RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 08 Mart 2012, Perşembe 17:53:16 tarihnde eklendi. 1026 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Innocent Adyasov

Saakaşvili’nin Olimpiyat Oyunu
Innocent Adyasov
INNOCENT ADYASOV “SAAKAŞVİLİ SOCHİ 2014 OLİMPİYATLARINI ENGELLEYEBİLİR Mİ?

08/03/2012. Seçim sonrası dönemde aktif bir ibiçimde boykot hareketleri yaşanabilir hatta Sochi Kış Olimpiyatlarının ertelenmesi yüksek bir olasılıktır.


Ne yazık ki, Sochi Olimpiyatları bir kez daha büyük politik oyunların rehini durumuna gelebilir. Rusya bugün için 1979 – 1980 döneminden farklı konumda bulunuyor, savaş konumunda bulunmuyor. (Bilindiği üzere Sovyet Ordusu Aralık 1979’da Afganistan’ı işgali nedeni ile 1980 yılında Moskova’da düzenlenen 22. Yaz Olimpiyatları boykot edilmişti) Sochi’de düzenlenen Kış Olimpiyatlarının boykot edilmesi için ciddi ve büyük bir kampanyanın başlatılması gerekir. Gürcü yetkililerde bunun farkında bulunuyorlar.


Tiflis yönetimi için Sochi’de yaklaşan Kış Olimpiyatlarında baskı unsuru oluşturmak için son yıllarda ana tema Rusya’nın DTÖ’e katılımının veto edilmesi ve Abhazya ile Güney Osetya sorunları olmuştur. Rusya’nın DTÖ’e üyelik sorunu ortadan kalktıktan sonra Gürcistan açısında Rusya’nın düzenlenecek olan Kış Olimpiyatlarında sıkıştırılması güçlü anlamda karmaşık bir duruma dönüşmüş görünmektedir. Hangi taktik, Saakaşvili’nin bu hedefe ulaşabilmesi için çare olabilir? Özellikle uluslararası kuruluşların ve IOC’nin (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) bu konuya dikkatlerini çekmek için çalışması gerekir. Orada artık Abhazya’dan giden Gürcü mültecilerin itirazı ve Rusya tarafından “İşgal Altında Bulunan Topraklar” oyunu tutmuyor. “Gürcistan Parlamentosu Torakların bütünlüğünün Korunması ve İşgal Altındaki Toprakların Geri Alınması komisyonu” Başkanı Şota Malashkhia, Sochi Kış Olimpiyatlarının iptal edilmesinin üç koşula bağlı olduğunu vurguluyor: Güvenlik Koşulu – Çevre Sorunları Koşulu ve Tarihsel Koşul.


Tiflis’in planlarının analizine Tarihsel Koşul ile başlamak gerekir. Gürcistan son bir kaç yıldır Rusya topraklarında Çerkes – Adıge ayrılıkçılık kartını oynamak için şansını deniyor, aktif olarak “Kafkasya Savaşında Çerkes Halkının Soykırım Yaşadığı„ temasını güçlendiriyor. Geçtiğimiz yıl Mayıs 2011’de Gürcistan Parlamentosu, XIX. Yüzyıl sonlarında yaşanan Kafkas Savaşı sonrasında Rusya tarafından insanlığa karşı suç olarak görülen “Çerkes Halkı Soykırma Uğramıştır„  kararını aldı. Gürcistan Medyası o zaman olimpiyat etkinliklerini yaplacağı Krasnaya Polyana’nın Adıge – Çerkes Etnik toplumu için trajedinin yaşandığı alan olduğunu birçok kez vurguladı.


2010 Baharında Gürcistan’da “Çerkes Soykırımı„ konulu birçok seminer ve konferans düzenlendi. Mart 2010’da Washington Jamestown Vakfı ve Ilia Chavchavadze Devlet Üniversitesi Kafkasya Araştırmaları Uluslararası Okulu tarafından Gürcistan’da Adları bilinmeyen Devletler Tarafından İşlenen ve Süren Suçlar: Çerkes ve Kafkas Halkları’nın Bugünü ve Geleceği„ isimli bir konferans düzenlendi. Bu konferansta, 1863 – 1864 yılları arasında son derece tartışmalı ve görece olarak kanlı olan Kafkas savaşında yaşanan “Çerkes Trajedisi„nin çağdaş tarihi dönemin ilk soykırımı olduğu (Ermeni ve Yahudi Soykırımlarının ardından) görüşüldü. Birinci konferans sonrasında Rusya’nın Krasnodar Bölgesinde Sochi 2014 Kış Olimpiyatlarının iptal edilmesi için açık bir biçimde çağrılar yapıldı.


