RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 23 Ağustos 2023, Çarşamba 16:43:50 tarihnde eklendi. 371 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Medvedev’den İlginç Açıklama!

DİMİTRİ MEDVEDEV “ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA’NIN RUSYA FEDERASYONU’NA KATILIMI DÜŞÜNCESİ YAŞAMA GEÇİRİLEBİLİR!”
Medvedev’den İlginç Açıklama!

23/06/2023. Moskova. 23 Ağustos 2023. Ria Novosti. Çeviri: Fatih Atan. (Atanba - Тванба). Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitri Medvedev, Gürcistan'ın NATO'ya kabulü konusunda görüşmelerin yeniden başlamasıyla ilgili olarak, Güney Osetya ve Abhazya'nın Rusya'ya katılması fikrinin pekala hayata geçirilebileceğini söyledi.

 

Dimitri Medvedev Argumenty i Fakty gazetesine 2008 olaylarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Gürcistan'ın NATO'ya olası kabulüyle ilgili konular bir kez daha gündeme getiriliyor... 2008 tarihinin yinelenmesine gereksinimimiz bulunmuyor. Bizler hâlâ BM Şartı ruhuna uygun olarak görüşmeler masasında sorunların çözümüne hazırız. Eğer endişeler gerçeğe dönüşürse, tereddüt etmeyeceğiz. Abhazya ve Güney Osetya’nın, Rusya'ya katılma fikri hala güncel ve bunun için iyi nedenler varsa pekala uygulanabilir” dedi.  

 

Bilindiği üzere 08 Ağustos 2008 gecesi Gürcistan çok sayıda roketatar silahları ile Güney Osetya'ya ateş açtı, Gürcü birlikleri bu cumhuriyete saldırdı ve başkenti Tskhinval'in bir kısmını yok etti. Birçoğu Rus vatandaşı olan Güney Osetya halkını koruyan Rusya, Güney Osetya’ya asker gönderdi ve beş gün süren çatışmalardan sonra Gürcü ordusunu bölgeden uzaklaştırdı. 26 Ağustos 2008'de Moskova, Abhazya ve Güney Osetya'nın egemenliğini tanıdı. Rusya devleti yönetimi, iki eski Gürcistan’a bağlı özerk cumhuriyetin bağımsızlığının tanınmasının mevcut gerçekleri yansıttığını ve revizyona tabi olmadığını sürekli olarak belirtti. Gürcistan, Abhazya ve Güney Osetya'yı hâlâ bağımsız devletler olarak tanımıyor ve onları kendi bölgeleri olarak görüyor.

 

(Dönemin Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in 26 Ağustos 2008 Tarihinde Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarının tanınma açıklamasını ilk ve tek yayın organı olan Abhazyam.com da yayınlanan Türkçe açıklaması için bakınız: http://www.abhazyam.com/haber/5547/26-agustos-2008.html )   

 

Kaynak: https://ria.ru/20230823/prisoedinenie-1891630219.html

 

www.abhazyam.com


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.