RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 13 Temmuz 2020, Pazartesi 15:52:12 tarihnde eklendi. 375 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Putin – Erdoğan Görüşmesi!

RECEP TAYYİP ERDOĞAN, VLADİMİR PUTİN’E AYASOFYA’NIN KORUNACAĞI VE YABANCI ÜLKE VATANDAŞLARININ ZİYARETİNE AÇIK OLACAĞI GARANTİSİNİ VERDİ!
Putin – Erdoğan Görüşmesi!
13/07/2020. Moskova. Kremlin Basın Servisi. 13 Temmuz 2020. Saat:14:20. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба). Türk tarafının girişimi nedeniyle, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin’i telefon ile aradı. 
 
Görüşme, Rusya Federasyonu Anayasası’nda yapılan değişikliklerin onaylanmasına yönelik yüksek oy alınması nedeniyle kutlama ile başladı.
  
Telefon görüşmesi, uluslararası gündemdeki konuların görüşülmesi ile sürdü.. Özellikle, Astana formatı da dahil olmak üzere 1 Temmuz 2020'de yapılan Rus-Türk-İran zirvesi (video konferans yoluyla) sonuçlarının ardından yapılan anlaşmalara dayalı olarak  askeri denetimlerin desteklemesi amacı ile yapılan çabalarının artırılmasının önemini vurgulandı. İdlib ve Suriye Arap Cumhuriyeti'nin kuzeydoğusundaki durumu istikrara kavuşturmayı mümkün kılan Rusya ve Türkiye Savunma bakanlıkları arasındaki işbirliğine büyük önem verildi.
 
Görüşmede, BM Güvenlik Konseyi'nin 2510 sayılı kararı ile onaylanan 19 Ocak 2020 tarihli Berlin Uluslararası Konferansı kararlarına dayanarak silahlı çatışmanın erken sona ermesi ve Libya'daki müzakere sürecine geri dönüş gereksinimi yinelendi. Bu alandaki ortak siyasi ve diplomatik çabaların yoğunlaştırılmasına karar verildi.
 
Sıhhi ve epidemiyolojik durum iyileştikçe turist değişimine yeniden başlama beklentileri de dahil olmak üzere, ikili gündemdeki bazı konularda görüş alışverişinde bulunuldu. Rusya Devlet Başkanı, Türk ortakların koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasına karşı mücadelede bir dizi Rus bölgesine yardım etmeye istekli olduklarını takdir ettiğini belirtti.
 
Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdoğan'ın dikkatini Rusya'da Ayasofya'nın statüsünü değiştirme kararına neden olan önemli bir kamuoyu bulunduğuna çekti. Türkiye Cumhurbaşkanı, dünya uygarlığının bu eşsiz anıtına erişimin, yabancı vatandaşlar da dahil olmak üzere herkes için garanti altına alınacağını ve Hıristiyan mabedlerinin korunacağını belirterek ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Devlet başkanları, en üst düzeyde olmak üzere düzenli bir diyalog ortamını sürdürmeye karar verdiler.
 
Kaynak: http://kremlin.ru/events/president/news/63651
 
www.abhazyam.com 

ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.