RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 16 Mayıs 2011, Pazartesi 20:52:10 tarihnde eklendi. 524 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bagapş'tan yeni yıl kutlaması

ABHAZYA DEVLET BAŞKANI SERGEY BAGAPŞ; YENİ YIL KUTLAMA MESAJI YAYINLADI
Bagapş'tan yeni yıl kutlaması Değerli Vatandaşlarım!

2008  yılını bitiriyoruz.
2008 yılı, dünya için zor bir yıl (artık yıl) olarak belirtilmesine rağmen Abhazya için mutlu bir yıl oldu.
İki ana hedefe ulaşıldı - Abhazya Cumhuriyeti topraklarının bütünüğü ve bağımsızlığı, kan kaybı yaşanmadan sağlandı. Bu hedeflere ulaşmak için Abhazlar asırlardır mücadele ettiler, bu ideal uğruna vatandaşlarımız, cezalandırıldılar, öldürüldüler!

Ülkemizin tarihi kaderinin gerçekleşmesine açık bir biçimde destek veren büyük Rusya'nın katkıları bellidir.
Bizler, Abhaz halkının asırlardır var olan hayalinin gerçekleşmesine muazzam destek ve yardımlarda bulunan Rusya Federasyonu Devleti Yönetimine derin şükranlarımızı iletiyoruz. Şimdi, bizim için önemli olan iki sorunun çözümünden sonra, ülkemiz için yeni hedefler ve ödevlerimiz bulunuyor.
Geçtiğimiz yıl, Rusya ve Abhazya arasında yapılan dostluk ve işbirliği anlaşması, büyük çalışma ortamları yaratıyor. Anlaşma, oldukça önemli alanları içeriyor, ülkenin bütün güvenliğinin sağlanması, sosyal-ekonomik alalanlarda, hukusal alanlarda işbirliği çalışmalarında bulunulmasını sağlıyor.
Değerli Vatandaşlarım!
Devletimiz, 2008 yılında halkımızın sosyal alanlarda yaşamlarının iyileştirilmesi çalışmalarını hızlandırdı.
Bütün bu gelişmelere rağmen, uluslararası finansal kriz Abhazya'yı ciddi bir biçimde etkilemiştir, bütçe harcamalarımızın denetim altına alınması gerekiyor, bizim için başlıca çalışma görevimiz sosyal konuların geliştirilmesidir.
2008 yılı başında emekli vatandaşlarımızın maaşlarını yükselttik: Afganistan savaşı gazileri, çernobil olayından etkilenenler, görevi sırasında ölenlerin aileleri. Abhazya Kurtuluş Savaşı gazileri, özellikle birinci sırada devlet personeli emeklileri.
Özellikle belirtmek istiyorum, Abhazya Devleti'nin en önemli ödemesi gereken ödevi, kardeş ülkelerden ve sınırlarımızın ötesinden gelerek Abhazya'nın kurtuluşu mücadelesine katılarak şehit olan gönüllülerin ailelerinin maaşları. Bu bizim için en önemli görevdir!
Hükümetimiz, eylül ayında, kurtuluş savaşımızda iki ve  üç çocuğunu kaybeden ailelere 10 bin-30 bin ruble arasında destekte bulunmuştur.
2008 yılı içerisinde savaşa katılanların ve sakat kalanların Abhazya, Rusya ve Kırım'da ki sanatoryumlarda tatil yapmaları sağlanmıştır.
Bu tür organizasyonları sürdüreceğiz.
Ülkemizin yasalarının ve bütünlüğünün güçlendirilmesi için aktif olarak çalışmak zorundayız.  Yaklaşık olarak 55 kanun yapıldı. Bu kanunlar, Devletin ve toplumun gelişimine destek ve katkıda bulunacaktır.
Abhazya parlamentosu birçok kanun çıkarttı "Abhazya Cumhuriyeti'nin gelişiminin sağlanmsı için" reform düzenlemelerinde bulundular.
Hükümetimiz, ordumuzun güvenliğin sağlanması için gerekli olan bütün gereksinimlerinin ve mensuplarının yaşamlarının düzelmesi için ciddi çalışmalar içerisinde bulunmuştur.
Ülkemizde ve dışarıda yaşanan finansal krize rağmen, ordumuzun gücünü güçlendirme planlarımızı sürdüreceğiz.
Değerli Vatandaşlarım!
Ve yaşadığımız sürece, ve bayramlarımızda şehit düşen savaş kahramanlarımızı her zaman hatırlayacağız. onlara karş ciddi görevlerimiz bulunuyor, onları dünyaya getirenlere, bugün, elimizi kalbimizin üstüne koyarak deriz ki: Bizim gençlerimiz bizlere özgürlük savaşında kaybetmiş oldukları yaşamları ile ülkelerinin bağımsızlığının tanınmasını getirdiler!
Değerli Abhazya vatandaşları, Rusya, yakın ve uzak ülkelerde ki kardeşlerimiz!
Ülkemiz 2009 yılına bambaşka bir biçimde giriyor - bağımsız bir ülke olarak, gelişimini sağlayacak olan çalışmaların önü açılmış olarak. Bizim, yeni ödevleri çözecek, yeni hedeflere ulaşacak gücümüzün olduğuna inanıyorum!
Yaşamınızdaki çalışmalarınızda başarılar ve sağlık diliyorum, bütün ailelerimize esenlikler diliyorum! Geçirdiğimiz yıl gibi 2009 yılınında bizler için aynı biçimde başarılı kalmasını diliyorum!
Mutlu Yeni Yıllar!

Kaynak: www.apsnypress.info


ETİKETLER :
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Hava Durumu
ANKET
Aleksandr Ankvab'ın Siyasete Dönüşünü Onaylıyormusunuz
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu

©
Copyright 2011 Abhazyam.com Her hakkı saklıdır.