RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 07 Ocak 2022, Cuma 17:25:22 tarihnde eklendi. 40 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nazarbayev, Kazakistan’ı Terk Etti mi?

KAZAKİSTAN’IN İLK DEVLET BAŞKANI’NIN AİLESİ İLE BİRLİKTE KIRGIZİSTAN’A GİTTİĞİ İDDİA EDİLİYOR!
Nazarbayev, Kazakistan’ı Terk Etti mi?

07/01/2022. Moskova. 07 Ocak 2022. Vesti.ru. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба). Kazakistan'ın ilk devlet başkanı Nursultan Nazarbayev ülkeyi terk etti. Bu bilgi hazakistan yayın organı Orda tarafından yayınlanmıştır. Belirtilen iddiaya göre, Elbası'nın (ulusun babası) kızları aileleriyle birlikte Kazakistan'dan ayrıldı. Yayının genel yayın yönetmeni Gulnara Bazhkenova, Kazakistan'da sadece Nazarbayev'in ağabeyi Bolat'ın kaldığını iddia ediyor. İddialardan birine göre, Nursultan Nazarbayev tedavi için ülkeyi terk edebilirdi.

 

Daha önce aynı yayın organı, Nursultan Nazarbayev'in yeğeni Samat Abiş'in gözaltına alındığını haber vermişti. 5 Ocak 2022'de Kazakistan'daki ayaklanmalardan önce Samat Abiş, Kazakistan Ulusal Güvenlik Komitesi 1. başkan yardımcısıydı. Kazakistan Başsavcılığı, Nazarbayev'in yeğeninin gözaltına alındığına dair söylentileri ne doğruladı ne de yalanladı. Bişkek yönetimi, Nazarbayev'in Nur-Sultan'dan kalkan uçağının Kırgızistan'a indiği yönündeki söylentiler hakkında da yorum yapmadı.

 

Orda yayın organı daha sonra yanlış bilgi yayınladıkları için özür diledi ve zor durumlarda çalışmak zorunda olduklarını anlamalarını istedi. (bknz: http://www.abhazyam.com/haber/6808/turkiyeden-gelen-cete-liderine-tutuklama.html ) Kazakistan dışına uçan her özel jet, ülkede Nursultan Nazarbayev'in uçabileceği bir uçak olarak algılanıyor. Şu ana kadar, bir dizi büyük iş adamı şimdiden Kazakistan'dan ayrıldı.

 

Nursultan Nazarbayev, Mart 2019'da devlet başkanlığından istifa etti. Huzursuzluğun patlak vermesinden sonra, Kazakistan'ın mevcut devlet başkanı Kassım-Khomart Tokayev, Nazarbayev'i ülkenin Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanlığı görevinden aldı. Tokayev, Kazakistan'da düzeni yeniden sağlamak için ОДКБ - CSTO ülkelerinden yardım istedi. Rusya, Ermenistan, Beyaz Rusya, Kırgızistan ve Tacikistan'dan 3 bin 600 barış gücü askeri Kazakistan'a gönderildi. Stratejik tesislerin kontrolünü ele geçirecekler.

 

Kaynak: https://www.vesti.ru/article/2661144

 

www.abhazyam.com


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.