RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 29 Mayıs 2011, Pazar 06:34:01 tarihnde eklendi. 1174 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tertip Komitesi

ESEN ZAFER "BİZ HEMŞERİ DEĞİL DİASPORA HALKIYIZ, İŞİNİZE GELMESEDE"
Tertip Komitesi 04/04/2011

Esen Zafer (Çyüpha)

BU TERTİP KOMİTESİ HER KİMLERDEN OLUŞMUŞ. BÜTÜN KURUMLAR HANGİ KURUMLARDIR? İLAN EDİN Kİ SORUMLULARI BİLELİM. 

04/04/2011. Sayın Bagapş geliyormuş. Kendisinden birşey duymadık henüz. Ne resmi Sitesinde, ne Diaspora halkına sunulmış bir beyan veya açıklama yok. Geliş şekli sevincimizi yıllar süren beklentimizi gölgeledi.

Tertip Komitesi, bir açıklama yapmadan önce Facebook sayfalarında, insanlar sevinç içinde ve sorumsuzca, birbirlerine haber veriyorlar. Geliyor! Uzuncaormana geliyor! Hurraaa ! Adını açıkça yazmamış bir kardeşimiz, sorular üzerine, ’ Türkiye Cumhuriyetinin Resmi davetlisi olarak geliyor.’’ diyor. Davetiye nerde peki, diye sorunca  Çeviriyor, ‘’diplomatik vize ile geliyor!’’

Nihayet bu sabah Tertip Komitesi??? Açıklama yapıyor. Bu açıklamalardan anlıyoruz ki, bütün kurumlar???

...Sayın BAGAPŞ’ın bilgisi ve yönlendirmeleri çerçevesinde yürütülen  temaslar sonucunda ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin nazik yaklaşımı ile Sayın Sergey BAGAPŞ’ın Türkiye’ye gelişi kesinleşmiştir...

Bu tertip komitesi her kimlerden oluşmuş. Bütün Kurumlar hangi kurumlardır? İlan edin ki sorumluları bilelim.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti oturup tüm kurum ve kuruluşları ile ‘’e hadi sizde Devlet başkanınızla buluşun mu dedi?’’ Herhangi bir makama yapılan bir başvuru, bir cevap bir muhatap, herhangi birşey var mı?

İcazetle gelenin atıfet’le aşağılandığını öğrendiğimiz şu günlerde, en azından hangi makamların ne sebeple  nezaket gösterdiklerini öğrenmek hakkımız değilmidir?

Ankara’da Hemşerileri ile buluşacak??? Ne demektir? Ankara da sayın Bagapşın Hemşerileri mi var?

Bir Devlet Başkanı bir ülkeye ziyarette bulunduğunda o ülkenin, önde gelen şahsiyetleri, ticaret kurumları vs. İle buluşur. Devletine bir takım anlaşmalar yapacak yollar açar. Bu olağandır. Gelmişken halkıyla buluşmakla, halkı ile buluşmaya gelmek biraz farklıdır.

Bir kardeşimiz sitede Fatih Beyin yazılarına tepki göstermiş. Bir durumu vurgulayarak sormuş.

... Bizim burada olmamıza sebebiyet veren Rusya ile anlaşıp müttefik olabiliyoruzda  Akp yönetimindeki Türkiye ile mi anlaşamayacağız...

İşte akıl karışıklığından, bulanık sulardan söz etmemizin nedeni bu!

Müttefik olmadan önce yaşananlar, mücadelelerden haberiniz mi yok acaba? Eğer abhaz Halkı her baskıya rağmen, özgürlüğünü ilan etmemiş, açlığa ve safalete rağmen direnmemiş olmasa idi bu sonuç alınırmıydı?

Rusya çıkarları gereği bağımsızlığını ilan eden, Abhazyayı tanımıştır. Kerhen de olsa, Putin siyasi davranarak, geçmişte sizlere karşı hatalarımız oldu! Şeklinde beyanda bulunmuştur. Abhazya, Rusya ile sınır komşudur. Abhazya Türkiyeden ve diasporadan yardım istemiş, karşılığında ise Türkiyenin hükümeti olan AKP Gürcistan ordusu eğiterek, silahlandırarak Abhazlara saldırmalarına yardım etmiştir. Bunca yıldır da bırakın bir özür dilemeyi, tersine Gürcistan'la işbirliği etmektedir. Şimdi gösterdiği nezaketsiz nezaketin nedeni de Rus-Türk İşbirliği gibi ticari nedenlerdir. Bu da geçicidir. Sizler Diaspora da tutarlı bir halk hareketi  tavrı ile mi mücadele ediyorsunuz? Yoksa bir yol açmak için imzalarımızı cebine koyup ticari anlaşmalar peşine koşma yollarından mı koşuyorsunuz?

