RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 26 Nisan 2024, Cuma 16:59:27 tarihnde eklendi. 1409 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bardağı Taşıran Son Damla!

ABHAZ – FED YÖNETİMİ, ABHAZYA CUMHURİYETİ’NİN ULUSLARARASI SİYASETİNE VE ABHAZ DİASPORASINA KARŞI ZARAR VERİCİ TUTUMU NEDENİYLE İSTİFA ETMELİ, ETMİYORSA GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLMELİDİR.
Bardağı Taşıran Son Damla!

26/04/2023. Antalya. 26 Nisan 2024. Abhazyam.com. Fatih Atan. (Atanba - Тванба). (Güruh diyerek, Abhaz Gelenek ve Göreneklerine saygısı olmayanlara yanıtımdır). Değerli abhazyam.com izleyicileri, Abhaz Dernekleri Federasyonu VIII. Olağan Genel Kurulu 12 Kasım 2023 Tarihinde gerçekleşti. 3 aday ve listenin seçime girdiği genel kurulu Levent Belin (Atrışba) başkanlığında ki liste kazandı.

Ben uzun bir yazı yazmayacağım, zaten 5 aylık bir süreç geçti, ancak Abhaz – Fed yönetimi, göreve geldiğinden bu yana, Abhaz Diasporasının örgütlenmesi konusundan önce, Abhazya Cumhuriyeti’nde yaşanan siyasal olaylar karşısında, belli bir bilgi birikimine sahip ve hakim olmadan, üyesi bulunan dernek yönetimlerine de gerekli bilgileri vermeden, görüşler açıklamaya başladı.

Bu açıklamalar önce, Pitsunda devlet konukevi konusunda ortaya çıktı, daha parlamento üyelerinin bile net olarak bilmediği, yasal olarak yürürlüğe girmeyen Pitsunda devlet konukevinin Rusya devlet yönetimine kiralanması hakkında bir açıklamada bulundu.

Bu açıklama, hem Abhazya’da hem de Abhaz Diasporasında tepkilere neden oldu ve yapılan eleştirilere de, özellikle de Abhaz – Fed Başkanı tarafından, Abhaz geleneklerine aykırı bir biçimde tepki gösterildi.

Abhaz –Fed yönetimi, bu tavrının yanlış olduğu belirtilmesine rağmen herhangi bir özeleştiride bulunmadan, tepkisel davranışını sürdürdü. En son örneği, uzun zamandan beri Abhaz Dernekleri ile yapılması gereken toplantı, dernek başkanlarının ısrarı ile 20 Nisan Tarihinde Ankara’da gerçekleşti.

Tüm dernek başkanlarının katılmadığı toplantı, Abhaz – Fed yönetiminin, kendisini tanıttığı, dernek başkanlarının kendi çalışmaları ve genel sorunlar hakkında ki görüşlerini almadan sonlandırıldı. Ha bu arada, sorunları açıklamak isteyen dernek başkanları da, yönetim üyeleri tarafından, yine Abhaz geleneklerine uymayan bir biçimde engellendi.

Ayrıca, Dernekler ile ilişkiler konusunda yönetim tarafından göreve gelen Levent Geç,  toplantı tarihine kadar hiçbir biçimde ilişkide bulunmadığı Antalya Abhaz Dernek Başkanı Şamil Gümüş’e, “başkan telefonunuzu bekliyoruz!” diyerek tam bir saygısız davranışta bulunmayı kendi açısından herhangi bir sakınca görmemiştir.  

Toplantı, aslında sadece 21 Mayıs’ta yapılacak olan, Kefken anma törenlerinde ki çalışma ile tek başına masada olmalıydı. Ancak Kocaeli Abhaz Kültür Dernek Başkanı Hasan Konca, toplantı da yoktu ve bu durum konu da olmadı.

Komisyon oluşturulmuş, başkanlığa da Hasan Konca seçilmiş, ama bugüne kadar da Hasan Konca ile herhangi bir ilişki kurulmamış.

Abhaz – Fed Yönetimi, anmanın Tatil gününde yapılması ve diğer Kafkas – Çerkes dernekleri ile birlikte yapılması konusunda öneri getirmiş ve ısrarcı olmuş, ancak geçmiş dönemlerde yaşanan sıkıntılar nedeniyle özellikle, toplantıda bulunan Ayhabılar tarafından Kefken anmasının, Abhazya Cumhuriyeti’nde ki sürgünü anma töreni ile aynı tarihte, Abhaz Diasporası tarafından yapılması gerektiğini vurgulamışlar.

Diğer Kafkas gruplarının anma törenlerini Rusya’nın kınanması ve soykırım anması biçimine dönüştürme çalışmaları bilindiği için 21 Mayıs’ta yapılması kararı alınmış.

Toplantı sonrasında Abhaz - Fed ve başkanlar arasında son olarak güneme getirilen konu, aslında bundan birkaç gün önce, yine kendilerine Çerkes diyen kişi ve guruplar tarafından, her yıl Türkiye’ye gelerek konserler veren Kızılordu Korosu hakkında, sosyal medya üzerinde anti propaganda yazıları yazılması oldu.

