RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 08 Ağustos 2023, Salı 16:17:57 tarihnde eklendi. 177 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Maria Zakharova’dan Ağustos 2008 Açıklaması!

MARİA ZAKHAROVA “O GÜNLER’DE ACİL KARARLARIN ALINMASI GEREKİYORDU. RUSYA, GÜRCİSTAN’I BARIŞA ZORLAMAK İÇİN BİR OPERASYON YÜRÜTMEK ZORUNDA KALDI!”
Maria Zakharova’dan Ağustos 2008 Açıklaması!

08/08/2023. Suhum. 08 Ağustos 2023.Apsnypress. Fatih Atan (A’tanba - Тванба). Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesinde yayınlanan habere göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi temsilcisi Maria Zakharova, Güney Kafkasya'da Ağustos 2008 olaylarının 15. yıldönümü hakkında yorumda bulundu.

 

Maria Zakharova “Bugün 15 yıl önce Güney Kafkasya'da yaşanan trajik olayları anıyoruz. 7-8 Ağustos 2008 gecesi, M. Saakashvili rejimi, Gürcistan-Güney Osetya ihtilafının barışçıl çözümüne ilişkin tüm uluslararası anlaşmaları alaycı bir şekilde ihlal ederek, Güney Osetya'ya hain bir saldırı gerçekleştirdi. Aynı zamanda Rus barış güçlerinin bulunduğu yerlere de saldırı düzenlendi. Bu saldırı sonucunda, Güney Osetya da sivil insanlar ve Rus askeri personeli arasında çok sayıda kurbanla sonuçlandı” dedi.

 

Rus diplomat, yaptığı açıklamada, Gürcü saldırganlığının sorumluluğunun, daha sonra Avrupa Birliği himayesinde oluşturulan ve Heidi Tagliavini başkanlığındaki Uluslararası Kafkasya'daki Çatışmanın Nedenlerini Araştırma Komisyonu'nun raporunda resmen doğrulandığını hatırlattı.

 

Maria Zakharova “O günler içerisinde yaşanan olaylar acil kararların alınmasını gerektiriyordu. Bu koşullar içerisinde Rusya, saldırganı (Gürcistan devletini – abhazyam.com) barışa zorlamak için bir operasyon yürütmek zorunda kaldı” dedi.

 

26 Ağustos'ta Rusya, Abhazya ve Güney Osetya'yı bağımsız ve egemen devletler olarak tanıdı.

 

Maria Zakharova “Geçtiğimiz yıllarda bu ülkeler, bağımsız demokratik devletler olma yolundaki zorlu yolda somut sonuçlar elde ettiler. Yabancı ülkelerle temas ağlarını genişletme ve uluslararası arenada otoritelerini güçlendirme süreçleri sürüyor” dedi.  .

 

Ekim 2008'de yeni bir müzakere formatı başlatıldı - ana görevi yeni jeopolitik gerçekliklerde sürdürülebilir bir bölgesel güvenlik sistemi oluşturmak olan Güney Kafkasya'da Güvenlik ve İstikrar Üzerine Uluslararası Cenevre Görüşmeleri başlatıldı.

 

Zakharova'ya göre Cenevre Görüşmeleri, Gürcistan'ın Abhazya ve Güney Osetya ile doğrudan diyalog kurmasına izin verdiği için barışın sağlanması konusunda benzersiz fırsatlar sunuyor ve bu platform olmadan Tiflis-Suhum-Tskhinval “üçgeni” içerisinde ilişkilerin çözülmesi olanaksız.

 

Geçtiğimiz yıllarda, Cenevre görüşmeleri çerçevesinde, üç devletin sınırlarında genel olarak kabul edilebilir bir güvenlik düzeyi sağlamanın mümkün olabileceği birçok çalışma yapıldı. Uluslararası Cenevre Görüşmeleri formatı içerisinde, güvenlik ve insani konuların ayrıntılı olarak görüşüldüğü iki çalışma grubu bulunuyor.

