RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 04 Mart 2022, Cuma 13:00:54 tarihnde eklendi. 140 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vladislav Ardzınba’nın 12. Ölüm Yıldönümü!

ABHAZYA CUMHURİYETİ DEVLETİ KURUCUSU VE 1. DEVLET BAŞKANI VLADİSLAV ARDZINBA, 12. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANILDI.
Vladislav Ardzınba’nın 12. Ölüm Yıldönümü!

 04/03/2022. Suhum. 04 Mart. 2022. Apsnypress. Çeviri: Fatih Atan. (Atanba - Тванба). Bundan tam 12 yıl önce, 4 Mart 2010'da, uzun ve ciddi bir hastalıktan sonra, seçkin bir devlet adamı ve siyasi şahsiyet, çağdaş Abhazya Cumhuriyeti devletinin kurucusu, önde gelen bir bilim insanı, Abhazya Cumhuriyeti'nin Birinci devlet başkanı Vladislav Grigoryevich Ardzınba yaşamını yitirdi.

 

Vladislav Ardzınba’nın ölüm yıldönümünde, Suhum – Aşağı Eshera köyü’nde bulunan anıt mearında bu sabah saygı duruşu töreni düzenlendi. Törene, Devlet başkanı Aslan Bjaniya, Devlet Başkan Yardımcısı Badra Gunba, Parlamento Başkanı Valery Kvarchia, Rusya Federasyonu Abhazya Cumhuriyeti Büyükelçisi Maksim Litvinov, Güney Osetya Cumhuriyeti'nin AbhazyaCumhuriyeti Olağanüstü ve Tam Yetkili Temsilcisi Oleg Botsiev anıyı onurlandırmak için geldiler. Vladislav Ardzınba ve Pridnestrovian Moldova Cumhuriyeti Pridnestroviya Resmi Temsilcisi Garry Kupalba, Abhazya Cumhuriyeti Vatanseverlik Savaşı gazileri, siyasi parti ve kamu kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve STK temsilcileri anıta çiçek bıraktılar ve saygı duruşunda bulundular.

 

Vladislav Grigoryevich Ardzınba – (14/05/1945 – 04/03/2010): Suhum şehri Aşağı Eshera Köyü’nde 14 Mayıs 1945 yılında doğdu. Çocukluk ve okul yıllarını köyünde geçirdi. 1966 yılında Suhum Devlet Pedagoji Enstitüsü tarih Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra SSCB Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü’nden mezun oldu.

 

V. Ardzınba, Küçük Asya, öncelikle Hutti ve Hitit antik toplumunun kültür ve din eğitimleri üzerine 1969 – 1988 yılları arasında çalışma yaptı. 1985 yılında doktora tezini sundu ve 1987 yılında Şarkiyat Enstitüsü ve Eski Şark Kültürü ve İdeolojisi Bölüm Başkanlığı görevine getirildi. V. Ardzınba’nın 40’dan fazla bilimsel makalesi bulunmaktadır.

 

V. Ardzınba, 1988 yılında Dimitri Gulia Abhaz Dili ve Araştırma Enstitüsü, Tarih ve Edebiyat Fakültesi Müdürlüğü görevine getirildi. 1989 yılında SSCB Yüksek Sovyeti’ne seçildi. Aynı yıl SSCB Özerk Cumhuriyetlerin Yasal Konumları Alt Komite Başkanlığı ve SSCB Başkanlık Konseyi üyeliği görevine getirildi.

 

V. Ardzınba, Abhazya tarihinin en zor dönemlerinden birisinde siyaset yaşamına girdi. Siyasi yaşamını Abhazya halkının hakları için mücadeleye adadı. Onun rehberliği altında SSCB’de halkların eşit gelişimi için yeni bir yasanın çıkarılmasında öncülük etti ve bu yasaların yanı sıra SSCB Anayasasında eski özerk cumhuriyetlerin egemen devlet statüsü içerisinde kabul edilmesi için değişiklik yapılarak kabul edilmesine katkı sağladı.

 

V. Ardzınba, 1990 yılında Abhazya Yüksek Konseyi Başkanlığı ve Üyeliği görevine seçildi. Abhazya Cumhuriyeti Konsey Başkanı olarak Abhazya halkının kendi kaderini tayin hakkının vazgeçilmez olduğunu ve bunun gerçekleştirilmesi için çalışmalarını sürdürdü. Ağustos 1992’den itibaren Gürcistan Silahlı kuvvetlerinin, Abhazya’yı işgaline karşı Abhazya Devlet Savunma Komitesi Başkanı olarak Abhazya halkının ulusal kurtuluş savaşına başkanlık etti. Abhazya Cumhuriyeti onun önderliğinde 30 Eylül 1993’de bu acımasız savaşı kazanarak bağımsızlığını kazandı.

 

26 Kasım 1994’de Vladislav Ardzınba Abhazya Cumhuriyeti’nin ilk devlet başkanı olarak göreve geldi. 2005 yılına kadar görevini sürdürdü.

 

Vladislav Ardzınba, Tarih bilimleri Doktoru, akademisyen, Abhazya Bilimler Akademisi Üyesi, Uluslararası Adıge Bilim Akademisi 1995 yılı Uluslar arası Kandurovsky Ödülü sahibi.

 

Vladislav Ardzınba, Abhazya Halkının Savaş Kahramanı, Anavatanı savunması sırasında göstermiş olduğu üstün devlet adamlığı, halkın ve devletin kaderini belirleyen, kurtuluş savaşı sırasında göstermiş olduğu üstün askeri liderliği ile savaşın zafer ile sonuçlanmasını sağladığı için Abhaz Halkının üstün başarı ödülü olan  «Ахьдз-апша» (Şeref ve Namus) Nişanı verildi.” (Kaynak – abhazyam.com)

 

Kaynak: www. www.apsnypress.info

 

www.abhazyam.com


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.