RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 27 Nisan 2022, Çarşamba 23:12:41 tarihnde eklendi. 183 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abhaz Derneği’nden Rus Konsolosluğu’na Ziyaret!

ANTALYA ABHAZ KÜLTÜR DERNEĞİ HEYETİ RUSYA FEDERASYONU ANTALYA BAŞKONSOLOSU OLEG ROGOZOV’U ZİYARET ETTİ!
Abhaz Derneği’nden Rus Konsolosluğu’na Ziyaret!

27/04/2022. Antalya. 27 Nisan 2022. Abhazyam.com. Fatih Atan. (Atanba - Тванба). Antalya Abhaz Kültür Derneği, Antalya’da bilgilendirme ve tanıtım ziyaretlerini sürdürüyor.

 

Antalya Abhaz Kültür Derneği Kurucu Başkanı Şamil Gümüş (Maharia) başkanlığında, Kurucu Başkan Yardımcısı Fatih Atan (Atanba), Yönetim Kurulu Üyesi Servet Tarcan (Atarba), Kurucu Üye Kerim Canpulat (Anba)’dan oluşan heyet, 27 Nisan Çarşamba günü, Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Oleg Rogozov’a nezaket ziyaretinde bulundu.

 

Antalya Abhaz Kültür Derneği heyetini sıcak bir ilgi ile karşılayan, Başkonsolos Oleg Rogozov, Antalya’da yaşayan Abhaz Diasporası ile tanışmaktan dolayı çok memnun olduğunu söyledi.

 

Dernek Başkanı Şamil Gümüş, Antalya’da yaşayan Abhaz Diasporası insanları 1999 Deprem sonrası yoğun olarak Antalya’ya göç etmek durumunda kaldıklarını, kendi kültürlerini yaşatma ve dayanışma amacıyla dernek çatısı altında örgütlenme aşamasına geldiklerini, ancak daha yeni bir yapılanmaya sahip oldukları için var olan eksikliklerini tamamlamaya çalıştıklarını belirtti.

 

Oleg Rogozov, kendisinin Krasnodar bölgesi insanı olduğunu, Kafkas insanları ile yakın ilişkilerinin olduğunu, kültürleri iyi bildiğini sözlerine ekledi. Özellikle Abhazya’nın eski SSCB döneminde ve bugünde özel bir yerinin olduğunu, tatil için Abhazya’ya gitmenin önemli olduğunu, Abhaz Mandalinasının da Rus sofrasında ayrı bir yerinin olduğunu belirtti.

 

Servet Tarcan, Abhaz Diasporasının Abhazya’ya gidişinde önemli sıkıntılar yaşadığını, özellikle ata vatanlarına ulaşmada maddi olarak zorluklar çekildiğini söyledi.

 

Fatih Atan, eskiden Trabzon’dan Suhum ve Sochi’ye feribot seferlerinin olduğunu, ancak Avrasya Feribotu’nun kaçırılması sonrasında bu seferlerin kaldırıldığını belirterek, Trabzon – Sochi seferleri açılırsa sıkıntıların belli ölçüde kalkabileceğini sözlerine ekledi. Fatih Atan, Abhazya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan Rusya Federasyonu’nun abhaz Diasporası açısından ayrı bir yerinin bulunduğunu söyledi.

 

Oleg Rogozov, son denemde Rusya’nın Ukrayna Özel Operasyonu sonrasında, Türk mallarına karşı özellikle gıda malzemelerinde Rusya tarafından uygulanan ambargonun hafifletildiğini söyleyerek, Trabzon Sovhi Feribot ve Ro-ro seferlerinin yeniden açılması için çalışmalar yapıldığını, Sochi – Antalya uçak seferlerinin yakın zamanda başlatılacağını belirtti.

 

Oleg Rogozov, Ukrayna ile yaşanılan sorunların, Antalya^ya da yansıdığını Rus ve Ukrayna’lı insanların Antalya’ya yoğun bir biçimde geldiğini, bu tür gelişmelerin çalışmalarını etkilediğini, özellikle Ukraynalı erkeklerin ülkelerinde sorun olmasına rağmen, kaçarak özel arabaları ile Antalya’ya geldiklerini ve sorunlar çıkarmaya başladıkları sözlerine ekledi.

 

Oleg Rogozov, Ukrayna sorunu ile ilgili olarak olumsuz bir yansıması olmaz ise Antalya’ya bu yıl yine yoğun bir Rus turistin gelebileceğini ve bunun Türk turizmi için önemli yerinin bulunduğunun bilincinde olduklarını belirtti.

 

Taraflar arasında yapılan görüşme sıcak bir ortam içerisinde gelişti ve Oleg Rogozov, Abhaz Derneği tarafından yapılacak olan etkinliklere seve seve katılacağını söyleyerek, dernek çalışmalarında başarılar diledi.

 

Dernek Başkanı Şamil Gümüş Başkonsolos Oleg Rogozov’a, Antalya Abhaz Kültür Derneği adına plaket hediye etti, Fatih Atan “08/08/2008 Güney Osetya Katliamı”, “2007-2008 Abhazya Cumhuriyeti ve Abhaz Diasporası”, “Suriye’deki Abhaz – Adıge Diasporası” adlı kitaplarını hediye etti.

 

Başkonsolos Oleg Rogozov’da bir kez daha Antalya’daki Abhaz Diaspraso ile tanışmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, Matryoşka hediye etti.

 

www.abhazyam.com

 


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.