RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 19 Mart 2021, Cuma 20:30:48 tarihnde eklendi. 748 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sergey Şamba Söyleşisi – VI

SERGEY ŞAMBA “ÖNCE TANISINLAR, ONDAN SONRA PAZARLIK EDERİZ DEDİKLERİ ZAMAN BU BENİM İÇİN ANLAŞILIR BİR ŞEY OLARAK GÖRÜLMÜYOR!”
Sergey Şamba Söyleşisi – VI
19/03/2021. Suhum. 15 Mart 2021. Sputnik. Liana Bjnoupha. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба).  Abhazya Cumhuriyeti Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şamba.  70. Yaşgünü olan 15 Mart’ta Sputnik Abhazya Muhabiri Liana Bjnoupha’nın  ulusal kurtuluş hareketine nasıl aktif olarak katıldığı, savaştan sonra Gürcistan ile müzakerelerin nasıl yürütüldüğü ve Abhazya ile arasındaki ilişkilerin gelişimini nasıl gördüğü, bugün ülkedeki siyasi durumun ne durumda olduğu ve nasıl düzeltileceği hakkında, ve ayrıca, yolsuzlukla mücadele yasasında ve cumhuriyetin dış politikasının başkanlık sisteminde nasıl yürütülmesi gerektiği hakkındaki sorularını yanıtladı.
 
Not: Ropörtaj uzun olduğu için sizlere bölümler halinde ulaştıracağız. Abhazyam.com.   
 
Sergey Mironovich Şamba: Abhazya Cumhuriyeti’nde bir devlet adamı ve halk figürü, arkeolog, tarih bilimleri doktoru, Abhaz halkının ulusal kurtuluş hareketinin aktif katılımcılarından biri olan Aydgylara Halk Forumu'nun başkanı olarak görev aldı. 1997'den 2010'a kadar Abhazya'nın dış politikalarını yürüten dışişleri bakanlığı çalışmalarına başkanlık etti, başbakan, devlet başkanı adayı ve parlamento başakn yardımcılığı görevlerini yürüttü. Sergey Şamba, Temmuz 2020'den beri Abhazya Güvenlik Konseyi Sekreterliği görevini yürütüyor.  

Liana Bjnoupha – Bugün için onların ulaşım yolları ile böyle bir ilgileri bulunmuyor mu?
 
Sergey Şamba - Belki durum bugün için değişik, çünkü Rusya halen Azerbaycan ve Ermenistan'a Kuzey Kafkasya üzerinden gidiyor. Alternatif seçeneklere sahip olmak her zaman için cazip olsa da. Belki bir gün Rusya bu konu ile ilgilenecektir.

Önce tanısınlar,ondan sonra pazarlık ederiz dedikleri zaman, bu benim için anlaşılır bir şey olarak görülmüyor. Özür dilerim, ama tanımaları için, senin de konuşman gerekiyor.

Liana Bjnoupha - Abhazya'nın dış politikası konseptinde Gürcistan ile çok düzeyli müzakereler ile ilgili bir madde bulunuyor. Bu tezin toplumun belli bir kesimi tarafından desteklenmediği biliniyor, ancak devlet başkanı Aslan Bjaniya, milletvekilleri ile yakın zamanda yaptığı bir toplantıda farklı bir formülasyon bulunması önerisinde bulundu. Milletvekillerinin neler sunabileceği ve konseptin bu noktasının ne olması gerektiği konusunda bir fikriniz var mı?
 
Sergey Şamba - “Çok düzeyli” ankamında, örneğin IngurHES konularında devlet, kamu kuruluşları, bölgesel düzeyde görüşmeler yapılıyor. Bu ve şimdi oluyor. Savaştan hemen sonra bu tür görüşmeler, özellikle Vladislav Ardzınba ve Sergey Bagapş yönetimlerinde etkinleşti. Birçok kamu kuruluşunun sürekli bağlantıları vardı, yurtdışına gittiler, oralarda görüşüldü. Dolayısıyla bunun gerçekleşmesinin mümküm olmadığını söylemek olanaksız...

Benim bakış açıma göre, bu durum tamamen ortadan kaldırılabilir. Kavramın kendisi müzakere vb. içerir. Temelsiz bir soru, sadece onu temel durumuna getirdiler.
 
Liana Bjnoupha – Ayrıca, öyle bir sağlam argüman var ki, eğer Gürcistan bizi bir devlet olarak tanımaz ise, bizler onlarla nasıl konuşabiliriz?
 
Sergey Şamba – Orada, eğer onlar konuşmak istemiyorlarsa bizler yine de yapacağız demiyor. Her iki tarafta da bu konuda istek olmalı. Eğer, bunun tartışılabileceği koşullar varsa, bu biçimde yapılabilir. Bir kez daha yineliyorum, bu öğe tamamen kaldırılabilir ve şimdi kimse kimseyle konuşmaya hazırlanmıyor.
 
Kaynak: http://sputnik-abkhazia.ru
 
www.abhazyam.com

ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.