 

Taraflar arasında bulunan tüm çelişkilere rağmen, Cenevre görüşmelerine katılan taraflar, Gürcistan-Abhazya ve Gürcistan-Güney Osetya sınırlarındaki olayları önleme ve bunlara müdahale etme mekanizmalarının işleyişi ve ayrıca 24 saat açık bir “acil telefon hattı” üzerinde iletişimi için anlaşma sağlanmasını kurmayı başardılar.

 

Beşli Mekanizma Organizasyonunun koordinasyon algoritmaları (MPRI), sınırların her iki tarafındaki güvenlik güçleri, uluslararası kuruluşlar (AB, BM, AGİT), Abhazya Cumhuriyeti, Gürcistan ve Güney Osetya Cumhuriyeti'nin yerel sivil idari yapılarının temsilcileri arasında geliştirilmiştir.(Abhazya Cumhuriyeti Tarafı, Gürcistan – Abhazya sınırında (Gal) kurulan beşli mekanizmada (MPRI) Tiflis’in uygulamak istediği yaptırımlara bağlı olarak Temmuz 2018’den bu yana MPRI görüşmelerine katılmıyor. – Abhazyam.com)  

 

Maria Zakharova, “Bütün bunlar, sınır anlaşmazlıklarının çözümüne, insani sorunların ve bölgedeki istikrar ve güvenlik üzerinde olumsuz etkisi olabilecek diğer sorunların etkin çözümüne önemli bir pratik katkı sağlıyor” dedi.

 

Bununla birlikte, Cenevre görüşmelerinde taraflar, periyodik olarak güçlerini test etmeye çalışıyor.

 

Maria Zakharova “Rus düşmanlığının ardından Batılı muhaliflerimiz, Uluslararası Cenevre Görüşmelerini çeşitli abartılı bahanelerle iptal edilmesinde ısrarcı oldular. Yalnızca kesintiye uğrayan diyalog nedeniyle bölgesel güvenlik için artan risklerin farkına varılması, onları önceki formata geri dönmeye zorladı” dedi.

 

Zakharova, gelecekte yapılacak olan toplantıların dinamiklerinin ve müzakerelerin gündeminin siyasi konjonktüre (Rusya – Ukrayna Sorunu – abhazyam.com) tabi olmayacağını umduğunu ifade etti.

 

Maria Zakharova “Rusya, bölgede kalıcı güvenlik sağlama hedeflerine ulaşmanın ancak bir yanda Gürcistan, diğer yanda Abhazya ve Güney Osetya arasında yasal olarak bağlayıcı bir güç kullanmama anlaşması yapılması halinde mümkün olduğuna olan inancını sürdürmektedir. Bu anlaşma sayesinde, devlet sınırlarının belirlenmesinin yanı sıra, müteakip askeri sınırlamalarında gündeme gelmesiyle bu mümkün olacaktır” vurgulamasında bulundu. , ”

 

Zakharova, ayrıca, Rusya'nın Abhaz ve Güney Osetyalı müttefikleriyle birlikte Uluslararası Cenevre Görüşmelerinde bu temel konularda pratik çalışmalar başlatmaya çalışacağını ve Gürcistan tarafından daha yapıcı bir yaklaşım beklediklerini sözlerine ekledi.  

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi temsilcisi, “Güvenlik alanında sürdürülebilir anlaşmalara ulaşılmasının bölgedeki üç ülkenin de çıkarına olduğuna şüphe yok” diyerek sözlerini bitirdi.

 

Kaynak: https://apsnypress.info/ru/home/novosti/item/6732-mariya-zakharova-v-avguste-2008-goda-rossiya-byla-vynuzhdena-provesti-operatsiyu-po-prinuzhdeniyu-gruzii-k-miru-sukhum-8-avgusta-2023-apsnypress-ofitsialnyj-predstavitel-mid-rossii-mariya-zakharova-vystupila-s-kommentariem-v-svyazi-s-15-j-godovshchinoj-a

 

www.abhazyam.com


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.