RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 26 Temmuz 2011, Salı 17:35:14 tarihnde eklendi. 1119 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnal Haşig

Gürcistan'ın Çerkes Soykırımını Tanıması
İnal Haşig İNAL HAŞİG "GÜRCİSTAN, RUSYA'NIN KUZEY KAFKASYA'DA Kİ EGEMENLİĞİNİ SARSIYOR"


26/07/2011. Abhaz Gazetesi  "Чегемская правда" Editörü ve Baş Yazarı Siyaset Yorumcusu İnal Haşig, Gürcistan Parlamentosu tarafından alınan "Çerkes Soykırımı Tanıma" Kararının siyasal etkileşimlerini yorumladı.


İnal Haşig "Bu alınan karar, Gürcistan'ı yöneten siyasi elit arasında bir buçuk yıl siren tartışmaları bir sonucudur. Ancak aralarında soykırımı tanımak ya da tanımamak üzerinde tartışmalar yaşandı. Ancak bu olaylar, bugünkü Rus - Gürcü ilişkilerine bağlı değil ve 19. Yüzyılın ikinci yarısında yaşanan gerçeklere dayanır. Aslında bu belge, Gürcistan'ın 2008 Ağustos Savaşında almış olduğu ezici yenilginin sonrasında Moskova'nın Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanınmasının bir sonucu olarak Tiflis Yönetimi tarafından resmi olarak uygulanan stratejinin bir parçasıdır.


Rusya, Tiflis'e göre Gürcistan'ın "Toprak Bütünlüğüne" müdahalede bulunduğu için bir numaralı düşmanı durumuna gelmiştir. Onu, savaşta galip gelerek geriye alabilmesi mümkün değil. Ancak, Gürcistan Devlet Yönetiminin bu stratejisi, Rusya’nın Kuzey Kafkasya’da ki egemenliğini aşındırarak ve Kuzey Kafkasya Halkları arasındaki ilişkileri yavaş, yavaş ortadan kaldırmaktır.  Abhaz ve kardeş Kuzey Kafkasya Halkları, Kabardey, Çerkes, Adıge vd (Gürcistan ile olan savaşta Abhazları aktif olarak destekleyen halklar)  ile aralarında kavga ortamı yaratarak kaybetmiş olduğu toprakları yeniden Gürcistan’a katma girişimi olduğu kesindir. Gürcistan tarafından Suhum’a karşı uygulanan bir davranış stratejisidir.         
Gürcistan Yönetimi, ilk olarak sadece Kuzey Kafkasya üzerine yayın yapmak üzere özel tv kanalı açtılar. (ilk bilgilendirme) Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırdılar ve son olarak Çerkes Soykırımının tanınması ile Gürcistan’da ki mevcut ideolojiye uygun, stratejik davranışın yönünü bizlere doğruluyor.


Aslında, Gürcistan bu konudaki gerçek düşüncelerini saklamak niyetinde bulunmuyor. Ünlü Gürcü Siyaset Uzmanı Aleksandr Rondeli, Çerkes soykırımı hakkında alınan kararını, Gürcistan’ın Kuzey Kafkasya’da ki imajını geliştirmek arzusunu taşıdığını yorumluyor. Gerçekten de bu olay Çerkes Halkı içerisinde olumlu yanıt aldı ve onun için olumlu oldu. Gürcistan, bu konudaki kendince başarılı çalışmalarını kesinlikle deneyecektir ve sürdürecektir.


Ve şimdi, Tiflis, “Soykırım” kartını oynayacak ve 19. Yüzyıl’da ortaya çıkan Kafkasya Savaşının sonuçlandığı, Çerkes Halkının sürgün edildiği yer olan bölgede yapılacak olan Sochi 2014 Kış Olimpiyatları’nın boykot edilmesi için yapılacak olan organizasyonu ayakta tutmak için çalışacaktır.


Gürcistan, bu bağlamda sadece dünyanın çeşitli yerlerinde dağınık bir biçimde bulunan Çerkes dünyasından umut etmiyor, ancak bazı Avrupa Ülkelerinden ve özellikle Baltık Cumhuriyetlerinden de destek alarak olimpiyatların boykot edilmesi fikrinin gerçek bir olasılık olduğunu düşünüyor. Ve Tiflis Yönetimi, Herhalde şunu da düşünüyor olmalıdır. Gürcistan, bu konuyu gündeme getirerek, Abhazya ile Rusya arasında genişleyen dostluk ilişkilerinin ve Rusya İmparatorluğunun varisi olarak belirtilen rusya Federasyonu ile Çerkes dünyasının  arasına ve bir ket koymak istemektedir. Bu gelişmeler Abhazlar ile Çerkes dünyası arasında belirli bir ölçüde soğumanın oluşması anlamına gelmektedir. Abhazlar, kendileri için baş düşman olan Gürcistan’ın Adıgeler tarafından desteklenmesi eylemlerini anlayabilmiş değiller. Çerkesler ise Tiflis tarafından Kabul edilen soykırım karşısında kardeş Abhazların neden sessiz kaldıklarını ve tepki vermediklerini anlayabilmiş değiller.


Gürcistan tarafından alınan soykırımın tanınması kararının gerekçesi, Gürcü – Rus ilişkilerinin mevcut durumu ile ilgilidir, XIX. Yüzyılın ortalarında yaşanan olaylar gerçeği ile uzaktan yaınıdan bir ilişkisi bulunmamaktadır. Gerçekten, bu belge, Çerkesler ve Abhazlar arasında benzer bir kaderi paylaştırıyor Burada, bu olay üstünlük kazandı. Abhazlara uygulanan soykırımın tanınması, otomatik olarak Gürcistan’a sorumluluk getirecektir. En azından XIX. Yüzyıl ortalarında yaşanan göç sonrasında Abhazya’ya Gürcülerin yerleştiği biliniyor. Bu konunun Abhaz Liderler tarafından göz önünde tutulmasını ve kaygan zemine taşınmasını Gürcistan Yönetimi açıkça istemez.
Çerkes Soykırımı’nın Gürcistan tarafından tanınması uzun vadede diğer komşuları ile ilişkilerinde sorunlara yol açabilir. Şimdi, Ermenistan tarafından, Türkiye’nin soykırım yaptığının kabul edilmesi konusu açılabilir. Ve Gürcistan’ın kendisi için örneğin,  Pontus Rumlarına ve Mesket Türklerine uyguladığı iddia edilen “soykırım” konusu açılabilir”


Kaynak: http://www.regnum.ru/news/fd-abroad/abxazia/1428466.html#ixzz1T0vSNnK1


 

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Konuk Yazar Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.