-          Bunu anlamıyormusunuz, perdelemek mi istiyorsunuz?

Ayrıca kardeşimiz diyor ki,

...insanların olaylara bu kadar ilgisiz kalmasının sebebide siz ve sizin gibi düşünen ve söylemlerde bulunan insanlarımızdır...Özür dilerim ama bu satırları okuyunca güldüm. Bu durumlarda ilk sorulması gereken soru – Biz neyi yanlış veya eksik yapıyoruzdur. İnsanlar neden derneklere güvenemiyordur.

İnsanlarınızı hangi koşullarda ne için arıyorsunuz? AKP den veya CHP den veya MHP her ne ise vs. Adayınız olduğunda oy toplamak için mi? İnsanlarımız belki de balık hafızalı değillerdir ve verilen sözlerle yapılanları değerlendirebiliyorlardır. Devletin her kurumunda insanlarımız var. Ne yaptılar? Ben bizim köyde Kooparatifin satıldığını hatırlıyorum örneğin. Biz zamanlar iş onların ayaklarına geliyordu. İmece ile konserveler yapılırdı vs. Şimdi çocuklarımız, işten yorgun argın eve geldiklerinde onlardan hala apsuva ackuncalık bekliyoruz.

Onların temiz akıllı olabilecekleri aklınıza gelmedi mi? Sizler, heleki anneler Şehit analarının yanına bir uğrayın. Tarihinize bir bakın, en azından yakın tarihe bir bakın, biraz araştırın.

Evet zengine süründe geç fakirden sakın da geç siyaseti, geçici zaferlerle, bir avuç insanın çıkarını sağlar. Onlar da zulümde işbirliği yaparlar sonunda. Paranın dini milliyeti olmadığını çocuklar bile biliyor.

Sözü fazla dolandırmaya gerek yok. Diledik ki, her baskıya rağmen, insanlarımız, kararlı, tutarlı, onurlu bir yol izlesinler. Diasporamız tam bir birlik içinde Abhazyamızın ardında olduğunu göstersin. Rusya ya da, Türkiyeye de, Batının güçlerine de, her istediklerini yapamayacaklarının dersini versin.  Buna muktedirdik. Bizlerin bu gücü var. Bütün bu ortada olan gerçekliklere rağmen izlediğiniz yol bu ise, eminim herkes layığını bulacaktır.

Misafirin değeri bizim için kutsaldır. Tanrıyı bekletecek kadar ve hatta topraksız kalmayı göze alacak kadar. Hikayelerde kalmış herhalde. Misafir geldiği evden başka bir eve gidip kalamaz bile. Dilinizden düşmediği halde Apsuvara kurallarının üstünde tepinip, siyaset yapanlar, icazete rıza gösterenler, ne yapalım düzen böyle, deyip düzene boyun eğenler ve hatta destekleyenler, saldırılar tehditler, parlak güneşin önünden geçen geçici bulutlar gibidirler bilesiniz.

Birliğinizin içinde!, demiştim zaten bize ikinci bir Kaffed lazım değil diye. Sürpriz olmadı. Biz bu birliği tanıyoruz zaten.

Biz tekrarlıyoruz. Gelen bizler için son derece değerli , Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı’dır. Böylesi bir misafir, tertip komitesi, tüm kurumların ortak çabası, hemşerileri gibi yuvarlak sözlerle ağırlanmaz. Biz hemseri değil diaspora halkıyız, işinize gelmesede.

Sayın Bagapş, bu tertiplere rağmen geliyorsa, büyüklük yapıyordur. Sizlerde sorumluluğunuza imzanızı atmalı ve tertip komitesi gibi yuvarlak sözlerden kaçınarak, layıkı ile tertip komitesinin kimlerden oluştuğunu, hangi kurum ve kuruluşun ne şekilde katkıda bulunduğunu, deklare etmelisiniz.

Bu durumun hayırlı sonuçlar vermesini dileriz.

Halkımıza Saygılarla

Kaynak: habsuvob@gmail.com

Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Esen Zafer Yazıları
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.