RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 12 Ağustos 2011, Cuma 14:46:04 tarihnde eklendi. 1103 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zawurkan Zolan

KAFFED'Lİ ABHAZLARIN SON KURBANLARI: ONURLU ADIGE BAYANLARI.
Zawurkan Zolan Birden ortaya Abhaz alt kimlikli Çerkes Üst kimlikli arkadaşlar çıktı.


12/08/2011. Tamamen kimlik tartışmalarına angaje olmuş öncelikli gündem, konuyla ilgili her birimizin olayları yargılama, değerlendirme ve bakış açısı yeteneklerimizi neredeyse esir almış durumda.


KAFFED’ e göre kendini Çerkes sayan herkes Çerkes’ dir.


Eyvallah. Şahsi olarak hiçbir itirazım yok. Çünkü benim için bir Adige, ben taşım diyorsa o bir taştır. Bir Abhaz, Oset, ya da Çeçen ben Çerkes’ im diyorsa bir Çerkesdir. Tüm bunlar sadece kişisel görüşler olduğu için Çerkes (Adige) kimliğinin realitesi açısından sadece istisnai kaideleri oluşturur.


Ama uzun süredir merak edipte cevabını bulamadığımız bir çok soru var?


Kendini Çerkes sayan herkes kimlerdir?


Çerkes kimliğine yeni formasyon kazandırma ihtiyacı neden çıkmıştır?


Kafkasya halklarından böyle bir talep mi gelmiştir?


Ve en önemlisi bu projenin sahipleri yeni kimlik tanımı konusunda neden sadece Adige toplumunu hedef kitle seçip sadece Adige’ leri ikna etmeye çalışıyorlar?


Eğer dikkat ederseniz, KAFFED yönetiminden Çerkes kimliğini üst kimlik olarak kabul edilmesi için ne Abhaz’ lara ne de diğer toplumlara yönelik bir çağrı ya da bir girişim yapılmamıştır.


KAFFED bünyesinde var olan Abhaz’ lar Çerkes üst kimliğini kabul ettiklerini belirten ne bir deklarasyon da nede bildirimde bulunmuşlardır.


Peki bu ısrar neden?


Çok uzaklara gitmeden geçtiğimiz yıllarda yaşanan gelişmeleri hatırladığımızda aslında bu soruların cevapları kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Abhazlar’ ın KAFFED bünyesinden ayrılarak kendi federasyonlarını kurmaları diasporada yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Doğru argümanlarla doğru gerekçelerini ortaya koyan Abhazlar, KAFFED yönetiminin tüm engelleme ve karalama çabalarına rağmen üstün organizasyon yeteneklerini kullanarak hedeflerine ulaştılar.


Aynı zamanda kişisel hesaplaşma ve ihtiraslarında büyük rol oynadığı ayrı federasyon savaşlarının sonucunda üstü örtülmeye çalışılan başka bir sonuç çıktı:


KAFFED Çerkesleşti.


İster kabul etsinler ister etmesinler tek bir Abhaz derneği olmayan KAFFED bir Çerkes (Adıge) Federasyonudur. Üye dernekleri tamamen Adige derneklerinden oluşmaktadır ve derneklerinin üye portföyünün yaklaşık % 90 nı da Çerkeslerden (Adıgelerden) oluşmaktadır.


Tüm bu gelişmeler çerçevesinde kültürel ve derneksel faaliyetlerin dışında genel olarak Abhazya eksenli hareket eden, Abhazya ile yatıp Abhazya ile kalkan ve tüm Kafkas toplumunun temsilcisi olduğunu iddaa eden KAFFED kendini birden topsuz alanda ofsayt pozisyonunda buldu.


Kurum içinde son derece etkili olan ve sadece Abhazya ile ilgili çalışmalar yapan Abhaz’ ların bulunduğu KAFFED, bu insanların meşrutiyetlerinin sorgulanmasını önlemek ve kendilerinden sonraki gelecek yönetimlerde kendilerinin kontrol edebileceği Abhaz varlığını sürdürebilmek için bir çıkış yolu bulmak zorunluluğu olduğunun farkına varmıştı.


Birden ortaya Abhaz alt kimlikli Çerkes Üst kimlikli arkadaşlar çıktı.


Kim ne derse desin bu proje üst kimlik projesi değildir. Bu tamamen diasporayı, özelliklede Adigeleri kontrol etmek ve hakimiyet kurmak isteyen ve Abhaz-Fed içinde istenmeyen Abhaz’ ların projesidir.


ABHAZYA YÖNETİMİ İKİLİ OYNUYOR.


Ayrı federasyonlaşma sürecinde açıktan ve aleni olarak Abhaz-Fed i destekleyen Abhazya yönetimine rağmen KAFFED’ li Abhazlar, Abhazya da yönetime yakın insanlarla ilişkilerini kullanarak, Abhaz-Fed’ in varlığını inkar edip tanımayacaklarını belirttiler. Türkiye’ de yakın ilişkiler içerisinde bulundukları KAFFED’ i kaybetmek istemeyen Abhazya yönetimi, özelliklede nimetlerinden yararlanmak istedikleri 2014 Soçi olimpiyatları bitene kadar KAFFED ile ilişkilerini aynı paralelde sürdürmek istediği açıktır. Bu durum aynı zamanda DÇB’ nin de işine gelmektedir.


