RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 29 Ağustos 2012, Çarşamba 19:44:19 tarihnde eklendi. 1157 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Stanislav Lakoba

Gürcistan’ın Tehdidi Sürüyor
Stanislav Lakoba STANİSLAV LAKOBA “GÜRCİSTAN, BİZİM TOPLUMUMUZU İÇTEN PARÇALAMAK İÇİN MÜMKÜN OLAN HER ŞEYİ YAPIYOR”

29/08/2012. Abhazya Devleti Güvenlik Konseyi Sekreteri Stanislav Lakoba, Gürcistan’ın Abhazya ile ilgili olan taktiğini değiştirdiğini söyleyerek “Tanımadan oraya girmek” biçiminde içerisinde sağlık programları da bulunmak üzere organize ettiği çeşitli çalışma yöntemleri kullandığını belirtti.


Abhazya Devlet Televizyonu ve Radyosu’nda düzenlenen yuvarlak masa toplantısında konuşan Stanislav Lakoba “Yaşlıların ve çocukların oraya tedavi görmek için gitmelerini anlayabiliyorum, ancak uyuşturucu bağımlılarının oraya toplu olarak gitmeye başlamalarını ve bunun için insanların çalışmalarını anlayamıyorum. Bunun için “yıkanamıyorsan, kaydırarak yıka” atasözü uygun olur. Bu tür kişiler ile bu biçimde ilişkiye girilmesi, birçok olayların gündeme getirilmesini sağlayabilir, adi suç olayları, sabotaj, terör saldırıları vd. eylemler gibi. Bizler bu tür insanlarla çalıştıklarını biliyoruz. Onların bu çalışma yöntemlerini gözden uzak tutmuyoruz” dedi.


Stanislav Lakoba “İnsanlarımızın, Abhazya’da ki tedavi yöntemlerini bırakarak Gürcistan’a gitmelerine gerek bulunmuyor. Bunun için her şeyden önce tıbbi tesislerimizin geliştirilmesi gerekmektedir”


Stanislav Lakoba “Madalya sahibi savaş gazilerinin de tıbbi yardım almak için Gürcistan’a gitmelerini endişe verici buluyoruz. Onların önüne Gürcü dilinde yazılı belgeleri imzalamaları isteniyor ve bu tür tedavi için para ödemeleri sağlanmıyor. Bu tür yardımlardan ancak Gürcistan vatandaşı olarak yararlanabilirsiniz. Ancak, parasız peynir, sadece fare kapanında mevcuttur” dedi.


Stanislav Lakoba “Toplumunuz içerisinde bazı insanlar, gerçek anlamda geçmişte yaşamış olduğumuz savaşı unutmuş görünüyorlar, ölenleri, bu tür insanlar hatta savaşçılar ve siviller içerisinde bile bulunuyor.


Stanislav Lakoba “Abhazya’nın bağımsızlığının tanınmasından sonraki yıl içerisinde bir toplantıda, oldukça tanınmış olan bir yabancı uzman ile görüşmem oldu. Bu konu hakkında ne düşündüğünü sordum. (Bağımsızlığın Tanınması – AP) Tünelin sonun da ışık var mı ya da yok mu? “Siz Abhazlar, oyunun daha bitmediğini unutmayın” dedi. Aslında oyun bitmedi, ancak toplumumuz oldukça gevşemiş görünüyor. Toplum, sokakta, gençler arasında, ailelerde nelerin yaşandığına dikkat etmelidir… 1992 – 1993 savaşını hatırlamalıdır. Bu olayları hatırlamayan ve hatırlamak istemeyen yeni bir nesil yetişiyor. Bizler geçtiğimiz yüzyılda 60, 70, 80’li yıllarda yaşanan olayları çok iyi biliyoruz” dedi.


Stanislav Lakoba “Bizim insanlarımız daha çok samimiyete inanıyor ve Gürcistan’ın onları gülümseme ile karşılayacaklarına güveniyorlar. Gürcistan bunu yapabilir. Yumuşak bir biçimde yatak serilebilir, ancak sonra uyumak sert olur. Sonuç olarak, eğer insanlar oraya gitmek isterlerse orada kalabilirler ve Gürcistan vatandaşı olarak orada yaşayabilirler” dedi.


Stanislav Lakoba “Gürcistan, bizim toplumsal yapımızın dağılması için mümkün olan her şeyi yapmaya çalışıyor. Biz onların Abhazya’nın Gürcistan’a yeniden entegre edilmesi için programlarının olduğunu biliyoruz. Onlar, bizim uyuşturucu bağımlısı insanlarımız yolu ile de olmak üzere bütün kanalları ile çalışıyorlar” dedi.


Stanislav Lakoba “İster istemez onlar psikolojik işlemlerden geçiriliyorlar. Daha bizim uyuşturucu bağımlısı insanlarımızdan hiç kimse Gürcistan’da tedavisini sona erdiremedi. Onlar ağır narkotiklerden, daha hafif olanlarına geçiyorlar. Hepsi bu kadar! Onlar için iyi bir çalışma ortamı. Onlar, orada arkadaşlarının olduğunu düşünüyorlar. Ancak Saakaşvili, yönetime geldiğinde bütün uyuşturucu bağımlılarını topladı: Dağıtıcıları ve kullanıcıları. O hiç kimseyi araştırmadı, kim tedavi edilecek kim edilmeyecek. O sadece bu insanları topladı. Ancak bizim uyuşturucu bağımlılarımız bu tür sorunlarını çözmek için neden Gürcistan’a gitmek isterler. Bu konu ile ilgili olarak negatif yönde küçük bir kayma bulunmaktadır” dedi.


Çeviri: Fatih Atan (A’tanba)


Kaynak: www.apsnypress.info                                
 

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Konuk Yazar Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.