RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 14 Temmuz 2021, Çarşamba 16:21:31 tarihnde eklendi. 408 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pitsunda’da Neler Oluyor?

NADYEJDA VENEDİKTOVNA “PİTSUNDA DEVLET DACHASI, ORMANI VE SAHİLİ KİMLERE YILLIK 1 RUBLE’YE KİRALANIYOR? SIR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?”
 Pitsunda’da Neler Oluyor?

14/07/2021. Suhum. 10 Temmuz 2021. Asarkia.ru Nadyejda Venediktovna. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба). Değerli Abhazyam.com izleyicileri, Abhazya Cumhuriyeti’nde yabancılara mülk ve toprak satışı hakkında uzun zamandan beri özellikle Rus vatandaşlarına satışlar konusunda bilinmezlikler yaşanıyor. Aşağıda adı geçen satış konusu, SSCB dönemine kadar uzanıyor.

 

Abhazya vatandaşı olarak bizlerde bu tür satışların nasıl olduğu konusunda açık bilgiye sahip olmamız gerektiğine inanıyoruz.

 

Abhazya’da görev yapan gazeteci Nadyejda Venediktova, bu soruyu bizler adına soruyor. Diaspora Abhazları olarak bizlerde soralım. Pitsunda’daki eski SSCB Devlet Başkanlığı Dachası ve toprakları yıllık 1 Ruble’ye kimlere ne amaçla devrediliyor? (Pitsunda’da ki arazi içerisinde Stalin, Khruschev, Gorbachov’a ait  (Dacha) dinlenme evleri ve büyük bir çam ormanı bulunuyor)

 

Abhazyam.com Genel Yayın Sorumlusu

 

Fatih Atan (A’tanba - Тванба).

 

*****

 

Nadyejda Venediktovna

 

“PİTSUNDA DEVLET DACHASI VE SAHİLİ KİMLERE YILLIK 1 RUBLE’YE KİRALANDI? SIR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?”

 

Pitsunda’da bulunan devlet dinlenme evi ve arazisinde bulunan taşınır ve taşınmaz malların, hükümet tarafından vatadaşlara haber verilmeden, Rusya Federasyonu mülkiyetine devrini sağduyu temelleri içerisinde anlamaya çalışalım. Bu mülkün sınırları içerisinde bulunan arsalar (toplam 184 hektar) ve bitişik deniz alanı, her arsa için yılda 1 ruble ödeme ile 49 yıllığına kiralanma işlemi gerçekleştirilmiştir.Aynı bölge içerisinde, doğada benzersiz tıbbi özelliklere sahip olan, geçtiğimiz yüzyılın ilk 70 yılı içerisinde yaygın olarak dikilen çam korusunun büyük bir kısmı da bulunuyor. Anlaşmaya göre, Rusya Federasyonu, gelecekte inşa edilecek olan tüm binaların ve yapılarında mülkiyet hakkına sahip olacak, yani özünde bu araziyi tam mülkiyeti altına alacak.

 

Pitsunda'nın Abhazya'nın Hıristiyanlık tarihi içerisinde özel bir yere sahip olduğunu hatırlayalım.  Pitsunda kilisesi Piskoposu olan Stratophilus, 325 yılında İznik’te Hristiyan inancının belirlenmiş olduğu 1. Ekümenik Konsey Toplantısı içerisinde yer almış olması, her Hristiyan ülkesi için böyle bir gerçek durumla övünmesini engelleyemez. Altıncı yüzyılda I. Justinianus döneminde, Abhazya Bizans nüfuzu bölgesi içerisinde yer alırken, Kafkasya'daki ilk taş kiliselerden biri olan Pitsunda’daki kilise inşa edildi; Pitsunda'da yüzyıllar boyunca, Abhazya'nın tüm Hıristiyan topluluğu üzerinde derin etkisi olan bir piskoposluk makamı bulunuyordu.

 

Sovyet döneminin sonlarında Pitsunda, birlik açısından önemli bir tatil beldesine dönüştü ve bu eğilim bugün içinde bağımsız olan Abhazya'da sürüyor - yeni modern pansiyonlar ve oteller inşa ediliyor ve her yaz on binlerce turist (Rus Turist – Abhazyam.com) değişmez bir biçimde buraya geliyor. Pitsunda Kilisesi, ünlü sanatçıların yer aldığı Uluslararası Organ Müzik Festivali'ne uzun yıllarır ev sahipliği yapıyor; kültürel etkinlik programı sürekli olarak genişlemektedir. Pitsunda, uluslararası öneme sahip bir tatil beldesi olarak açıkça ağırlık kazanan bir bölge konumunda bulunuyor.

 

Güvenlik kısıtlamaları ve yasal dokunulmazlığı olan böyle bir yerde militarize bir birimin oluşturulması, prensipte, Abhazya'nın kültürel ve turistik imajının sağduyusuna veya çıkarlarına kesinlikle uymayan saçma bir karar gibi görünmektedir. Devir Anlaşmasının 22. maddesinde şu satırlar yer almaktadır: “Abhaz tarafı, askeri personel tarafından gerçeklertirilen resmi görevleri sırasındaki eylemlerinde tüzel kişilere ve kişilere, gayrimenkullere, doğal kaynaklara, kültürel ve tarihi değerlere verilen zararın tazmini konusunda Rus tarafına talepte bulunmaz”, bu sadece kafa karışıklığına neden olur - stratejik ortağınıza verilecek olan zarardan çok daha önemli olan bu resmi görevler nelerdir?

 

Gerçekleşen bütün bu öykü, en azından söylemek gerekirse, toplumdan gizlice açık bir şaşkınlığa neden olan bu kadar önemli kararların alınamayacağını doğrulamaktadır. Bu tür projeler uzun süre içerisinde düşünülmektedir, kamu ve çevre uzmanlarının incelemelerinden geçmekte ve ancak kamuoyu onayı alındıktan sonra uygulanmaktadır.

 

Abhaz toplumu daha insani bir girişimi memnuniyetle karşılayacaktır - örneğin, bu eşsiz doğal güzelliği olan yerde Abhazya-Rusya Ortak Yaratıcılık ve Sağlık Merkezi'nin kurulması gibi. Böyle büyük bir site içerisinde sanat, sinema, edebiyat vb. için yaratıcı atölyeler uyumlu bir şekilde bir arada olacaktır. Engelliler de dahil olmak üzere çocuklar ve yetişkinler için tıbbi sanatoryumlarda dahil olmak üzere. Becerikli bir organizasyonla oluşturulacak olan, bu merkez hızla dünya çapında bir ün kazanacaktır. Sovyet sonrası oluşan ülkelerin her yerinden yetenekli gençlerin cazibe merkezi haline gelecek ve bu her iki ülkenin ortak itibarı açısından işe yarayacaktır.

 

Bugün için bu anlaşma, iki tarafça imzalanma aşamasında bulunmaktadır ve daha sonra, herhangi bir uluslararası anlaşma gibi, parlamentoda onay sürecinden geçmelidir. Umalım ki üst düzey yetkililer, ülkelerimizin samimi ve karşılıklı saygıya dayalı ilişkilerinde kamuoyunda şüphe uyandırmayan, daha dengeli bir karar alacaktır.

 

Kaynak: http://asarkia.info/blogs/nadejda/2405/

 

www.abhazyam.com


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.