RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 06 Haziran 2011, Pazartesi 11:13:15 tarihnde eklendi. 1150 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bagapş Hakkında

ESEN ZAFER; SERGEY BAGAPŞ HAKKINDA GÖRÜŞLER
Bagapş Hakkında VE ŞİMDİ O BÜTÜN BUNLARDAN UZAK. ONUN YAPTIĞI BÜYÜKLÜĞÜ ANLATMAK DAHA GEREKMİYOR. ANLATTI ZATEN. ANLAMAK İSTEYEN VAR MI?

02/06/2011. Mart 2008 Sayın Bagapş Diaspora’ya sesleniyor,

Değerli Soydaşlarım, Sevgili Kardeşlerim.

... Abhazya Cumhuriyeti Devleti’nin Bağımsızlığı’nın da uluslararası camia tarafından tanınmasının uzun zaman almayacağı konusunda umutlarımızı daha da güçlendiriyor. Esasen dünyadaki politik dengeler hangi yönde değişirse değişsin halkımızın hedefinden en küçük bir sapma göstermeyeceği muhakkaktır…

Bizim temel hedefimiz devletimizin tanınmasını sağlamak, ülkemizi ve ulusumuzu Gürcistan’ın neden olduğu tehditlerinden koruyabilmektir. Bu amaçla Abhazya yönetimi olarak tüm gücümüzle ve her alanda tam bir seferberlik ilan etmiş durumdayız.

Bu yüzden her zamankinden daha çok güçlü olmamız, dayanışmamız ve ulusumuzun geleceği için omuz omuza vermemiz gereken…

Bu gün kişisel sorunlarımızı bir kenara bırakmamız ve tüm gücümüzü asıl problemin çözümüne sarf etmemiz gerekmektedir.

Devletimizin ve milletimizin geleceği ve onlarca yıldır sürdürdüğü tekrar bağımsız bir devlet olma mücadelesi için Abhaz-Abaza ve diğer Kuzey Kafkasyalı kardeşlerimizin oluşturdukları tüm kuruluşların, özellikle de Kafkas-Abhaz Dayanışma Komitesi ve bir çok ülkedeki Abhazya Devleti Temsilciliklerinin tam bir dayanışma ve senkronizasyon içinde hareket etmelerinden başka yolumuz bulunmamaktadır. Bu kuruluşlarımızın bir an bile vakit yitirmeden derhal çalışmalarına başlamaları büyük önem taşımaktadır.

Sizlerin desteğinize güveniyor ve inanıyorum!

Köprüden çok sular akıyor, herkes yarış içinde bu çağrıya koşuyor! O kadar sıkı, öyle hevesli bir yarış ki, öne geçmek için birbirlerinin ayaklarına basıyor, saha dışına itiyor.

Nisan 2011, sesleri boğulmaya çalışılanlardan bir kesimimizin yüreği buruk, sevgili Bagapş’ın yüreği buruk, …6 yıldır bu güne kadar gelememişsem bunun ayıbı benim olsun, aslında her yıl gelebiliyor olmam gerekirdi,… diyor.

Artık o bir şey söylemeyecek. Artık ondan bahsedecekler. Yaptıklarından, yapamadıklarından. Kimse ben veya biz ne yaptık diyecekmi ki? Hiç sanmıyorum.

Birileri diyor ki ;  Sayın Bagapş Türkiye’ye gelmeden ölseymiş, vekalet dönemi,  Devlet Başkanı'nın seçilme süreci, yeniden Türkiye ile ilişkilerin kurulması derken en az bir buçuk yıl daha geçermiş, bu sürenin ne kadar büyük bir kayıp olacağını söylemeye dil dahi varmazmış.  Bagapş hayatı pahasına tarihi bir görevi büyük bir bilinç ve sorumluluk anlayışıyla ifa etmiş. Ve en önemlisi Bagapş Türkiye ile ilişkileri başlatmak suretiyle hepsine sonuçlandırmaları gereken bir görevi miras bırakmış…

Kelime bulamıyorum. Bakış açısı tabi ki. Nasılsa kaybolan bir altı yıl yok. Olsa da ne farkeder? Nasılsa Sayın Bagapş bunun kabahati benim olsun! Dedi. O bağımsızlık kararında, savaşta, barışta tarihi bir görev yapmadı da, ölümcül hastalığına rağmen Türkiye ile ilişkileri başlatarak tarihi görev yapıyor.!

Bu ne şimdi? Neyin edebiyatı?

Bagapş görevini her zaman yapmamışmıydı?. Diasporanın desteğine güvenir ve inanırken, Diaspora görevini nasıl yaptı? Hangi ilişkilerdir başlatılan? Yaşarken üstlenilmeyen görevler değil midir, ona bu büyük görevi büyüklük yaparak yaptıran?

Mart 2010, Sayın Bagapş Türk Heyetini Kabul etmiyor.

Sayın Şamba diyordu ki; Bizler, Abhazya ve Gürcistan Yönetimleri arasında ki ilişkileri Gürcistan’ın kendisi ile görüşürüz. Bizler sizlerle, Abhazya ve Türkiye arasında ki ilişkileri görüşmeye hazırız. Türkiye’nin bölgemize olan ilgisini biliyoruz. Bizler diyalog kurmaya ve görüşmeye hazırız. Ancak, bizler bizim bağımsızlığımızı tanıyan ülkeler ile ayrıntılı konuları görüşebiliriz”… “Türkiye’nin bizim bölgemiz ile tarihi bağlantıları bulunuyor. Bizler, Nikaragua ve Venezuela ile diplomatik ilişkilerimizi güçlendiriyoruz. Eminim ki zamanla siyasi konjonktür değişecektir. Biz Bekleriz!”

Daha çoooook beklemek zorunda olduğunu anlayan Bagapş  Nisan 2011 de Türkiye’yeye geliyor.

Ve şimdi o, bütün bunlardan uzak. Onun yaptığı büyüklüğü anlatmak dahi gerekmiyor. Anlattı zaten. Anlamak isteyen var mı?

Sayın Bagapş’ın vefat haberi geldiğinde İstanbul da Genel Kurul Toplantısı vardı. Hepimiz sarsıldık. Ancak gördüm ki, bu güne kadar ki, hiçbir sarsıntı öne çıkan insanlarımızın kendine gelmesi için yeterli olmamış.  Derneklerden uzak, olan biteni izleyen toplumumuz içersinde, yaptığım sohbetler olmasa idi, gözlemlerimden muhakkak umutsuzluğa kapılabilirdim. İzlenimlerimi bir başka sefere aktaracağım.

Bu gün Sayın Bagapş’a verdiği mücadelede, sırtını hakettiği şekilde güçlendiremediğimiz için, bizleri bağışladığını umarak rahmet dilerken,  Abhazya ve dünyanın her yerindeki Abhazlara kaybımızdan dolayı sabır diliyorum. Ve elbetteki, en büyük sabrı, bütün bu yorucu koşuda, yılmadan sabırla vakurla, onun en yakını olan Ailesine diliyorum.

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Esen Zafer Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.