RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 31 Mart 2020, Salı 13:27:43 tarihnde eklendi. 647 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abhazya’da İlk Coronavirüs Olayı!

MOSKOVA’DAN ABHAZYA’NIN GAL BÖLGESİNE GELEN ABHAZYA CUMHURİYETİ VATANDAŞI’NDA CORONAVİRÜS BELİRLENDİ!
Abhazya’da İlk Coronavirüs Olayı!
31/03/2020. Suhum. 30 - 31 Mart 2020. Sputnik. Badri Esieva – Saria Kvaratskhelia. Çeviri: Fatih Atan (A’tanba - Тванба). Abhazya Cumhuriyeti Gal Bölgesi sakinlerinden Nino Khetsuriani’nin Coronavirüs enfeksiyonu tanısı ile Gürcistan’ın Zugdidi şehrinde hastaneye kaldırılıması ile ilgili olarak 30 Mart’ta sosyal medyadave gürcistan kaynaklı basında çıkan haberler üzerine Abhazya’da alarm verildi. 
 
Abhazya Cumhuriyeti Sağlık bakanlığı Coronavirüsle Mücadele Kurulu Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, Abhaz vatandaşı Nino Khetsuriani, Moskova’dan gelerek Abhazya Cumhuriyeti Psou sınır kapısından 29 Mart Cumartesi günü giriş yaptı. Bilindiği üzere Nino Khetsuriani Moskova’da yüksek ateş nedeni ile hastanede tedavi gördü ve sonra taburcu oldu. 
 
30 Mart Pazar günü yol boyunca ateşi yükselen ve Gal bölgesinin Gürcistan sınırında bulunan Saberio köyüne (Abhaz adı Papynrhua - ed.) gelen Khetsuriani, İngurHES’in bulunduğu köyündeki sağlık ocağına başvuruda bulundu.
 
Gal Bölgesi başhekimi Georgiy Shonia, Sputnik Radyo’ya yaptığı açıklamada “Hastanın yapılan muayenesi sırasında, sıcaklık ölçüsü 38 derecenin biraz üzerinde çıktı. Hastanın Abhazya’dan Gürcistan’daki hastaneye aktarılması kararı alındı. İngurHES çalışanları Gürcistan’dan ambulans çağırdılar, bizim araçlarımız Gürcistan’a geçmedi, Gürcistan bulaşıcı ekip çalışanları sınırdan yürüyerek geldiler ve hastayı ambulansa taşıdılar. Sınırı geçişi hakkında bilgilendirildim. Bütün bu yaşananlar dün gece gerçekleşti” dedi.
 
Shoniya’ya göre, hasta ambulansa taşınana kadar, Psou sınırından girişinden bu yana ilişkide bulunduğu İngurHES, sağlık ocağı çalışanları, sınır görevlileri ve köyde bulunan akrabaları ile ilişkide bulundu. İlişkide bulunduğu kişilerin tamamı kontrol altına alındılar.
 
Abhazya Cumhuriyeti Genel Sağlık Başkanı Lyudmila Skorik yaptığı açıklamada, Gürcistan’dan teyit edilen bilgilerden bağımsız olarak Psou sınır kapısında tüm önleyici tedbirlerin alındığını söyledi. Skorik “Dün sınırda görevli olan tüm insanlar, sağlık durumlarının zorunlu olarak bilgilendirişmesi koşulu ile kendi kendilerine karantina altına alındılar. Hasta’nın birlikte bulunduğu yolcular dahil olmak üzere onunla temas altında bulunan tüm akrabaları sert izolasyon karantinasına alındılar. İlişkide bulunduğu kişilere Coronavirüs testi yapılacaktır!” dedi.
 
Bu arada, olay sonrasında Psou  ve Gürcistan ile olan devlet sınır kapılarında, temizlik çalışmaları yapıldı ve denetimler sıklaştırıldı.    
 
Kaynak: http://sputnik-abkhazia.ru
 
www.abhazyam.com

ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.