RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 23 Aralık 2012, Pazar 22:02:27 tarihnde eklendi. 1158 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

7. Dünya Abhaz – Abazin Kongresi Konuşma Metni

ERDEŞAN KOBAŞ "ABHAZYA'SIZ DİASPORA, DİASPORASIZ ABHAZYA OLMAZ!"
7. Dünya Abhaz – Abazin Kongresi Konuşma Metni 08/12/2012. Abhazya Cumhuriyeti başşehri Sohum’da yapılan 7.Dünya Abhaz – Abazin Kongresi’nde Kafkas - Abhazya Dayanışma Komitesi Başkan Yardımcısı Erdeşan Kobaş'ın Abhazca yaptığı konuşma metninin türkçesi.


Çok değerli Halkımız!                                                                       


Saygıdeğer Devlet Başkanımız Ekselansları Alkeksandr Ankuab!


Kongre Başkanımız Sayın Taras Şamba!


Abhazya Parlamento Başkanı Sayın Valeri Bganba!


Kongremize iştirak eden değerli misafirler!


Öncelikle, Türkiye’de ki Abhaz halkının, Anavatan Abhazya’da ki siz kardeşlerine, en içten selâm ve başarı dileklerini iletmek istiyorum.

Bugün, burada yedincisini gerçekleştirdiğimiz Dünya Apsuwa - Aşuwa Halk Kongresi’nin yirminci kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Bu süre içinde başarılanlar az değil! Özellikle Siz Taras Şamba, kuruluşundan beri başkanlığınızda verdiğiniz hizmet, başardıklarınız çok büyük! Bundan sonra da, dahada yararlı hizmet vermesi için Tanrı Kongremize güç versin.


Bizler, diasporada geçirdiğimiz yüzelli yıllık süreç içersinde, nesilden nesile, kimliğimizi, kültürümüzü, alayföe’mizi ve vatan sevgimizi namus addederek muhafaza ettik, Apsuwara ve kardeşliğimizi öne geçirip bugünlere geldik. Bu hep böyle oldu bundan sonrada böyle olacak. Bu süreci ellerine vereceğimiz güvendiğimiz genç jenerasyonumuz da var.


Diasporada küçüksenmeyecek bir nüfusa sahibiz. Biz bundan övünç payıda çıkarmıyoruz. Tek gerçeğimiz, birbirimizin omuzdaşlığına olan ihtiyaçtır. Şüphesiz hepimiz anavatanımızda olursak, Abhazya Devleti halkıyla çok daha güçlü olacaktır.


Geçmişte,1921 yılı başlarında, Nestor Lakoba arkadaşlarıyla birlikte Türkiye’ye gelip, Süleyman Bganba’nın evinde üç ay kaldı. Lakoba’nın gelişi Abhaz diasporasında büyük heyecan yarattı. Gece gündüz gelen heyetlerle konuştu. Lakoba’nın geliş nedeni Abhaz diasporasını anavatanlarına döndürmekti. Halkta geri dönüş arzusu hep canlı tutulmuştu. Lakoba’nın teklifini kabul edip dönüş kararı aldılar. Ama olmadı! Daha sonra ki gelişmeleri sizlerde biliyorsunuz.


Bağımsız, tanınmış Devletimizin kurulduğu günümüzde, bu kutsal işten daha önemli bir sorunumuz yok, Diaspora içinde sizin içinde! Geliniz hep beraber bu kutsal idealimizin gerçekleşmesi için elbirliği, güç birliği yapalım.


Abhazya Devleti, halkı bu konuda gerekli zemini hazırlar, fırsat verirse, biz diaspora olarakda üzerimize düşeni yapmaya hazırız.


Abhazların burada çoğalması; ne dost - müttefik Rusya, ne de bir başkası için bir sorun yaratır. Aksine, diasporasıyla bütünleşmiş güçlü bir Abhazya’nın, bölge barış ve huzuruna olumlu katkı yapacağını düşünüyoruz. Ayrıca, Siz Abhazya’da yaşayan Apsuwaların Ruslar hakkındaki duygu, düşüncelerinizi de paylaştığımızı belirtmek isterim.


Ruslardan söz etmişken, Çarlık Rusyasıyla tarihsel düşmanlığın bugün dostluğa dönüşmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Geçmişi unutmadık, ama bu günün gerçeğinde geleceğimizi inşa ediyoruz. Bu süreçte dost ve müttefik Rusya Federasyonu’nu Abhazya Cumhuriyeti’nin yanında olmasını çok önemsiyor, takdirle karşılıyoruz.


Bu arada, Türkiye’de ki Rus elçiliği, Konsolosluğu ile sıcak ilişkiler içinde olduğumuzu söylemek istiyorum. Gerçekleştirdiğimiz etkinlik ve kutlamalarda Rus Diplomatlarını ağırlıyor, karşı ziyaretlerde de bulunuyoruz.


Yukarıda değindiğimiz geri dönüş problemin çözümünde Rusya’nın katkıda bulunmasını arzu ediyoruz. Bu katkının çok anlamlı olacağını ve Rusya’ya da yakışacağını düşünüyoruz. Bu, Bizi de onları da güzelleştirecektir.


Diasporamız şunu da söylüyor; “Rusya, Türkiyeden Abhazya’ya denizden ve havadan ulaşımı sağlayacak güçtedir!”


Saygıdeğer Devlet Başkanımız Aleksandr Ankuab!


Sizden önceki iki Devlet Başkanımız, kısa sayılabilecek ömürleri içinde başardıkları ile Abhaz tarihinde yerlerini aldılar.


Benim bir dileğim var! Abhaz tarihine, Dünyanın yetmişüç ülkesine dağılmış halkını anavatanları Abhazya’da toplayan lider olarak geçmen.


Bu tarafa yola çıkarken, Türkiye’de yaşayan halkımız bize bir görev verdi! Arkadaşlarım bunu benim dile getirmemi uygun gördüler.


Şöyle söylüyorlar; “Abhazya Devlet Başkanı, sadece Abhazya’da yaşayan halkın değil, bizimde büyüğümüz bizimde Devlet Başkanımız. Mümkünse yakın bir zamanda, müsait olduğu bir tarihte bize misafirliğini versin! Görmek istiyoruz!”


Bu kongre için Akua’da toplanmış bulunuyoruz. Bir teklifde bulunmak istiyorum! Gelin önümüzdeki sekizinci Kongreyi bizde, Türkiye’de gerçekleştirelim. Bu bizi de güçlendirecek, ayni zamanda tarihimize de yeni bir satır açacaktır.


Sözlerimi, Viladislav Ardzınba’ın bir vasiyet olarak kabul etmemiz gereken sözü ile bitiriyorum! “Abhazya’sız Diaspora, Diasporasız Abhazya olmaz!”


Tanrı, ulusumuzu ve devletimizi güçlü ve daim kılsın!


Teşekkür ediyorum, saygılarımla!


Erdeşan Kobaş Bganba.


Suhum (Akua) 23/11/2012

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Erdeşan Kobaş Yazıları
irfan kobaş - ahhazyam

konu ne olursa olsun deyerlendirilmeliydi.üzgünüm gec kalınmış.hic.yorum yapılmamıs

 

Editör Yorumu: Sevgili İrfan Kobaş, Yorumunuzu bekliyoruz. Saygılar.

Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.