RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 03 Ağustos 2022, Çarşamba 18:36:59 tarihnde eklendi. 299 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KADK’den Putin’e Mektup Var!

KAFKAS ABHAZYA DAYANIŞMA KOMİTESİ “SN. VLADİMİR PUTİN, BÜROKRATLAR TARAFINDAN YARATILDIĞINA İNANDIĞIMIZ PİTSUNDA DEVLET ARAZİSİ SORUNUNU, ABHAZ HALKININ TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA ÇÖZECEĞİNİZİ UMUYORUZ!”
KADK’den Putin’e Mektup Var!

03/08/2022. İstanbul. 28 Temmuz 2022. Kafkas-Abhazya Dayanışma Komitesi. Fatih Atan. (Atanba - Тванба). Kafkas – Abhazya Dayanışma Komitesi (KADK) Abhazya Cumhuriyeti Pitsunda devlet konukevi ve arazisinin Rusya Federasyonu’na kiralanması ya da devredilmesi hakkında Rusya Federsyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’e hitaben bir mektup gönderdi.

 

Aşağıda KADK’nin Vladimir Putin’e gönderdiği mektübun Türkçe ve Rusça yazılımları bulunuyor.  

 

“Tarih : 28.07.2022

 

Sayı : 2022-010

 

Konu : Abhazya Pitsunda’daki Devlet Konukevi ve Arazisi Hakkında

 

Ekselans

 

Vladimir Vladimiroviç PUTİN,

 

RUSYA FEDERASYONU DEVLET BAŞKANI

 

Ekselansları

 

Ülkenizin Ukrayna’da gerçekleştirdiği özel operasyona katılan askerlerinizin ve içinde Abhaz evlatlarımızın da bulunduğu gönüllülerin sağlıkla evlerine dönmelerini diliyoruz.

 

Son günlerde Abhaz halkında huzursuzluk yaratan bir gündem nedeniyle size yazıyoruz. Abhazya Cumhuriyetinin Pitsunda şehrinde bulunan toprak, mülkler ve karasularının Rusya Federasyonuna sonsuza kadar devredileceği dolayısıyla Abhazya’nın bir kısmında cumhuriyetin egemenliğinin sona ereceği iddiası bu huzursuzluğun nedenidir. Sizin halkların haklarının eşitliği tezinize aykırı olan bu iddialar başlangıçta tarafımızca ciddiye alınmamıştır. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sayın Sergey LAVROV ile İstanbul’da yaptığımız toplantıda Sayın LAVROV: “Abhazya’da toprak talebimiz olamaz, ilişkilerimiz eşitliğe dayalı’’ demiştir ve Batı’nın o dönemdeki olumsuz kehanetini geçersiz kılmıştır. Sizin teziniz ve Sayın LAVROV’UN ifadeleri nedeniyle bu iddiaları başlangıçta ciddiye almadık. Hatta Abhazya’da Rusya Federasyonuna duyulan güvenin zedelenmesi amacıyla 3. ülkelerin provokasyonu olduğunu düşündük. Ancak iddialara hiçbir yalanlama gelmedi, iddialar giderek güçlendi, huzursuzluk büyüdü.

 

Rusya Federasyonu’nun dünyada çok müttefiki varken Abhazya’dan toprak talebi dolayısıyla egemenlik devri istediği iddiaları Abhazya’nın Rusya Federasyonu nezdinde konumunu tartışmaya açtı. Halkımız yüksek bir mücadele ve azimle kendi toprağında egemen olmuş, bu uğurda nüfusumuzun önemli bir kısmı hayatını kaybetmiştir. Bu nedenle egemenliğimiz üzerindeki bu tartışma halkımızı yürekten incitmiştir.

