RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 29 Eylül 2020, Salı 14:09:49 tarihnde eklendi. 1265 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan’ın Kafkasya Oyunu!

STANİSLAV TARASOV “ALİYEV VE ERDOĞAN, BÜYÜK ORTADOĞU’DA BÜYÜK BİR OYUN OYNUYORLAR!”
Erdoğan’ın Kafkasya Oyunu!

29/09/2020. Moskova. 28 Eylül 2020. REGNUM. Foto: İvan Shilov. Çeviri: Fatih Atan (Atanba - Тванба). Kendisini "bölgede şaşmaz bir psikolojik güç" olarak gören Türkiye, "bölgede olması gereken durumun ancak askeri harekat yoluyla pekiştirilebileceği" güvenini sürdürerek, Azerbaycan'ı çok aşamalı karmaşık bir jeopolitik oyunun içerisine çekmiştir. Pekala, Türkiye bunu nerelerde gerçekleştirdi: Irak'ta, Libya'da, Suriye'de veya Akdeniz havzasında? Ve Güney Kafkasya'da bu oyun işe yarayacak mı?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dağlık Karabağ'da savaşın patlak vermesiyle bağlantılı olarak diğer Türk siyasetçiler gibi Azerbaycan ile birlikte etkin bir biçimde enformasyon savaşına katılarak, duruma dahil oldu ve söylemiş olduklarının anlaşılamadığı bir dilde konuşmaya başladı. Bu yüzden Twitter'da şöyle yazdı: “Ermeni halkını, geleceklerini hükümet yetkililerinden ve onu kukla olarak kullananlardan korunmaya çağırıyoruz.” Ancak yakın zamana kadar Türk yayın organlarında, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in “Ermenistan'ın şu anda bulunan devlet yönetiminin, Soros Vakfı'nın etkisi altında ve onun kuklası ve ajanları konumunda bulunan kişilerden oluştuğu” iddiası yinelenmişti. Dahası, “Ermenistan'da (Türkiye ve Azerbaycan'da Rusya yanlısı olarak kabul edilen - ST) daha önce bulunan hükümet yönetiminin nefrete layık olduğu” iddia edilmişti.

Cumhuriyet gazetesinin Türkçe baskısı, bu nüansları yakalıyormuş gibi, Bakü ve Ankara'yı, Ermenistan'da iktidara gelen Nikol Paşinyan'ın “Türkiye ve Azerbaycan'ın uzun süredir beklediği konumda” bulunduğunu, “Ermenistan’ı Rusya İmparatorluğu tahakkümüden kurtarmak” için Batı'ya doğru yönelerek, Rus kartını oynayacağından emin olarak tebrik ettiler. - Gazete “Azerbaycan'ın Amerika Birleşik Devletleri, AB üye devletleri ve Rusya ile iyi ilişkileri bulunuyor, Azerbaycan'ın neredeyse ABD'nin müttefiki olduğunu yazdı. - İsrail ile de çok iyi ilişkileri var. Ekonomik alanda Azerbaycan, enerji kaynaklarını başta Batı Avrupa olmak üzere dünya pazarlarına ihraç etmek için öncelikle ABD ile işbirliği yapmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri önemli bir müttefiki kaybetmemek için Azerbaycan ile istikrarlı ilişkiler kurmayı sürdürecek. Dolayısıyla Dağlık Karabağ sorunu Ermenistan'ın değil Azerbaycan'ın çıkarına kolaylıkla çözülebilir. Ayrıca, Dağlık Karabağ konusunda Rusya, Ermenistan'ı “kendi kartı”, ABD için de – “Azerbaycan’ı “onun kartı” olarak görüyor. Elbette, olayların böyle bir gelişme senaryosu içerisinde, Dağlık Karabağ sorununun çözümü için bir hazırlıklar da vardı. Aliyev'in Azerbaycan medyasıyla yakın zamanda yaptığı bir söyleşide, Paşinyan'ın siyasi olarak daha güçlü olmasına yardım etmek için Ermenilere yönelik etkin eylemlerin ertelemesinin nasıl istendiğini anlatması tesadüf değildir (Paşinyan bu açıklamaları kategorik olarak reddetmiştir - ST). " Ancak bu kombinasyondan hiçbir şey çıkmadı: "kukla" Paşinyan, Aliyev'i geride bıraktı.

