RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 29 Mart 2012, Perşembe 13:38:25 tarihnde eklendi. 1003 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nadejda Venediktova

Raul Hadjimba Parlamento Başkanı?
Nadejda Venediktova “RAUL HADJİMBA, PARLAMENTO BAŞKANI OLABİLİR Mİ?”

Nadejda Venediktova

29/03/2012. Parlamentonun yeni yapılanması, bir kader olarak eskisinden daha ilginç siyasi oyunların oynanabileceğini gösteriyor. Bugünkü senaryo içerisinde, Raul Hadjimba’ya Nugzar Aşuba’nın çok rahat bir biçimde yönetmiş olduğu parlamento başkanlığı görevi, gerçek anlamda, yüksek oranda bir şans olarak bulunuyor. Eğer Raul Djumkovich bu sandalyeye oturur ise, yeni bir siyasal gerçeklik oluşabilir ve bugüne kadar siyasi arenada ilk sırada hiçbir zaman bulunmadığı için yaşamında ilk kez bağımsız bir siyasi figür olarak yer alabilir. Vladislav Ardzınba’nın başbakanı olduğu dönemde, parlayan ışık üzerinde yansıyordu, Sergey Bagapş’ın devlet başkanlığı döneminde ise benimsemediği devlet yönetimi karşısında ise karanlık köşelerde saklandı. Muhalefet liderliği rolünü de zar zor yürüttü, zira hükümet çalışmalarına sadece tek tük eleştirilerde bulundu, ancak ülkenin gelişimi için karşı program sundu.


Muhalefet’in bir üyesi olarak Meclis Başkanlığı rolünü üstlenmek çok daha zordur. Sizin muhalefet olarak hükümete karşı açıklamalarınızı yapmak için toplum karşısında düzenli ve belgeli deliller ile çıkmanız gerekmektedir. Bunu yürütebilmeniz için hemfikir olarak birlikte çalıştığınız küçük bir grup olması gerekir. Her şey tek bir iktidar yönetimi alanında oynanıyor ve her türlü hata artık toplum tarafından – farklı formatta – algılanacaktır, sen artık iktidardasın, senin yetkin var ve sözünü geçirebilirsin ve bu sıradan bir eleştiri değil.


Siyasetin yedeğinde bulunanların ne zaman ilk role çıkışları ile ilgili olarak tarihte bir sürü örnek bulunuyor, işte onun başarısızlığının gerçek çalışma koşulu anlamında önünde duruyor. Raul Hadjimba, siyasi güç merkezi oldu ve yakında onun güçlü ya da güçsüz olduğunu gösterme konusunda zorlayacaktır.


İkinci tur parlamento sonuçları, mevcut hükümetin, özellikle idari kaynaklarının güçlü olmadığını doğruladı ve gözlerimizin önünde “Birleşik Abhazya” Partisi, patlamış bir balon gibi havaya savruldu. Bugün için sessiz durumda bulunan Sergey Vasilyevich, bu partiyi güçlü omuzları üzerinde destekledi, o ülkenin partisi gibi göründü ve hükümetin gücü ile birçok ayrıcalık sağladı. Bugün için “Birleşik Abhazya” Partisi, desteksiz gibi görünüyor, ülkemiz içerisinde geride kalan bir parti görünümünde bulunuyor. Neden bu parti, son zamanlarda düştü ve sosyo – politik hareketleri ve yaşam gücünü bizlere taşıyamadı. Bu nedenden dolayıdır ki, parlamento seçimlerinde seçmenlerin kişisel sempati duyguları ve akrabalık ilişkileri üzerinde çalışmalar yapıldı.


Parlamento kadrosu gençleşti ve bunun birinci örneği olarak bir bankacı ön plana çıktı – Arthur Mikvabiya. Genel olarak bankerlerin kendileri ender bir biçimde siyasi alanda ön plana çıkarlar, genellikle kendilerine bağlı olan kuklaları arka plandan yönetmeyi tercih ederler, ancak bizim ülkemizde bu kuklaların gizlenmesi mümkün değildir, bundan dolayıdır ki kendisini denemesi en iyisidir. Arthur Artyomovich, sıradan bir kişilik değildir, çalışma arkadaşları içerisinde kendisine sempati duyan çok kişi elde edebilir, ancak o bu tür grupları kendisi de organize edebilir.


Bir önceki parlamentodan sadece iki parlamenter giremedi, yaşamını yitiren Vladimir Naçacoğlu ve yeni parlamenterler arasında bulunamayacak olan Batal Kobahiya, yeni yasaların hazırlanmasında, diğer projelerin oluşturulmasında görevlerde bulundular. Yeni seçilenlerin, kendi temel görevlerini unutmayacaklarını hatırlatmak isterim ve sonuç olarak Abhazya’da bulunan birçok çağdışı yasanın yürürlükten kaldırılmasını sağlayacaklar.


Dürüst olarak söylemek gerekirse, parlamentomuza her yeni katılım bir önceki parlamentodan daha zayıf olduğu gözlemleniyor, adeta ilk “Altın” parlamento bütün gücünü yitirdi. Ve belki de bugünkü parlamenterler bizlere sürpriz yapabilirler ve bizim politik gerçeklerimize daha fazla çeşitlilik katabilirler.


Kaynak: www.apsnypress.info                                   
 

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Konuk Yazar Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.