RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 16 Mayıs 2011, Pazartesi 22:00:25 tarihnde eklendi. 325 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kokoyti; G. Osetya Agit ile aynı düzeyde ilişkiye girer

EDUARD KOKOYTI "GÜNEY OSETYA, AGİT İLE EŞİT VE AYNI DÜZEYDE İLİŞKİYE GİRMEYE HAZIR" DEDİ
Kokoyti; G. Osetya Agit ile aynı düzeyde ilişkiye girer 14/01/2009. REGNUM Haber Ajansı Muhabirinin bildirdiğine göre, Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard KOKOYTI; 2008 yılının değerlendirmesini yapmak için düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Güney Osetya Güvenlik Güçlerinin, ülke toprakları içerisinde çalışan Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün çalışmaları ile ilgili olarak ciddi endişelerinin bulunduğunu belirtti.

Eduard KOKOYTI "Devlet Başkanı olarak, Güney Osetya Dışişleri Bakanlığına, uluslararası kuruluşların çalışmalarının araştırlmasına başlanmasını belirttim. Bizler Uluslararası Kızılhaç Örgütü'ne saygı duyuyoruz, ancak Güney Osetya vatandaşlarının Gürcistan'a özel olarak taşıtılmasına izin vermeyeceğiz. Bu çalışmalar ile ilgili olarak bizim istihbarat örgütümüzün bilgisi bulunuyor. Yakın zaman içerisinde bu çalışmalarla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı bilgilendirilecek, Güney Osetya İstihbarat Örgütü'nün çalışmaları ile ilgili belgeler Kızılhaç Örgütü'ne de verilecektir" dedi.

Eduard KOKOYTI "bizler 2008 ağustosunda kötü deneyimler yaşadık, bundan dolayı bu tür uluslararası organizasyonların bizim üzerimizde herhangi bir üstünlüğü olamaz. Ülkemizin ve devletimizin güvenliğini sağlamak için bu tür kararlar almaya hakkımız vardır. Bizim vatandaşlarımıza yardım etmek amacı ile gelerek, başka tür çalışmalara giren kuruluşlara izin vermeyeceğiz" vurgulamasında bulundu.

Eduard KOKOYTI; AGİT'in Güney Osetya'da herhangi bir otoritesinin bulunmadığını belirterek "burada yaşanan olaylar ile ilgili olarak yanlış bilgilendirmelerde bulunmuşlardır, bun dan dolayıdır ki bizim gözümüzde onların otoritesi çok küçük olarak görülüyor. Ve onların bizim güvenimizi kazanmaları için çok çalışmaları gerekiyor" dedi.

Eduard KOKOYTI "AGİT, ülkemize gelmesi gerekn doğal gaz problemini insiyatifini kullanarak aktif bir biçimde çözmelidir. Bu sorunu çözerlerse, bunu değerlendiririz. Bundan dolayı eğer, AGİT hatasını ve suçunu anlamış ise, bizler onlarla ilişkiye gireriz. Eğer, onlarda bizler ile konuşmak için anlayış bulunuyorsa ve eşit koşullarda anlaşmalar yapmaya AGİT olarak hazır iseler bizler onların söylediklerini incelemeye hazır oluruz." dedi.

Eduard KOKOYTI "Ve, eğer AGİT güney Osetya'nın AGİT'e üye olmasını ciddi olarak düşünüyorsa. Bunun tek yolu bizim bağımsızlığımızın tanınmasıdır. Eğer onlar bunu konuşurlarsa bizlerde onlarla ilişki kurmaya hazırız. bizler, bütün dünya ile ilişkilerimizi demir perdeler ile kapatmak niyetinde değiliz. Bizler, herkes ile normal sivil toplum ilişkileri içerisine girmek istiyoruz. Ancak, bizler ile eşit ve aynı düzeyde ilişki kurmaları koşulu ile" vurgulamasında bulundu.

Kaynak: www.regnum.ru


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.