RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 20 Aralık 2023, Çarşamba 12:17:53 tarihnde eklendi. 316 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abhazya Parlamentosu Heyeti Türkiye’de!

ABHAZYA CUMHURİYETİ PARLAMENTO HEYETİ, 19 – 21 ARALIK 2023 TARİHLERİ ARASINDA TÜRKİYE DİASPORASINI ZİYARET EDİYOR!
Abhazya Parlamentosu Heyeti Türkiye’de!

20/12/2023. Suhum. 19 Aralık 2023.Apsnypress. Fatih Atan (A’tanba - Тванба). Abhazya Cumhuriyeti Parlamento basın servisinin bildirdiğine göre, Abhazya Parlamentosu heyetinin Türkiye ziyareti kapsamında 19 Aralık'ta Abhazya Cumhuriyeti Tam Yetkili Temsilciliği ile bir çalışma toplantısı düzenlendi.

 

Taraflar arasında yapılan detaylı görüşme sırasında Abhazya'nın Türkiye'deki Tam Yetkili Temsilcisi İbrahim Avıdzba, milletvekillerine Tam Yetkili Temsilciliğinin ana çalışma konuları hakkında bilgi verdi.

 

Abhazya Cumhuriyeti’nin Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi İbrahim Avıdzba, toplantı sırasında yapmış olduğu konuşmada,  “Abhazya'nın Türkiye'deki temsilciliğinin temel hedefleri, diasporalar arası bağların yanı sıra tarihi Anavatan ile bağların güçlendirilmesi ve geliştirilmesi, konsolosluk hizmetleri ve yurttaşlara destek, dış politika girişimlerinin uygulanması ve Abhazya'nın nesnel imajının kapsamlı bir şekilde desteklenmesidir” açıklamasında bulundu.

 

Abhazya Cumhuriyeti Parlameto heyeti, Rashid Aiba, Venori Bebiya, Batal Djopua, Narsou Salakaya, Demur Gogia ve Inar Gitsba'dan oluşan heyete ayrıca Abhazya Cumhuriyeti Devlet Geriye Dönüş Komitesi Başkanı Vadim Kharazia, Devlet Komitesi Başkanı Aslan Sangulia ve Atavatana Geryei Dönüş Fonu başkanı Enver Chamagua’da eşlik ettiler.

 

Abhazya Cumhuriyeti Heyeti, ayrıca Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Levent Atyrıshba ile de görüştü.  

 

Taraflar artasında yapılan toplantı sırasında, diaspora ortamında Abhaz dilinin çalışılması için gerekli ek koşulların yaratılmasını, etnokültürel değerlerin, geleneklerin korunması ve geliştirilmesini içeren projelerin yaşama geçirilmesini amaçlayan güçlendirme çalışmaları konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Abhaz heyetinin ziyaret programı, aynı zamanda Abhaz-Abaza Diasporası insanlarının yoğun olarak yaşadığı köy ve yerleşim yerlerine ziyaretleri de içeriyor.

 

Abhaz heyetinin Türkiye Cumhuriyeti ziyareti 21 Aralık tarihine kadar sürecek.

 

Kaynak: https://www.apsnypress.info/ru/home/novosti/item/9057-abkhazskaya-delegatsiya-nakhoditsya-s-rabochim-vizitom-v-turtsii

 

www.abhazyam.com


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.