RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 21 Şubat 2024, Çarşamba 13:55:53 tarihnde eklendi. 66 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dmitry Gulia Doğum Günü’nde Anıldı!

ABHAZ ALFABESİ’NİN KURUCUSU, ABHAZ KÜLTÜRÜNÜN GELİŞİMİNİN ÖNDERİ ÜNLÜ YAZAR DMİTRY GULİA 150. DOĞUM GÜNÜ’NDE ANILDI!
Dmitry Gulia Doğum Günü’nde Anıldı!

21/02/2024. Suhum. 21 Şubat 2024. Apsnypress. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба). 21 Şubat, Abhaz edebiyatının kurucusu Dmitry Iosifovich Gulia'nın (02/21/1874 – 04/07/1960) doğum günüdür.

Bugün Suhum'da, adını taşıyan Abhaz Devlet Filarmoni Orkestrası'nın önünde bulunan parkta bulunan. yazarın anıtına çiçek bırakma töreni düzenlendi. Devlet Başkanı Aslan Bjaniya, Devlet Başkan Yardımcısı Badra Gunba, Parlamento Başkanı Lasha Ashuba, Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı Abesalom Kvarchia, Parlamento üyeleri, Hükümet üyeleri, Abhaz şairleri ve yazarları, akademisyenler ve toplum Dmitry Gulia'nın anısını onurlandırmak amacıyla törene katıldılar.

Dmitry İosifovich GULİA 21 Şubat 1874 Tarihinde Guldripsh Eyaleti Gumista Bölgesi Uarcha Köyü'nde doğdu. 07 Nisan 1960 Tarihinde Agudzera Köyü'nde öldü.

Dmitry GULİA fakir bir köylü ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük çocukluğu döneminde Guıma'da bulunan bütün Abhazlar gibi ailesi ile birlikte Türkiye'ye göç etti, ancak babası ailesini yeniden anavatanına geri döndürmeyi başardı. Öğretmen oldu. 1892 yılında K. D. MAÇAVARİANİ ile birlikte bugün kullanılan Abhaz alfabesini hazırladı. 1912 yılında Dmitry GULİA'nın şiirleri bir bütün halinde toplandı.

Dmitry GULİA 1921 yılında ilk Abhaz Tiyatro Topluluğunu kurdu. Abhaz dilinde yayınlanan "Apsny Gazetesi"nin ilk yayıncısı ve editörü oldu. Dmitry GULİA 1919 yılında Muhacir'da bulunan Abhazlar için yazmış olduğu "Yaban Ellerdeki Gökyüzü Altında" öyküsünü yazdı. Dmitry GULİA Roman olarak "Kamachich", "Benim Yuvam" Destanı, "Abhazya hakkında Şarkılar", "Köyde Sonbahar" vd.

Dmitry GULİA, Abhaz kültürünün gelişminin dahisi olarak yer aldı. Onun Abhaz Etnografyası, tarihi, dili, konularında okullarda okutulan ders kitapları bulunuyor. İncil ve hristiyan dualarını ilk olarak Abhaz diline çevirdi. Şairin mezarındaki yeni bir anıt heykeltraş S. İVANBA tarafından 2009 yılında inşa edilerek açıldı. Eski anıt 1992 - 1993 kurtuluş savaşı sırasında Gürcistan'a bağlı terörist guruplar tarafından bomba ile patlatılarak imha edilmişti.”

Kaynak: https://www.apsnypress.info/ru/home/novosti/item/10011-v-sukhume-proveli-miting-posvyashchennyj-150-letiyu-so-dnya-rozhdeniya-dmitriya-gulia

www.abhazyam.com


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.