RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 28 Ekim 2023, Cumartesi 13:07:53 tarihnde eklendi. 226 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suhum Havaalanı Anlaşması İmzalandı!

SUHUM – VLADİSLAV ARDZINBA ULUSLARARASI HAVAALANI’NIN YENİDEN İNŞASINA İLİŞKİN ANLAŞMA SUHUM’DA İMZALANDI!
Suhum Havaalanı Anlaşması İmzalandı!

28/10/2023. Suhum. 27 Ekim 2023. Apsnypress. Çeviri: Fatih Atan. (Atanba - Тванба). Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı Basın Servisi tarafından yapılan açıklamaya göre, Devlet Başkanı Aslan Bjaniya’nın katılımıyla, 27 Ekim Cuma günü, Suhum – Vladislav Ardzınba Uluslararası Havalimanı'nın kapsamlı yeniden inşasına ilişkin Anlaşmanın imzalanması gerçekleşti.

 

Anlaşma, Abhazya Cumhuriyeti Hükümeti ve Rusya - Altyapı Geliştirme Kamu-Özel Ortaklık ŞirketiООО «Инфраструктурное Развитие» arasında imzalandı. Anlaşmanın ana konusu, hava trafiğinin yeniden başlatılması amacıyla Suhum Viladislav Grigoriyevich Ardzınba Uluslararası Havalimanı'nın restorasyonunun gerçekleştirilmesi içeriğini taşıyor.

 

Belge, Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ve Abhazya Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenen yatırımcı seçimi yarışmasının sonuçlarının ardından belirlenen firma ile imzalandı.

 

Anlaşmanın uygulanması kapsamında, havaalanının operasyonel uygunluğu yeniden sağlanacak. Yatırımcı firma, 3.100 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğindeki uçuş pistini, çağdaş Rus ve yabancı ülke uçakları tarafından kullanımına uygun uçuş olanaklarını sağlayacak biçimde yeniden inşa edecek.

 

Uçakların piste aletli yaklaşma ekipmanının yanı sıra ICAO Kategori 1 uçuş aydınlatma sisteminin kurulması planlanıyor. Taksi yolu ve yolcu apronun bir kısmı da yeniden inşa edilecek ve apronun bekleyecek olan uçakların barındırılması amacıyla yeni bir bölümü inşa edilecek.

 

Proje, havaalanında yeni bir acil durum kurtarma istasyonunun, bir drenaj sisteminin, arıtma tesislerinin, uçakların buzlanmayı önleyici sıvı ile arıtılması için bir alanın ve uluslararası standartlara uygun diğer tesislerin inşasını öngörüyor.

 

Ayrıca yeni bir yolcu terminali inşa edilecek ve tarihi havalimanı binası onarılacak. Yeni terminal çevresinde geniş bir park alanı düzenlenecek. Tarihi terminal binasında görevlilere ve heyetlere hizmet verilmesi planlanıyor. Yeni havalimanı kompleksinin kapasitesi saatte 1.300 yolcu olarak belirlendi.

 

Havaalanında yeni bir terminalin inşasıyla eş zamanlı olarak idari ve endüstriyel binalar, özel ulaşım ve onarım hizmetlerine yönelik tesisler ve yakıt ikmal kompleksi inşa edilecek veya restore edilecek.

 

Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Kristina Ozgan “Abhazya Cumhuriyeti için havaalanı çalışmalarının yeniden başlaması elbette çok önemli bir olay. Bildiğiniz gibi, projenin uygulanma koşullarını belirleyen Hükümetlerarası Anlaşmanın hazırlanması öncesinde birçok ortak çalışma yapıldı. Bugün imzalanan Kamu-Özel Ortaklık Anlaşması, kompleksin modernizasyonu ve yeniden inşası için gerekli olan koşulları, finansman hacimlerini ve daha sonraki işletme prosedürünü belirliyor. Devlet, havaalanının, havaalanı altyapısının, tarihi terminal binasının, çift kullanımlı tesisin statüsünün ve “V. G. Ardzınba “Suhum Uluslararası Havalimanı” isminin devlet mülkiyetini elinde tutuyor. Projenin hayata geçirilmesi için önümüzde birçok ortak çalışma var. Havalimanının hizmete açılmasının ülkemizin kalkınmasına ivme kazandıracağına inanıyoruz” dedi.

 

“ООО «Инфраструктурное Развитие» Şirketinin sahibi Rashid Nurgaliev, önerilen havaalanı modernizasyon projesini tercih ettikleri için Abhazya Cumhuriyeti devlet yönetimine teşekkür etti.

 

“ООО «Инфраструктурное Развитие» Genel Müdürü Sergey Gribkov yatığı konuşmada “Rusya'dan gelen turistlerin Abhazya’da bulunan tatil yerlerine olan ilgisi yıldan yıla artıyor. Havaalanının açılması, turistlerin Abhazya'nın tatil beldelerine hızlı ve daha da önemlisi konforlu bir biçimde ulaşmasını sağlayacak ve modern bir havaalanının, Cumhuriyetin yüksek turizm potansiyelinin tam olarak hayata geçirilmesine olanak sağlayacağını vurgulamak isterim. Büyük ölçekli bir projeyi hayata geçirmeye başlıyoruz ve birinci öncelik havaalanının restorasyonu. Kısa sürede apron genişletilecek, taksi yolları ve pist yeniden inşa edilecek, modern aydınlatma ekipmanlarıyla da donatılacak. Abhazya Cumhuriyeti ile uluslararası hava trafiğinin sürmesi için bu gereklidir” dedi.

 

Sergey Gribkov, ayrıca sözlerine paralel olarak yeni ve benzersiz bir havaalanı kompleksinin inşasının da gerçekleştirileceğini söyledi ve modernize edilen Suhum havaalanının turistler ve Abhazya Cumhuriyeti vatandaşları tarafından takdir edileceğine olan güvenini dile getirdi.

 

İmza törenine devlet başkan yardımcısı Badra Gunba, Başbakan Aleksandr Ankvab, Parlamento Başkanı Lasha Ashuba, devlet başkanlığı yönetim başkanı Abesalom Kvarchia, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Kristina Ozgan katıldı.

 

Kaynak: https://www.apsnypress.info/ru/home/novosti/item/8109-soglashenie-o-kompleksnoj-rekonstruktsii-mezhdunarodnogo-aeroporta-podpisali-v-sukhume

 

www.abhazyam.com


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.