RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 10 Ocak 2022, Pazartesi 19:06:57 tarihnde eklendi. 60 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD – Rusya Görüşmeleri!

ABD VE RUSYA ARASINDA Kİ CENEVRE’DE 7,5 SAAT SÜREN GÖRÜŞMELER SONA ERDİ!
ABD – Rusya Görüşmeleri!

10/01/2022. MOSKOVA. 10 Ocak 2022. RIA Novosti.  MSİ: 16:45. Çeviri: Fatih Atan. (Atanba - Тванба). RIA Novosti Haber Ajansı’nın ABD’nin Cenevre’de bulunan BM Daimi Ofisi’nden alınan bilgiye göre,  stratejik istikrar konulu Rus-Amerikan toplantısının Cenevre'de sona erdiğini söyledi.

 

ABD BM Ofisi basın danışmanı Jozeph Kruzich “Görüşmeler yaklaşık on dakika önce sona erdi” diyerek görüşmelerin bittiğini doğruladı.  Toplantı yaklaşık 7,5 saat sürdü. Kapalı kapılar ardında gerçekleşti, taraflar görüşmeye sadece kısa bir öğle yemeği için ara verdi.

 

Rus heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ve Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin başkanlık etti. ABD Heyetine ise Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman başkanlık ediyor.

 

Önceki akşam çalışma yemeği formatında bir ön görüşme yapıldı. Sonuç olarak, Ryabkov görüşmenin zor geçtiğini, ancak çalışma çerçevesinde olduğunu söyledi. Diplomat, Moskova'nın ABD'nin tutumunu dinlemeye hazır olduğunu, ancak yapıcı bir diyalogun ancak Budapeşte zirvesinin NATO'da Ukrayna ve Gürcistan'ın geleceğine ilişkin kararlarının gözden geçirilmesi bağlamında mümkün olduğunu vurguladı.

 

Görüşmeler, Moskova'nın Aralık ayında Washington ve müttefiklerine gönderdiği bir güvenlik güvencesi anlaşması taslağı çerçevesinde başlatıldı. Belge özellikle, orta ve daha kısa menzilli füzelerin karşılıklı olarak konuşlanılmaması, eski Sovyet cumhuriyetleri pahasına daha fazla NATO genişlemesinin ortadan kaldırılması ve askeri tatbikatların sayısının azaltılması hakkında hükümler içeriyor.

 

ABD tarafından, daha görüşmeler başlamadan önce bazı önerilerin kabul edilemez olduğu belirtildi. Moskova, projenin ültimatom niteliğinde olmadığını, ancak Rusya'nın özellikle baskı altında tek taraflı tavizleri kabul etmeyeceğini vurguladı. Aynı zamanda, Ryabkov, ABD ile diyaloğun bir toplantıyla sınırlı kalacağını ve bunu sürdürmenin bir anlamı olmayacağını da göz ardı etmedi, ancak bunun da yeni bir çatışma turunu tehdit ededebileceğini de dışlamadı.

 

ABD ve Rusya Başkanları Joe Biden ve Vladimir Putin, 30 Aralık'ta 50 dakikalık bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Beyaz Saray'daki başkan, ABD'nin Ukrayna'da saldırı amaçlı saldırı silahları konuşlandırma niyetinde olmadığını açıkça belirtti, ancak olası yaptırımlar konusunda uyarıda bulundu. Buna karşılık Putin, bu durumda ilişkilerde tam bir kopuş olabileceğini vurguladı.

 

Rus lider defalarca NATO'nun doğuya doğru genişlemesinin, Ukrayna topraklarında ve Rusya'ya komşu ülkelerde taarruz silahlarının konuşlandırılmasının Moskova için kırmızı çizgiler olduğunu vurguladı.

Güvenlik garantileri konusundaki görüşmeler üç aşamada gerçekleştirilecek: Cenevre'deki toplantıdan iki gün sonra, 12 Ocak'ta Rusya-NATO Konseyi toplantısı Brüksel'de ve ertesi gün - Viyana platformunda  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı formatında gerçekleşecek..

 

Kaynak: https://ria.ru/20220110/peregovory-1767216118.html

 

www.abhazyam.com


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.