 

Ekselans,

 

Bizler Rusya Federasyonu’nun büyük perspektifleri olan büyük bir devlet olduğunu düşünüyoruz. Abhazya’da halkın Rusya’ya paha biçilemez bir güveni vardır. Paha biçilemez çünkü ağır ambargo yıllarında bile halkımız Rusya’dan umudunu kesmemiştir. Böyle samimi bir güven ülkeler arasında zor bulunur. Ancak kırılan güveni onarmak da çok zordur. Bu nedenle bürokratlar tarafından yaratıldığına inandığımız bu sorunun Abhaz halkının talepleri doğrultusunda çözeceğinizi umuyoruz.

 

Rusya Federasyonu’nun 17 milyon km², Abhazya Cumhuriyetinin 8.661 km² toprağında egemenliklerinin sonsuza kadar sürmesini diliyoruz. İki ülkenin müttefiklik ilişkilerinin güçlenerek devam etmesini umuyoruz.

 

Saygılarımızla. Kafkas-Abhazya Dayanışma Komitesi Adına Başkan

 

Erdeşan KOBAŞ-BGANBA

 

İstanbul – TÜRKİYE”

 

*****

 

“Дата : 28.07.2022

 

Номер : 2022-010

 

Тема : О Государственном гостевом доме в Пицунде, Абхазия

 

Превосходительство,

 

Владимир Владимирович Путин,

 

ПРЕЗИДЕНТ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ

 

Превосходительство,

 

Желаем вашим солдатам, участвовавшим в спецоперации, проведенной вашей страной в Украине, и волонтерам, в том числе нашим абхазским детям, благополучно вернуться домой. Мы пишем вам о повестке дня, которая в последнее время вызвала волнения среди абхазского народа. Причиной этих волнений является утверждение о том, что земля, имущество и территориальные воды в городе Пицунде Республики Абхазия навсегда перейдут к Российской

 

Федерации и республиканскому суверенитету придет конец в части Абхазии. Эти утверждения противоречили вашему тезису о равноправии народов, они сначала не были восприняты нами всерьез. Во время нашей встречи с министром иностранных дел России г-ном Лавровым в Стамбуле г-н Лавров опроверг негативное пророчество Запада следующими словами: ‘’Мы не можем претендовать на землю в Абхазии, наши отношения основаны на равноправии. " Из-за вашего тезиса и заявлений г-на Лаврова мы изначально не восприняли эти заявления всерьез. Мы даже подумали, что это провокация третьих стран, чтобы подорвать доверие к РФ в Абхазии. Но доказать, что сказанное было ложью, не удалось, слова становились все крепче, волнения росли. У РФ много союзников в мире, но она хочет только территории от Абхазии,

 

появилось мнение, что суверенитет Абхазии потихоньку подходит к концу. Эта идея привела к обсуждению позиции Абхазии в глазах Российской Федерации. С великой борьбой и упорством наш народ господствовал на своей земле, и значительная часть нашего населения лишилась жизни за это дело. Вот почему эти дебаты о нашем суверенитете ранили наш народ до глубины души.

 

Превосходительство,

 

Мы верим, что Российская Федерация — великое государство с большими намерениями. Народ Абхазии имеет неоценимое доверие к России. Это бесценно, ведь даже в годы жесткого эмбарго наш народ не терял надежды в России. Трудно найти такое искреннее доверие между странами. Однако восстановить подорванное доверие очень сложно. Поэтому мы надеемся,

 

что вы решите эту проблему, которую, как мы думаем, создали бюрократы, в соответствии с пожеланиями абхазского народа.

 

Желаем, чтобы суверенитет Российской Федерации на территории 17 млн km² и Республики Абхазия 8661 km²длился вечно. Мы надеемся, что союзнические отношения между двумя странами будут и впредь укрепляться.

 

С уважением. Кавказо-Абхазский Комитет Солидарности

 

Глава

 

Эрдешан Кобаш БГАНБА

 

Турция-СТАМБУ”

 

Kaynak: Kafkas – Abhazya Dayanışma Komitesi.

 

www.abhazyam.com


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.