Bu yazılardan birisi de 21 Mayıs 2024 Tarihinde Antalya’da Kızılordu Korosu tarafından verilecek olan konsere karşı protesto eyleminde bulunulması çağrısında bulunanlara 24 Nisan Çarşamba günü “Sanata karşı saygılı olun, sakin sakin koroyu dinleyin. Bu arada Rus çarlığı ile Kızılordu’yu karıştırmayın. Protesto etmek istiyorsanız, öncelikle Kafkas soylularından başlayın!” diyerek, yanıt vermiştim.

Kendilerini Çerkes olarak nitelendiren, özellikle de İstanbul’da bulunan STK’lar da “İstanbul Kafkas Sivil Toplum Kuruluşları Koordinasyonu” oluşturarak “Rus Kızılordu KorosununÇerkes Soykırım ve Sürgünü’nün 160. Yıl DönümündeÜlkemizde Konser vermesi Kabul Edilemez!” diyerek bir bildiri de yayınladılar.

Rus Kızılordu korosu, yıllardır Türkiye’de konserler verir ve bugüne kadar da herhangi bir protesto biçimi yaşama geçirilmezdi, ancak özellikle Rusya – Ukrayna ihtilafı nedeniyle, kendilerini Çerkes olarak adlandıran gurupların, anti Rus propagandaları son günlerde etkisini artırdı. Abhaz Diasporası olarak bizler, bu konuda itidalli davranarak, Abhazya Cumhuriyeti Devleti’nin uluslararası politikalarına sıkıntı verecek ne bir açıklama ne de eylemde bulunduk.

Ancak Abhaz – Fed Yönetimi 25 Nisan 2024 Tarihinde, hem Abhazya Cumhuriyeti’ni hem de Abhaz Diasporasını sıkıntıya sokacak, bir bildiri yayınladı.

Abhaz – Fed, Türkiye’deki Abhaz Derneklerinden onay almadan, hem Abhazya Cumhuriyeti’ni hem de Abhaz Diasporasını sıkıntıya sokacak bu kadar önemli bir konuda Abhaz geleneklerine hiçbir biçimde uymayan bu bildiri ile “BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA!”yı koymuş oldu.

Sosyal Medya’da “AKLINIZI BAŞINIZ ALIN!”diyerek uyardığım, Abhaz Fed Yönetimi bildirisinde,Kefken Anıtı’nı ve Kızılordu Fotoğraflarını koyarak, “KINIYORUZ! Rus Kızılordu korosu ve Dans TopluluğununKuzey Kafkas halklarının soykırım ve sürgünü anma haftasında Ankara, İstanbul, Bursa ve Antalya’da gösteri düzenleyecek olması, halklarımızın en büyük ortak hassasiyetinin görmezden gelinmesi, yok sayılmasıdır. İptal Edilmelidir!” diyordu.

Bu bildiri doğal olarak, Abhazya Cumhuriyeti devlet yönetiminde ve Abhaz Diasporasında ciddi bir tepkiye yol açtı. Bu bildiri yüzünden Abhazya Cumhuriyeti’nin uluslararası siyasetine, birlikte mücadele vermiş olduğu Rusya Federasyonu ile ilişkilerine zarar verecek bir konuma geldi.

Abhaz – Fed Yönetimine, bu bildirinin Abhazya Cumhuriyeti’ne ve Abhaz Diasporasına ne tür zararlar verileceği anlatılmasına, bidirinin geri alınması gerektiği, Türkiye’deki Abhaz Dernekleri çoğunlouğu tarafından kabul edilmediği belirtilmesine rağmen, geri alınmaması, Kasım 2023’de seçimi kazanan yönetimin meşruluğunun tartışılmasını gündeme getirdi.

Kasım 2023’den günümüze kadar Abhaz Diasporası, Abhaz dernekleri ile Abhaz geleneklerine bağlı olarak herhangi bir biçimde ilişkiye girmeyen, Abhazya Cumhuriyeti Devleti ile sorun çıkartacak politikalar izleyen ve eleştiri kabul etmeyen, eleştiri – özeleştiri mekanizmasını oluşturmayan bu yapı, topluma zarar verecek duruma gelmiştir.

Abhaz Dernekleri Federasyonu Delegesi olarak, eleştiri kabul etmeyen, yaptıkları yanlışları doğru olarak gören, bu konuda ısrar ederek yaşama geçiren, ileride uygulayacağı çalışmalarla, hem Abhazya Cumhuriyeti Devleti’ne, hem de Abhaz Diasporasına zarar vereceği görülen yönetimin istifasını, eğer istifa etmiyorsa, Abhaz – Fed Ayhabılar Kurulu ve Denetim Kurulu’nun, Abhaz – Fed Yönetimini görevden el çektirmesini ve Abhaz Dernekleri Federasyonu’nun Olağanüstü Genel Kurul’a götürülmesini öneriyorum.

Sonuçta, oy vererek seçilmesine destek olduğumuz, Abhaz – Fed Yönetiminden desteğimi geri çekmiş bulunuyorum!

1977-78 İstanbul Abhaz Kültür Derneği YK Üyesi, KADK Eski Üyesi – Sekreteri, Antalya Abhaz Kültür Derneği Kurucu Üyesi, Denetim Kurulu Üyesi ve Abhaz – Fed Genel Kurul Delegesi, Abhazyam.com Genel Yayın Yönetmeni.

Fatih Atan. (Atanba - Тванба).

www.abhazyam.com


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.