RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 12 Mayıs 2011, Perşembe 20:10:36 tarihnde eklendi. 412 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

10 Haziran 2007 tarihinde yapılacak olan BDT toplantısı üzerine

10/06/07 Tarihinde yapılacak olan BDT Toplantısına G. Soros Cumhuriyetinin
10 Haziran 2007 tarihinde yapılacak olan BDT toplantısı üzerine 10 HAZİRAN 2007 TARİHİNDE SNT. PETERSBURG’DA YAPILACAK OLAN BDT TOPLANTISI ÜZERİNE DÜŞÜNCELER :

10/06/07 Tarihinde yapılacak olan BDT Toplantısına G. Soros Cumhuriyetinin (1) Devlet Başkanı Sn. Saakaşvili’nin de katılacağı belirtilmektedir. Ayrıca bu toplantı öncesinde 30-31/05/07 tarihlerinde G. Soros Cumhuriyeti yöneticileri ve Rusya Federasyonu yöneticileri arasında Tiflis’te Saakaşvili’nin toplantıya katılması durumunda Rusya Federayonu Devlet Başkanı Sn. V. Putin ile yapılması planlanan görüşmenin ön hazırlıkları yapılmaktadır.

Rusya Federasyonu ve G. Soros Cumhuriyeti arasında süregelen anlaşmazlıklar acaba yapılması beklenen bu görüşmede sonuca bağlanabilir mi? Acaba her iki tarafı da memnun edebilecek bir sonuç çıkabilir mi? Yoksa diplomatik anlamda ucu açık bir takım söylemlerle geçiştirilerek sorunların çözümü ileri tarihlere mi bırakılır

Bu konuda yorum yapabilmek için iki ülke arasında görünürde var olan sorunlara bakmak gerekir.

Sorunların başında; G. Soros Cumhuriyetinin NATO şemsiyesi altına girmek istemesi geliyor. Diğer sorunlar bu ana sorunun çevresine sıralanabilir. G. Soros Cumhuriyeti özellikle Sn. Saakaşvili’nin iş başına gelmesi ile birlikte askeri yapılanmasını tamamen ABD ve Türkiye’den gelen askeri personelin eğitimi altında NATO standartlarına göre konuşlandırmaktadır. NATO ülkelerinden almış olduğu Askeri araç ve mühimmatlarda işin cabası.

Ayrıca Askerlerini BM ve NATO şemsiyesi altında dünyanın sorunlu bölgelerine göndermekte ve bu şekilde de ileride kendisi açısından sorunlu olan Abhazya ve Güney Osetya’da da kullanabilmek amacı ile eğitimlerini sağlamaktadır. Saakaşvili son olarak Askerlerinin Kosova’ya gönderilmesi amacı ile Tiflis’te yapılan Askeri törende bu özlemini açıkça belirtmiştir

Geçmişteki demeçlerinde de Abhazya ve Güney Osetya’da bulunan BDT Askerlerinin yerine NATO Birliklerinin bulunmasını istediğini açıkça belirtmektedir.

Rusya Federasyonunun ise G. Soros Cumhuriyeti ve Diğer komşu ülkelere NATO birliklerinin ve füzelerinin yerleştirilmesi ile ilgili olarak negatif tepkisinin olduğu ve bu konuda da kararlı olduğu bilinmektedir.

Ayrıca Rusya Duması nın Abhazya’nın tanınması ile ilgili olarak 2006 yılı içerisinde  tavsiye kararı alması, Rusya Federasyonu Yöneticilerinin de Başta Devlet Başkanı Sn. V. Putin olmak üzere vermiş oldukları demeçlerde Abhazya sorununun tarihsel gerçekler ışığında çözülmesi gerektiğini, Kosova’nın bağımsızlığının tanınmasının Abhazya’nın Bağımsızlığının da tanınması için fırsat oluşturacağını belirtmişlerdir. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sn. Lavrov Abhazya sorununun Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sorununa benzediğini belirtmesi, Abhazya’da herhangi bir savaş ortamının yaratılmasına izin verilmeyeceğinin vurgulanması, Rusya Federasyonu Yönetiminin bu konudaki kararının ne olduğu hakkında bizlere bilgi vermektedir.

Rusya Federasyonu içerisinde çeşitli iş koşullarında çalışarak elde ettikleri gelirler ile G. Soros Cumhuriyetine para aktaran iş çevreleri de Rusya da sorun yaratmaktadır. Rusya’da bu konuda toplumda “bizim sırtımızdan elde edilen paralar ile bize karşı silahlı kuvvetler kuruluyor” diyerek muhalif bir tutum oluşuyor.