Hatta bu uğurda Sn: Bagapş ‘ın Türkiye ziyareti sırasında Abhaz-Fed ve Kaffedi ortak ev sahibi olarak göstermiş, her iki federasyon arasında ortak bir metinde mutabakat sağlanmasına rağmen son anda Kaffed li Abhazlar tarafından Abhaz-Fed ismi bildiriden çıkarılarak ev sahibinin Kaffed olduğu ilan edilmiştir. Tüm bu yaşananlara karşı sesini çıkarmayan Abhazya, Abhaz-Fed yönetimini zor durumda bırakarak kendi kurumlarını baltalamış oldu. Hem kendi içlerinden hem de Abhazya bürokratları tarafından ayak oyunlarıyla deplase edilen Abhaz-Fed yönetimi derin bir travmaya maruz kaldı.


Türkiye ziyareti sırasında Sn. Bagapş’ la en çok fotoğraf çektiren, yanında en çok duran insanlar müthiş bir zafer duygusu içinde galibiyetlerini ilan etmiş oldular.


KAFFEDLİ ABHAZ’ LARIN SON KURBANLARI: ONURLU ADİGE BAYANLARI


İster istemez tüm bu gelişmeler Adige’ leri de olumsuz yönde etkilemektedir. Bugünlerde Kaffed çevresinde sıkça, gizlenmeye çalışılan bir skandal dile getiriliyor.


Kurum içinde uzun süredir gece gündüz çalışıp emek veren 2 Adige bayan’ ın Kaffed içindeki Abhazlar tarafından planlı yıldırma politikası ve psikolojik baskı sonucu işlerini bırakmak zorunda kaldığı iddaa ediliyor.


Kaffed içindeki yerlerini sağlamlaştırmak, bundan sonraki genel koordinatörlüğe yine Abhaz birini getirmek istedikleri dile getiriliyor. Muhtemelen yeni koordinatör kendi ekibiyle çalışmak isteyeceğinden 2 bayan kardeşimizi tehdit olarak algılayıp, bir tanesinin üyesi olduğu Ankara derneği seçiminde kendi özgür irade ve demokratik hakkıyla, yönetimin istemediği adaya oy vermesini bahane ederek kendi isteğiyle işi bırakmaya zorlandığı, bir diğerinin ise KAFFED binası dışında uzaktan çalışmaya başladığı konuşuluyor.


Bu psikolojik baskılara dayanamayan Adige bayanlarını pasifize etmeyi başaranlar, gelecek tepkileri önlemek içinde “isterseniz devam edebilirsiniz”,”kendi istekleri ile işi bıraktılar” deyip konuyu kapatmaya çalıştıkları, bu yaşanan olayları içlerine sindiremeyen bayanların onurlarını korumak için istemeyerek ayrılmayı seçtikleri iddaa ediliyor.


Bu konu bir çok yerde konuşulmasına rağmen şimdilik bir iddaa . Ama bu konuşulanlar gerçek ise tam bir skandal, büyük harflerle yazılması gereken HAYNEP tir. İlerleyen günlerde gerçek ortaya çıkacaktır.


Eğer doğruysa Adige toplumu bu olayın hem takipçisi olacaktır hem de onurlu kardeşlerine elbette sahip çıkacaktır. Ama Kaffed yönetimindeki ve derneklerindeki Adige’ ler bu durumu hayat görüşlerinin neresine koyacaklar çok merak ediyorum doğrusu.


Sevgili dostlarımız ve kardeşlerimiz iyi bilmelidir ki bizler asla kurumlara ve derneklere karşı bir yapılanma değiliz. İçimizde bu kurumlara yıllarını veren, emek ve çaba sarf etmiş bir çok insan da vardır. Bizimde özlemimiz bu kurumların etkin ve özüne dönük çalışmalar yapmasıdır. Yönetime sahip olmak her istediğini yapabilen, eleştirilemez ve yargılanamaz bir kutsal makam sahibi olmak anlamına gelmez. Gördüğümüz yanlışlıkları ve eksiklikleri dile getirmek, gerektiği yerde tartışmaya açmak sadece bizim değil oraya aidiyet duygusuyla bağlı herkesin görevidir.


Bizler Abhaz’ ların gerçek dostu ve kardeşiyiz. Birbirimize tahakküm ile değil iç işlerinde birbirine saygılı, sosyal, kültürel ve politik arenada işbirliği içinde olarak ilişkilerimizi sürdürme taraftarıyız. Bunu geçmişte yaptığımız gibi bundan sonrada devam ettireceğiz.


Dost acı söylermiş, ama artık hem KAFFED içindeki Abhaz’ ların ve bunlara destek veren, kendi örgütlerinin yanında duramayan ve yanlış yönlendirildiğine inandığım Abhazya Cumhuriyeti bürokrasisinin Türkiye’ deki Çerkes ve Abhaz toplumuna farkında olmadan zarar verdiklerini görmeleri gerekiyor artık.


Savaşta, kıtlıkta ve yoklukta bir olup, barış zamanında birleşemeyen Abhaz’ ların kendi iç çekişmelerinin günahlarını bizlere yüklememesi en doğrusu olacaktır.


Kaynak: www.chercessia.net
 

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Konuk Yazar Yazıları
Aбхазский - çakma çocuk ; geçmişini bilmeyen gelecgıni bilemez
Aбхазский İŞTE DOGRU BİR TESBİT ,, Bize bu kadar zarar verebilecek, kişileri yukarıdaki yazı da kişilik bozukluğu ve saçmalığyla karakteri bölmeye müsait bir tip kendi kimliğin bilmiyorken birden abhaz olduğun ona birileri söylemiş, oda (rıtcxa) çakma çocuk ; geçmişini bilmeyen gelecgıni bilemez…senin .yolun senin gibi karanlık olur ..Kaanlıkta gölgen bile san kabus olur .zaman bunu kazandıracak yada bu Aбхазский öğretecek fillerle çimenler anımsatırım sana ,amıstaların çobanlığı pekte yakışır k…….
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.