RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 27 Aralık 2011, Salı 00:06:49 tarihnde eklendi. 1231 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

E. A. Psheu

Rusya'ya Öneri Var
 E. A. Psheu RUSYA’YA, SURİYE'DEKİ ABHAZ GÖÇMENLERİN ABHAZYA'YA GERİ DÖNEBİLMELERİ İÇİN FİNANS DESTEĞİ ÇAĞRISI YAPILDI.

27/12/2011. Önümüzdeki günlerde Suriye’deki çatışmalar daha da hızlanacaktır.  Bu koşullar altında Beşar Esad rejimi’nin temel taşlarından olan Suriye’deki Abhaz toplumu için aşırı bir risk ortamı bulunuyor. Bu konu hakkında Suhum’da yayınlanan "Чегемская правда" Gazetesinde yayınlanan “Suriye Krizinde Abhazya hangi noktada bulunuyor?” adlı makale  "Абхазский узел".İnternet sitesinde yayınlandı.


Makale yazarı E. A. Psheu, yazısına Abhaz nüfusunun önemli bir bölümünün Büyük Kafkasya savaşı sonrasında Suriye’ye yerleşmesi gerçeği ile başlıyor. Yazar daha sonra Suriye’de ki Abhazların güçlendiğini ve devlet hiyerarşisinde önemli yerler işgal etmeye başladığını belirtiyor. Abhaz toplumu Temsilcileri Hafız – el Esad liderliğindeki BAAS Partisi yönetiminde ordu ve özel güvenlik hizmetlerinin üst noktalarında anahtar rollerde bulundular. Suriye’deki rejimin siyasal baskılara maruz kaldığı bir dönemde, Rejimin sürdürlmesinde önderlik pozisyonundaki görevlere Abhaz kökenliler atandı. Örneğin, 1982 yılında Hama Bölgesinde yaşanan ayaklanma vahşi bir biçimde bastırılldı, Abhazlar etkin roller üstlendiler.


Yazar makalesinde bugünkü duruma geliyor, orta doğuda yaratılmak istenen yeni düzen içerisinde hiçbir yerde ne BAAS Partisine, ne  Beşar Esad’a yer var ve ne de anti – Amerikan bir rejimin varlığının kabul edilmeyeceği açıktır, yorumunda bulunuyor. Psheu’ya göre, Her şeye rağmen Suriye – bir Libya değil ve orada dış güçlerin bir müdahalesi bulunmuyor, orada Irak’ta ki savaş gibi, vatandaşlar arasında bir iç savaşın yaşanması ile Esad rejiminin yıkılması bekleniyor. Bunun sonucunda Rusya, Ortadoğu’daki en yakın müttefikini kaybedecektir.


Yazar, makalesinde, Suriye’deki durumun tırmanmasına yol açan ülkeler olarak Fransa, İsrail ve Türkiye’yi suçluyor. – onlar ayrıca, bu durumda askeri operasyonun yapılması için uluslararası topluma çağrıda bulunuyorlar. Yazara göre, Suriye, sadece Rusya, Çin ve İran tarafından destekelnmektedir. Psheu’ya göre bu koşullar Suriye’de yaşayan Abhazlar için risk oluşturmaktadır. Bu koşullara bağlı olarak onların tarihsel ana vatanlarına geri dönmelerinin düşünülmesinin dikkate alınması yararlı olacaktır.


Yazar, Rusya’ya onların Abhazya’ya yerleştirilmesi için organizasyon ve masraflarını karşılamasını öneriyor. Bu uygulama sayesinde Abhazya’da ki demografi sorunun çözümüne, onun ekonomik potansiyelinin güçlenmesine, önemli sanayii alanlarının gelişimine katkı sağlayarak hız verecektir. Psheu, bu uygulamaya bir örnek olarak Bosna savaşı sırasında Rusya tarafından orada yaşayan Adıge azınlığının Maykop’a yerleştirilmesini gösteriyor. Bugün onlar Adıge Cumhuriyeti’nde sorunsuz bir biçimde yaşıyorlar ve Rusya Federasyonu Vatandaşı konumunda bulunuyorlar.           


Kaynak: http://www.regnum.ru/news/fd-abroad/abxazia/1483834.html#ixzz1herLRR1C


 

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Konuk Yazar Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.