G. Soros Cumhuriyetinden gelen sahte içki skandalları da hala güncelliğini koruyor.

Son olarak G. Soros Cumhuriyeti Rusya’dan Abhazya ve G. Osetya’da Rus-Gürcü Gümrük kapılarının açılmasını istedi. Ancak Rusya bu konuyu reddetti. Buna bağlı olarak G. Soros Cumhuriyeti, Rusya’nın DTÖ’e (Dünya Ticaret Örgütü) girmesini engelledi. Bu olay Rusya tarafından şantaj olarak algılandı.  Bu konu da iki ülke arasında önemli sorunlardan birisi

Yukarıda iletmiş olduğumuz sorunlar aslında birbirine bağlı sorunlar. Çözümü de ayrı, ayrı düşünülemez. Ana sorun Rusya Federasyonu’nun NATO tarafından düşman güç olarak görülmesi ve Rusya’nın çevresinin de NATO tarafından eski Sovyet Cumhuriyetleri ile birlikte askeri bir çembere alınma çalışmalarının sürdürülmesidir. Bu çalışmalar Rusya yönetimi tarafından özellikle ABD Yönetimi hedef alınarak karşı tavır sergilenmektedir.


Rusya Federasyonu, özellikle güney sınır bölgesinde tamamen kendisine karşı olan ülkeler yapılanmasının olmasını istememektedir. Bu onlar için vazgeçilmez bir ülke politikası olma özelliğini korumaktadır.

 

Şimdi, 10/06/07 tarihinde Snt. Petersburg’da yapılacak olan BDT toplantısında iki ülke liderleri buluşurlarsa sorunların çözümü için ne tür somut adımlar atacaklar. G. Soros Cumhuriyeti Lideri, Anti Rusya Politikasını ortadan kaldırmak için Rusya Liderine ne tür şantajlar yapacak? Rusya lideri bu tür şantajlara nasıl boyun eğecek ve tavizler verecek. Arkasına ABD ve NATO Desteğini aldığını iddia eden Saakaşvili BDT içerisinde aynı patavatsızlığını sürdürebilecek mi? Diğer BDT liderleri Gürcistan’ın bölgede yaratmış olduğu rahatsızlıklar karşısında tepki göstermeyecekler mi? Sadece seyirci mi kalacaklar?

 

Bölgenin ve BDT’nin lideri konumundaki Rusya Federasyonu, G. Soros Cumhuriyeti lideri Saakaşvili’nin şantajlarına boyun mu eğecek? Toplantı ve sonrası dönemlerde hep birlikte göreceğiz.

 

Abhazya Devleti yönetimine düşen görev BDT Toplantısı öncesi ve sırasında kendi haklılığını anlatacak Lobi çalışmalarını hızlandırmalı ve BDT Liderleri ve delegasyonları ile bilgilendirme anlamında sıcak temaslarda bulunmalıdır.

 

Abhazya; bugün için kendisine uygulanan Siyasi ve ekonomik ambargodan doğan mağduriyetinin kaldırılması için BDT den çıkacak olan sonuç bildirgesinde kendisine destek kararı aldırma girişiminde bulunmalıdır.

 

10  Haziran 1997 Tarihinde yapılacak olan BDT Liderleri Toplantısı sırasında G.Soros Cumhuriyetinin kimliği ortaya çıkartılmalı, bölge için bu ülkenin şu andaki yöneticilerinin ne tür tehlikeli unsurlara sahip olduğunun ortaya çıkarılması gerekiyor. Bu toplantı bunun için bir fırsat olabilir. Rusya Federasyonu Yönetimi bu fırsatı değerlendirmelidir. Bölgede oynanmak istenen oyunları ortaya çıkarmalıdır. Abhazya Devleti yönetimi de bu konuda elinden gelen desteği vermelidir.

(1) Gürcistan Cumhuriyeti. Amerikalı spekülatör Soros tarafından verilen destek sayesinde Şvarnadze yönetimi devrilmiştir. Bu desteğin Soros tarafından da itiraf edilmesi sonucu. Gürcistan Halkı kendi insiyatifi ile iktidarı belirleyene kadar tarafımdan G. Soros Cumhuriyeti olarak adlandrılacaktır.

30.05.07

Fatih ATAN


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.