RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 18 Ocak 2022, Salı 12:23:50 tarihnde eklendi. 106 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abhaz Diasporası’nda Dil Sorunu Var!

ABHAZYA CUMHURİYETİ DIŞİŞLERİ BAKANI İNAL ARDZINBA, ABHAZ – FED HEYETİNİ KABUL ETTİ. ABHAZ – FED, DİL KURSLARI KONUSUNDA DESTEK İSTEDİ!
Abhaz Diasporası’nda Dil Sorunu Var!

18/01/2022. Suhum. 17 Ocak 2022. Apsnypress. Çeviri: Fatih Atan. (Atanba - Тванба). Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde verilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı İnal Ardzınba, 17 Ocak Pazartesi günü, Abhazya Dışişleri Bakanlığı'nda Türkiye Abhaz Kültür Dernekleri Federasyonu (Abhaz – Fed) Başkanı Murat Makharia ile bir araya geldi.

 

Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesine göre, görüşme sırasında Murat Makharia, İnal Ardzınba'ya Federasyon tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. özellikle Türkiye'deki Abhaz Diasporasını örgütleme ve Abhazya Cumhuriyeti'nin tanıtımının Türkiye'de ve bölgede tanıtılması çalışmaları hakkında konuştu. Toplantıda, federasyon ile Abhazya Cumhuriyeti bakanlıkları ve çalışma birimleri arasındaki en acil işbirliği konuları dile getirildi.

 

Toplantının katılımcıları, Abhazya ve Türkiye halkları arasındaki iyi komşuluk ilişkilerini güçlendirmek için kültürel ve toplumsal çalışmaların tüm etkinlikle kullanmanın önemini vurguladılar.

 

Abhaz - Fed Başkanı ayrıca Abhaz Diasporasının temsilcilerinin yoğun olarak yaşadığı yerlerde Abhazca dil kurslarının düzenlenmesi için yardım istedi.

 

Türkiye Abhaz Kültür Merkezleri Federasyonu 2010 yılında kuruldu. Şu anda Türkiye genelinde 17 Abhaz kültür merkezi Abhazfed üyesidir. 10.000 üyesi bulunuyor.

 

Taraflar arasında yapılan toplantıya, Abhazya Cumhuriyeti'nin Türkiye'deki Tam Yetkili Temsilcisi İbrahim Avidzba, RA Devlet Geri Dönüş Komitesi Başkanı Vadim Kharazia, Devlet Geri Dönüş Komitesi Başkan Yardımcısı Astamur Bagatelia, Dışişleri bakanlığı Ortadoğu ve Afrika Dairesi Başkanı Enver Alshundba, Dışişleri Bakanlığı'nın Büyük Elçisi Alyas Asabua, Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Özel Görevlerden Sorumlu Büyükelçisi Inar Gitsba, Abhazya Cumhuriyeti'nin Türkiye Tam Yetkili Temsilciliği Danışmanı Jansuh Lazba, Dünya Abhaz – Abazin Kongresi Yüksek Kurulu Başkanlığı üyesi ve Türkiye Abhaz Kültür Dernekleri Federasyonu eski Başkanı Ahmet Hapat (Ceylan), Türkiye Abhaz Kültür Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Ashba (Şahin) ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanı Albuz Yagan katıldı.

 

Kaynak: www. www.apsnypress.info

 

www.abhazyam.com


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.