Jamestovn Vakfı tarafından Washington’da ikinci bir konferans düzenlendi. Konferansa “Sochi 2014: 150 Yıl önce Çerkeslerin sürüldüğü Topraklarda Olimpiyat Oyunlarına Ev Sahiplği Yapılabilir mi?„  adı verildi. Konferanstaki Çerkes katılımcılar Kuzey Kafkasya’da bulunan üç Çerkes toprağının (Adıgey, Kabardey ve Çerkesya) birleştirilmesi çağrısında bulundular. Ayrıca tarihsel olarak Sochi Şehri’nde yaşayan ve etnik anlamda Çerkes olduğu belirtilen Şapsıhların kaderi hakkındaki sorun katılımcılar arasında ciddi olarak tartışıldı. Birçok Çerkes Organizasyonu ve katılımcı Çerkes sorununun uluslararası gündeme sunulduğunu ve artık bu durumun Rus hükümeti tarafından görmezden gelinemeyeciğnden dolayı duymuş oldukları hoşnutluklarını dile getirdiler. Ancak Çerkes toplumu bu sorunun Gürcistan tarafından şaha kaldırılıdığı konusundaki düşüncelerini açıklamakta muğlak kaldılar.  Çerkesler, aynı soykırım politikalarının Gürcistan Devleti Yönetimi tarafından akraba Abhaz halkına karşı da uygulandığını çok iyi biliyorlar.


Ancak, Rusya şimdilik bu meydan okumaya sistematik olarak bir yanıt vermedi. Moskova’nın Gürcistan tarafından desteklenen bu bölücü potansiyel tehditi dikkate almadığını söyleyemeyiz. Ancak, açık bir biçimde verilmeyen yanıt, beklenen bir çok yanıttan daha fazla iyi etki bırakır.


Tiflis, Sochi Kış Olimpiyatları’nın iptal edilmesini haklı göstermek için ayrıca “Ekoloji Koşulu„ nu da kullanıyor. Gürcistan Yetkililerine göre, Rusya işgal altındaki toprakları olarak belirttiği Abhazya’da "15 Milyar" civarında onarılmaz bir biçimde ekolojik zarara yol açtı„ Tiflis, Abhazya’dan çıkan inşaat alt yapı malzemelerinin kıyı erozyonuna yol açtığını ve bu sorunun Karadenizde kıyısı olan tüm ülkelerde ekolojik sorunlara yol açacağının propagandasını yapıyor. Bu konumun uluslararası yansımaları da amaçlandı: 2010 baharında BM Uzmanları Sochi Olimpiyat inşaatı ile ilgili olarak eleştiride bulundular. Konu hakkında hazırlanan özel bir raporda, Rus yetkililer, Olimpiyat için yapılan hazırlıkların çevre üzerindeki olumsuz etkisinin azaltılması ile ilgili kararların alınmasını geciktirmekle suçlanıyor. Daha önceleri, Dünya Vahşi Yaşamı koruma Vakfı ve “Greenpeace„ Rus Devleti İnşaat Şirketi "Олимпстрой" ile işbirliği yapmayı reddetiler, çevrecilerin belirttiğine göre ekologların istemleri göz ardı edlidi. Rus yetkililer aynı fikirde olmadıklarını belirtiyorlar ve sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunarak Olimpiyat projesini “tıkamaması„ gerektiğini söylüyorlar. Dünya Vahşi Yaşamı koruma Vakfı ve “Greenpeace„ tarafından batı dünyasınnda toplumun şekillenmesi amaci için yapılan çalışmalar ilk bakışta saçma gibi görünse de Tiflis, istemlerine yüksek oranda destek bulabilir.


