk, Netanyahu’nun “Ulusal Aşağılanma” ile karşılaştığını ve Erdoğan’ın ifadelerinin  “İsrail’i Diz Çöktürdüğü” anlamına gelmesine öfke duyuyorlar. Artık, Ankara ile ilişkilerin normalleşme sürecinden vazgeçilmesi ve “Mavi Marmara” olayında ağır derecede yaralanan iç İsrail askeri için tazminat talebinde bulunulması çağrıları yapılıyor. Yine’de İsrail’deki siyasi çevrelerden yapılan özür açıklamasının “Erdoğan’a duyulan sempatiden değil” yüksek ulusal çıkarlar doğrultusunda yapıldığında ısrar ediliyor. Ancak, bu özrün hangi çıkarlar doğrultusunda olduğu konusunda ki ayrıntılar belirtilmiyor. 

 

Çeviri: Fatih Atan. (A'tanba)                                   


Kaynak: http://www.vestikavkaza.ru/articles/Turtsiya-Izrail-vostochnyy-bazar.html
 

 

www.abhazyam.com

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Konuk Yazar Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.