RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 16 Mayıs 2011, Pazartesi 22:20:11 tarihnde eklendi. 690 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bremen mızıkıcıları Abhazca seslendirildi

ABHAZ DİLİNİ GELİŞTİRME FONU; "BREMEN MIZIKACILARI" ÇİZGİ FİLMİ'NİN DUBLAJINI GERÇEKLEŞTİRİYOR
Bremen mızıkıcıları Abhazca seslendirildi 16/01/2009. Abhazya Cumhuriyeti Abhaz Dilini Geliştirme Fonu Müdürü Gunda KVİTSİNİYA'nın apsnypress haber ajansına verdiği bilgiye göre, "Bremen Mızıkacıları" çizgi filmi'nin "Amş" (gün) film stüdyosunda yapılan dublaj çalışmaları bitirilme aşamasına geldi.

"Güvenlik erken kalkıyor", "dünya'da gezmekten başka en iyi hiçbir şey yok", "akıllı hafiye şarrkısı", "büyük yol üzerinde ki romantikler", "borazancının şarkısı", "altın güneş ışığı" şarkıları Abhaz diline çevrildi.

Gunda KVİTSİNİYA "film şarkılarının abhazcaya çevrilmesi ve onların müzikal aranjmanlarına dönüştürülmesi oldukça uzun bir zaman alıyor" dedi.

Gunda KVİTSİNİYA "Abhaz Dilini Geliştirme Fonu, Abhaz dilinde çocuk masalları, bilmeceler, CD'nin yanında kitap halinde yayınlayacak, Abhaz dilini geliştirmek için öğretici filmler hazırlanacaktır. Ancak, bütün bu çalışmalar için "Amş" film stüdyosu yeterli olamıyor, başka stüdyolarında hazırlanması gerekiyor" dedi.

Dil Uzmanı Aldona AJİBA tarafından diasporada yaşayanlar için dil seviyelerine göre abhaz dili öğrenci kitabı hazırlanıyor.

Abhaz Dilini Geliştirme Fonu; 2009 yaz döneminde Abhaz diasporasının en yoğun yaşadığı Türkiye, Moskova ve Sankt Petersburg'da 15 er günlük seminerler düzenlemeyi planlıyor. Türkiye'de 20 kursiyer öğretmen, AB Desteği ile düzenlenen kurslarda gördükleri öğrenim ile sertifika sahibi oldular.

Kaynak: www.apsnypress.info


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.