Buna göre Bakü ve Ankara'da Ermenistan'da kimin “kukla” olduğu fikri değişmeye başladı. Ünlü Rus Kafkas uzmanı Sergei Markedonov, Nisan 2016 askeri çatışması sırasında “Ermenistan'ın Karabağ'ın bağımsızlığına başvurmasının büyük olasılıkla, nelere izin verileceğine ve yeni sınırların belirlenmesine ve tanınmayan cumhuriyeti müzakere sürecine sokma girişimi olduğu” gerçeğine dikkat çekti. Şimdi, yeni yerleşim algoritmaları oluşturmak için süreç için bir katalizör görevi gören Türk faktörü çalışıyor. Nisan 2016 savaşından sonra, Karabağ'ın bağımsızlığının tanınması konusunda hükümet tarafından önerilen projenin hükümet yanlısı koalisyon temsilcileri tarafından geliştirilmediğini hatırlayalım. Ermenistan'da ve Erdoğan'ın “kukla” dediği Dağlık Karabağ'da yaşayan insanların durumu dikkate alınmadan, daha önce olduğu gibi ve şimdi de statüsü hakkında nihai kararı almak mümkün değil. Genel olarak, Doğu'da bir kuklaya, kuklacı tarafından ipler veya bir tür çubuk yardımı ile harekete geçirilen bir tiyatro kuklası denir. Ancak Puppets adlı manipülatif bir oyun da bulunuyor. Bu oyun, pasif bir oyuncuyla ilgili olarak güçlü bir katılımcı tarafından bazı oyuncuların diğerleri tarafından kasıtlı olarak manipüle edilmesine dayanır.

Eğer, Dağlık Karabağ'da kimin aktif ve kimin pasif oyuncu olduğunu belirlemek için tiyatroyu ve oyunu siyasi düzlem içerisine, yani Ankara ile Bakü arasındaki ilişkiler sistemine çevirirsek, Aliyev açıkça Erdoğan'ın etkisi altında hareket ediyor. Amerikan yayın organı Washington Examiner'a göre, “Erdoğan, Türkiye'yi bölgede şaşmaz bir psikolojik güç olarak sunmaya çalışıyor.” Diye yazıyor. “Kendisinin bölgede olması gereken durumun ancak askeri harekat yoluyla pekiştirilebileceği” güvenini sürdürerek, onu (Azerbaycan'ı) çok aşamalı karmaşık bir jeopolitik oyunun içerisine çekmiştir. Pekala, Türkiye bunu nerelerde gerçekleştirdi: Irak'ta, Libya'da, Suriye'de veya Akdeniz havzasında? Sözü edilen sorunlu bölgelerin arka planına karşı Ankara, Güney Kafkasya'da yeni bir karışıklık yaratmaya başladı ve Azerbaycan'a var olan askeri çatışmaların büyük bir oyunun parçası olduğuna dair güvence verdi. Oldukça büyük. Bu arada, Ermenistan ve Azerbaycan arasında yeni alevlenen çatışma, gerçekten de tam ölçekli bir savaşa dönüşme tehdidinde bulunuyor, çünkü başlayan çatışmaların düzeyi sıradan sınır çatışmasının ötesine geçiyor.

Azerbaycan ordusunun buna hazır olduğu görülüyor. Erdoğan da dahil olmak üzere Türk liderlerin açıklamalarında Bakü'ye destek kesin olarak ifade ediliyor. Ancak Ermenistan-Azerbaycan temas hattında, sadece Ermeniler ve Azerbaycanlılar değil, aynı zamanda geniş anlamda, bölgesel askeri-politik çıkarlar ve jeopolitik ilişkiler çarpışıyor ve belki de bölgede yeni bir büyük oyun şimdi başlıyor.

Kaynak: https://regnum.ru/news/polit/3075782.html

www.abhazyam.com 


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.