RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 10 Ağustos 2023, Perşembe 20:15:57 tarihnde eklendi. 369 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abhazya'da Çocuk Kampı!

TÜRKİYE, KARAÇAY – ÇERKESK, LÜBNAN VE ÜRDÜN’DEN 79 ABHAZ ÇOCUK, ABHAZYA’DA YAZ KAMPINDA BULUŞUYOR!
Abhazya'da Çocuk Kampı!

10/08/2023. Suhum. 10 Ağustos 2023.Apsnypress. Fatih Atan (A’tanba - Тванба). Abhazya Cumhuriyeti Devlet Geriye Dönüş Komitesi Başkanı Vadim Kharazia Apsnypress'e yaptığı açıklamada, 10 Ağustos'tan 22 Ağustos'a kadar Abhazya'da Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Karaçay-Çerkesk Cumhuriyeti'nden (KÇHC) 79 çocuk için Akhyshҭrakh kampı düzenleniyor.

 

Vadim Kharazia’ya göre, neredeyse çocukların tümü Abhazya'ya geldi, Lübnan'dan gelecek olanlar akşama Abhazya’ya ulaşacak.

 

Vadim Kharazia “49 çocuk Türkiye'den, 5 Ürdün'den, 9 Lübnan'dan, 17 KCHC'den  çocuk geliyor. Kamp katılımcılarının yaş gurubu 12 ila 16 arasında bulunuyor. Bütün çocuklar Abhazya Devlet Üniversitesi'nin yurdunda kalacak” dedi.

 

Kampın resmi açılışı yarın, 11 Ağustos'ta Devlet Geri Dönüş Komitesi'nin toplantı salonunda yapılacak. Toplantıdan önce, kamp katılımcıları Zafer Parkı’ndaki 1992-1993 Vatanseverlik Savaşı'nda şehit olan Abhaz Savaşçıları Anıtına ve Muhacır Parkı anıtına çiçek bırakacaklar. Ayrıca Aşağı Eşera köyünde bulunan Abhazya'nın ilk devlet başkanı Vladislav Ardzınba'nın anıtını ziyaret edecekler.

 

Vadim Kharazia “Kamp programı çok yoğun bulunuyor. Çocuklar, Ritsa Gölü, Novy Afon mağarası ve müzeler dahil olmak üzere Abhazya'nın çeşitli yerlerini ziyaret edecekler. Çocukların Abhazya bölgelerini de ziyaret etmesi bekleniyor. Abhaz çocuklarla, birbirlerini tanımaları ve arkadaş olabilmeleri için bir açık hava eğlence günleri de planlanıyor” dedi.

 

Kamp çalışmaları hakkında her türlü yardımı yapacak olan Acil Durumlar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bilgilendirildi. Geziler boyunca çocukların bulunduğu araçlara trafik polisleri eşlik edecek.

 

Vadim Kharazia “Çocukların iyi dinlenebilmesi, Abhazya hakkında daha çok şey öğrenebilmesi ve Abhaz akranlarıyla arkadaş olabilmesi için her türlü programı hazırlıyoruz. Onların Abhazya'ya dair iyi izlenimlerle evlerine dönmelerini ve bir sonraki seyahatlerini sabırsızlıkla beklemelerini istiyoruz” dedi.

 

Kharazia, Kampın her yıl düzenlendiğini ancak pandemi nedeniyle 2020-2021'de yapılamadığını hatırlattı. Zorunlu ara vermek zorunda kaldık. Geçtiğimiz yıl çocuklar sadece Kuzey Kafkas cumhuriyetlerinden - Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkesya'dan getirildi.

Kharazia'ya göre bu tür kampları düzenlemenin amacı, çocukların gelip tarihi anavatanlarını tanımaları, tarihi, gelenekleri, kültürü ve yaşam tarzı hakkında daha fazla bilgi edinmeleri. Burada kendi kardeşlerini görebilecek, Abhaz akranlarıyla arkadaş olabilecekler.

 

Vadim Kharazia “Bu tatil kampı deneyimi, bizlere çocukların eve döndükten sonra da birbirleriyle iletişim kurmayı sürdürdüklerini gösterdi. Ve ebeveynleri de bizden tarihi vatanlarını ziyaret etmelerine yardım etmemizi istiyorlar” dedi.

 

Kamp, Abhazya Cumhuriyeti devlet başkanı ve hükümeti'nin desteğiyle, Türkiye'deki Abhaz Kültür Dernekleri Federasyonu'nun ve Abhazya Cumhuriyeti’nin Türkiye'deki tam yetkili temsilcisi İbrahim Avidzba'nın destekleriyle, Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi tarafından düzenleniyor.

Kaynak: https://www.apsnypress.info/ru/home/novosti/item/6757-79-detej-iz-turtsii-iordanii-livana-i-kchr-otdokhnut-v-abkhazii

 

www.abhazyam.com


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.