RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 23 Temmuz 2011, Cumartesi 09:42:30 tarihnde eklendi. 1545 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gezegenimizde Varolan Toplumların Renkliliği

SÜREGİDEN DÜZENE YAKIN DURANLAR, GERÇEĞİN MÜDAHALESİNİ ENGELLMEK İÇİN, BİNBİR KILIKTA KENDİLERİNİ PAZARA SÜRECEKLERDİR.
Gezegenimizde Varolan Toplumların Renkliliği 23/07/2011. Gezegenimizde varololan  toplumların renkliliği ve zenginliği , küreselleşme çağı ile birlikte gittikçe yara almaya başladı.Bu durum özellikle bizler gibi bundan şikayetçi olan geleneksel  toplumların  etkisiyle ve çabaları ile geciksede  tercih etmediğimiz yönde hızla yolalıyor. Bilinen tarih içerisinde buna benzer süreçler bu  gezegende daha öncede (en azından)birkaç kez  farklı coğrafyalarda yaşanmıştı ,fakat globelleşme çağında bu defaki ‘’coğrafya’’ tek ve henüz alternatif (bildiğimiz kadarıyla)  bir varoluş ortamı  da oluşmuş değil.
Artık bu konulara kafa yoran ,geleceklerimiz adına kaygı duyan insanlar kazancın yada kaybın nelerde olabileceğini daha kesin bir netlik ile görebiliyorlar , bu da yukarda bahsi geçen  sürecin nadir ‘’Faydalı’’etkilerinden biri olsa gerek.
Şimdiye kadar ki İnsanlık tarihinin almış olduğu mesafelerin ,yenilenme ve yaratımlarla olduğu kadar yıkımlar, acılar ve sıkıntılarla da yüzleştiğini  görüyoruz. Her  yıkımın ve acının sonrasında toplumlar hayata dönerken  yeni kavramlar, yeni algılar ve bakış açıları ile toplumsallıklarını oluşturmaya gayret gösterdiler, bu dönemlerde  İktidardakiler  önce yeni durumu  tahlil ederken, sistemin işleyişini gözeterek, kendi iktidar ilişkilerini en az şekilde zedeleyecek bir Simgesel  Söylem le oluşturulmasına dikkat ettiler , bunun sonucunda oluşan yapılardaki  düzen  işleyişi  bu söylemlerin etkisinden beslenerek toplumsal  yaşamın  genel  etik  ve politik çerçevesini  belirledi.
Bütün bu belirlenmişlik sanki gerçeğin üzerini örter  ve onun yerine geçmiş gibi görünür, yanı sıra bu gerçekliğin mağdurları için  düzen içinde varolma ortamları(tımarhaneler,cezaevleri)oluşur, fakat  hayat herdefasında  bir şekilde aradan,çatlaklardan (isyanlar,devrimler) gerçeği   bizlere gösterir ve hatta bazen bu çatlaklar o kadar büyür ve o kadar ışıldar ki onu hiçbir sıva kapatamaz, örtemez ve o gerçek bütün bu simgesel düzeni ele geçirir,İstila eder.
Bu gerçek istilası tüm yaşamı , gündelik olandan başlayarak altüst eder ve ogüne kadarki bütün yanılsamaları  yerlebir ederek  başka bir hayatın kapılarını aralar.
Bu süreçleri her toplum  , her  ulus aynı  şekillerde  yaşamıyor doğal olarak, bu  gerçekle yüzleşme anlarını   atalarımız farklı coğrafyalarda farklı toplumlarda  ve  farklı düzeylerde yaşadılar,bunun sonucu olarak  önlerine açılan hayatın kapıları  birbirleri ile oldukça farklılıklar gösterdi . Simgesel  Düzen ler içinde ki  iktidarından , ezilenine kadar  bütün yapılar da oluşan değerler  ve  kavramlar  bizlerin geleneksel değerleri  ile çatışmasını tamamlamış değiller, bu çatışmanın eklemlendiği  genel yapıları göz ardı ederek, kendimizi soyutlayarak  tamamlanacağını ( hele ki şu  dönemin  birbiriyle neredeyse iç içe girmiş dünyasında ) sanmak  başını kuma gömmekten başka bir şey değildir. 
Eğer  gerçeğin karşısına çıkan engeller  hakkında net tanımlar yapılamaz ve bu Düzen içerisinde ki işlevsellikleri  doğru değerlendirilemezse, zamanla bu engellerin bir şekilde  parçası haline dönüşülmesi  kaçınılmazdır.
Yurdunu severek ona çalışacaksan,onu geliştireceksen, samimi olarak canın pahasına onu koruyacaksan, bunu aynı şekilde yapanları tanıyacak, yakın duracaksın  gerektiğinde dayanışman  hatta tecrübelerini paylaşman  gerekecek, herkesin yurdu önemlidir, değerlidir, şoven  duygulara yerinde zamanında doğru tavrı koyacaksın.
Bu hareketlere, gerçeğin müdahelesini engellemek için  ilk önce o toplumun içinden  iktidara, süregiden simgesel düzene yakın duranlar  karşı çalışacaklar, ellerinde ki sağlanmış imkanları bu uğurda kullanacaklar, binbir kılıkta  kendilerini pazara süreceklerdir.
Vicdanı, İsyanı, İnsaniyeti  sadece  ihtiyaç duyduğunda  hatırlarsan, bunlar sadece  bu düzene  iyi  adapte olmanın  yollarını gösterir.

‘’Bir ordunun maneviyatı bozulup darmadağın olmaya başladığında kurtuluş yolu birdir, bu ‘’bayrağa dönmektir’’bayrağın dalgalandığı yere  sığınmak,dağılmış savaşçıları işaretin altında toparlamak.Bedensel ruhsal temizlikten ve eylemde kesinlikten yana olan yeni kuşaklar berrak fikirlerde bütünleşmelidirler; sınırları kesinkes çizilmiş,ne gereksiz ne gevşek, yaşamak için gereksinilen berrak fikirlerde’’---Machiavelli
Murat Tsugba……….  21.07.2011
 

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Murat Tsugba Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.