RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 18 Mart 2021, Perşembe 09:57:08 tarihnde eklendi. 621 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sergey Şamba Söyleşisi – IV

SERGEY ŞAMBA “20 YILI AŞKIN BİR SÜREDİR FARKLI BİR SİSTEME GEÇME GEREKSİNİMİNDEN, SEÇİMLERİN PARTİLERİN OLUŞTURACAKLARI LİSTELERE GÖRE YAPILMASI GEREKTİĞİNDEN SÖZ EDİYORUM!”
Sergey Şamba Söyleşisi – IV
18/03/2021. Suhum. 15 Mart 2021. Sputnik. Liana Bjnoupha. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба).  Abhazya Cumhuriyeti Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şamba.  70. Yaşgünü olan 15 Mart’ta Sputnik Abhazya Muhabiri Liana Bjnoupha’nın  ulusal kurtuluş hareketine nasıl aktif olarak katıldığı, savaştan sonra Gürcistan ile müzakerelerin nasıl yürütüldüğü ve Abhazya ile arasındaki ilişkilerin gelişimini nasıl gördüğü, bugün ülkedeki siyasi durumun ne durumda olduğu ve nasıl düzeltileceği hakkında, ve ayrıca, yolsuzlukla mücadele yasasında ve cumhuriyetin dış politikasının başkanlık sisteminde nasıl yürütlmesi gerektiği hakkındaki sorularını yanıtladı.
 
Not: Ropörtaj uzun olduğu için sizlere bölümler halinde ulaştıracağız. Abhazyam.com.   
 
Sergey Mironovich Şamba: Abhazya Cumhuriyeti’nde bir devlet adamı ve halk figürü, arkeolog, tarih bilimleri doktoru, Abhaz halkının ulusal kurtuluş hareketinin aktif katılımcılarından biri olan Aydgylara Halk Forumu'nun başkanı olarak görev aldı. 1997'den 2010'a kadar Abhazya'nın dış politikalarını yürüten dışişleri bakanlığı çalışmalarına başkanlık etti, başbakan, devlet başkanı adayı ve parlamento başakn yardımcılığı görevlerini yürüttü. Sergey Şamba, Temmuz 2020'den beri Abhazya Güvenlik Konseyi Sekreterliği görevini yürütüyor.  

Liana Bjnoupha - Bugün Güvenlik Konseyi Sekreterisi olarak görev yapıyorsunuz. Bugün için cumhuriyetin iç siyasi durumuna ilişkin değerlendirmeniz nelerdir? Geçen hafta meydana gelen olayların gösterdiği şey – Savaş Gazileri örgütü "Aruaa" nın kongresi, onun tarafından kabul edilen karara karşılık olarak, görevdeki devlet başkanının destekçilerinin toplanması.
 
Sergey Şamba - Moskova'dan stratejik ortaklarımız sık sık beni arayıp darbe olup olmayacağını soruyor. Hep böyle bir şeyin olmayacağını söylemişimdir. Evet, toplumda her zaman farklı görüşler vardır ve bu olumlu bir şey. Örneğin, ben her zaman muhalefetin Parlamento'da olmasını istemişimdir, çünkü bu durumda siyasi güçlersorunlarıi meydanlarda değil, Parlamento'da çözecektir. Yürütme organı uzlaşmacı çözümler arayacaktır. Ulusal çıkarları düşüneceklerdir.

Benim görüş açımdan bakacak olursak, son beş ila yedi yıl içinde, hiçbir fikir mücadelesi olmadığı için neşeli olmayan bir durum gelişti. 20 yılı aşkın süredir farklı bir sisteme geçme gereksiniminden, seçimlerin partilerin oluşturacakları listelere göre yapılması gerektiğinden, bu gelişmenin partilere önem verileceğinden söz ediyorum. Bugün için kimse partilerde çalışmak istemiyor çünkü sizler partinizin fikirlerine bağlı olacaksınız. Bağımsız bir milletvekili her zaman için manevra yapabilir, yetkililerle müzakere edebilir ve birçok kişinin yaptığı gibi. Meclisin yürütme organını kontrol ettiği bir sistem olana kadar, bu ikinci yapı her zaman için yasaları çiğneme eğiliminde olacaktır. Kontrolsüz olan herhangi bir yapı er ya da geç buna doğru kayacaktır. Şimdi normal bir siyasi mücadele yok, ama bireylerin mücadelesi bulunuyor.
 
Liana Bjnoupha - Bu durum nasıl tersine çevrilir?

Sergey Şamba - Şu anda büyük bir olasılıkla sözünü ettiğimiz güçlü reformlarla değiştirmek gerekiyor. Aslan Bjaniya'yı destekledim, çünkü seçimlerden önce yapılan birçok sohbet sırasında toplumda ciddi değişiklikler yapma eğiliminde olduğunu gördüm. Onun programını okudum, iktidarın yapısı, kanun uygulayıcı kurumlar, özellikle Güvenlik Konseyi'nde reform yapma gereksiniminden söz eden programını okuyorum. Güvenlik Güçleri sistemindeki tümü ile ilgili değişiklikler alanında bir  paket var. Yolsuzlukla mücadelenin etkin bir biçimde sürdürüleceği bir sistem yaratmak istiyoruz. Zaten bir dereceye kadar bu yapılanma başladı.

Ayrıca Natella Akaba'nın başkanlık ettiği Anayasa’nın değişikliği amacıyla bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyon devlet başkanının denetiminde olmalı ve zaman içerisinde koşullar değiştikçe ve yasaların zamana uyması gerektiğinden ona uygun değişiklikler yapılabilmelidir.
 
Liana Bjnoupha - Söylediklerinizin devamında. Gelir beyannamesi yasasının son okumasındaki değişiklikler Parlamento oturumunda kabul edilmedi mi? Bu kanunun bundan sonraki kaderi nedir, siz ne düşünüyorsunuz? Uygun bir yasa olmadan yolsuzlukla mücadeleye girmek ne kadar mümkün olur?
 
Sergey Şamba – Parlamentoda, kanunun kendisini değil, ne zaman yürürlüğe girmesi gerektiğini kabul ettiler. Bazı milletvekilleri, bu yasanın etkili bir şekilde işlemesi için bir devlet memurları yasasının çıkarılması gerektiğini söyledi. Bunda bir mantık var ve anlamak gerekli, belki de öyle. Dolayısıyla bu yasayı kabul etmeleri gerekir. Kanun taslağı, uzun zamandır onların önünde duruyor ve bunu görüşmeye başlamaları için hazır. Eminim kabul edilecektir.
 
Kaynak: http://sputnik-abkhazia.ru
 
www.abhazyam.com

ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.