Gürcistan Yetkilileri tarafından yapılan bütün bu eylemler, şüphesiz ki hoş değil ancak Sochi 2014 Kış Olimpiyatlarının düzenlenmesini radikal anlamda etkilemeyebilir. Kış Olimpiyatları için oynanan birçok oyun içerisinde “Güvenlik Koşulu„ en tehlikelisi olabilir. Rusya “Olimpiyat Oyunlarının Güvenlik Eksikliği„ türündeki kampanya ile ilk karşılaşan ülke değil. Daha önce 2008 Pekin Yaz Olimpiyatları’nda böyle bir deneyim yaşandı. Pekin Olimpiyatları, bütün Olimpiyat tarihinin en politize edilmek istenen spor olaylarından birisi olmuştur. O zamanları hatırlayalım, daha 2008 – Olimpiyatlarının başlangıcında ABD ve Müttefikleri Çin’e karşı eşi görülmemiş bir haber savaşı başlattılar: Temel Argüman olarak Çin Yönetimi’nin Tibet ve Uygur sorunlarında şiddet uyguladığı kullanıldı. O kadar ki, Uluslararası Atom Enerji Kurumu, 2008 Olimpiyatları sırasında sözde kirli bomba kullanılabileceği (Bu saldırı olasılığı ayrılıkçı Uygur militanlarının çalışmaları ile bağlantılı olsa da) bir terör eyleminin olabileceği konusunda Olimpiyat düzenleyicilerine uyarıda bulundu. Çinli yetkililer, Pekin Yaz Olimpiyatları sırasında ciddi olaylar ile karşılaşmadı ancak bu haber savaşı Pekin’e bir sürü ve oldukça yüklü bir maliy yük getirdi.


Gürcistan Yönetimi için, Sochi 2014 Kış Olimpiyatlari’nin iptal edilmesi için en verimli alan olarak – Bölgede durumun istikrarsızlaştırılması, Abhazya’ya bitişik olarak bulunan büyük Sochi bölgesinde de gerçekleştirilmesi olabilir. Bölgede oluşabilecek olan silahlı eylemler, 2014 Kış Olimpiyatlarının iptal edilmesi için hızlı bir biçimde yapılacak olan medya kampanyası için ideal bir fırsat olabilir. Rusya’nın Kuzey Kafkasya’da ki konumunu istikrarsz duruma düşürmek için Gürcistan Yöneticileri tarafından Pankisi vadisinde Çeçen savaşçılar tarafından kullanılması için alt yapının oluşturulduğunu unutmamak gerekir.


Ululslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2014 Kış Olimpiyatlarının yapılacağı bölge ve çevresi ile ilgiil olarak genel olarak Moskova’dan yana tavır gösteriyor. IOC şimdilik Gürcü tarafının yaklaşımlarına olumlu yanıt vermiyor, ancak Kış Olimpiyatları’nın başlayacağı 2014 yılı itibarı ile Lozan’da ki Olimpiyat Yetkililerine karşı ciddi baskılar yoğunlaşabilir. Rusya, bu tür tehditleri berteraf edebilecek midir?


Açıktır ki, Rusya Sınır Muhafızlarının ve tüm Rusya Güvenlik Güçlerinin nerede ise ana görevi 2014 – Kış Olimpiyatları çevresindeki güvenliği sağlamaktır. Tabii ki bu tür önlemler gereksiz olabilir ancak baskıları bu tür önmlemlerle çözmek mümkün değildir. Gürcistan hükümetinin ve ekonomik seçkinlerin sadakatini de sağlamak çok daha önemlidir. Onların tarafsızlığını sağlamak için Gürcü iş çevrelerini Sochi Olimpiyaları için yapılan mega projelere katabilirler. Zaten Gürcistan böyle tür açıklamalarda bulunuyor, Abhazya’nın Sochi Olimpiyat sağanağından çok önemli yararlar sağladığını belirtiyorlar. Mihail Saakaşvili, görünürdeki liderliğini Rusya düşmanlığı üzerinde sürdürüyor olmasına rağmen ülke içerisindeki siyasi gerginliklerin artmasını engellemek için Gürcü iş çevrelerinin görüşlerini göz ardı edemez. Umalım ki Rusya’nın Gürcistan’a gönderdiği mesajın değeri yeterince anlaşılsın.


Not: Bu makalenin Rusça aslından çeviri Abhazyam.com Genel Yayın Yönetmeni Fatih Atan (A’tanba) tarafından yapılmıştır. İsim ve kaynak belirtmeden yayınlanması basın-yayın ahlakına ve etik kurallara aykırıdır. 

 

Kaynak: http://www.regnum.ru/news/fd-abroad/abxazia/1506868.html

 

www.abhazyam.com

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Konuk Yazar Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.